Krustpils kultūras centra tautas lietišķās mākslas studija “Saulgrieži”

Dibināšanas gads 1978

Vadītāja Sandra Jakuboviča (e-pasts: sandra.jakubovica@inbox.lv )

Apraksts

1978. gada decembrī, summējot jēkabpiliešu radošo izaugsmi, augsto meistarību un aktīvo izstāžu darbību, Emīla Melngaiļa Tautas mākslas centrs piešķir studijai Tautas lietišķās mākslas studijas nosaukumu. Izvēloties vārdu, likumsakarīgi šķiet, ka ir jāmin godam nopelnītā nosaukuma piešķiršanas mēneša - decembra astronomiskās nozīmes saikni ar latviskajās gadskārtu tradīcijās uzsvērto saules gaitas pagriešanos uz diennakts gaišo pusi. Veiksmīgāku nosaukumu nemaz nevar vēlēties, jo ikviens, kas redzējis „Saulgriežu” dalībnieču austos darbus, zinās teikt, ka tajos ieaustas visas debess un zemes, koku, ziedu un smilgu krāsas, kādas vien spējusi izauklēt Sēlijas novada daba. Tautas mākslas studijas „Saulgrieži” panākumi meklējami vēl pagājušajā gadsimtā - 1965. gadā, kad M. Ozolas vadībā izveidojas aušanas pulciņš. Vēlāk tā vadību uzņemas Marta Lapiņa, no 1986. gada jau Tautas mākslas studijas nosaukumu ieguvušo kolektīvu vada Sanda Mālniece, bet no 2001. gada Sandra Jakuboviča.

….. atpakaļ pie saknēm, atpakaļ pie savas būtības. Gulēt linā, ēst no māla traukiem, sēdēt pie ozolkoka galda un ievīstīties vilnas segās. Savas ieceres spēj īstenot uzņēmīgās un radošās “Saulgriežu” sievas.

Izaugusi jauna amatnieku paaudze ar savu dizaina sajūtu, kas prot un cenšas mūsdienīgi ieviest kultūras bagātības un senās amata prasmes. Brīvdabas muzeja ikgadējais Amatnieku tirgus un plašais apmeklējums apstiprina, ka arvien vairāk tuvināmies paši sev - savam mantojumam. Kad “Saulgriežu” sievas čakli auda sev goda brunčus, ikviens varēja pārliecināties, ka latviešiem ir ārkārtīgi laba krāsu izjūta- tā atklājās jebkurā bruncī, un par to var pārliecināties Rakstu svētku izstādēs. Bet priekšā arvien jauni izaicinājumi - kā būtu melns uz melna drellis, vai melns uz pelēka, vai kakao pupiņu tumši brūnais tonis trinīša vijumos? Kā būtu, ja arī Jūs justos etnogrāfijai piederīgi un ļautos radošam nemieram?

Aktivitātes 2019. gada sezonā:

• 13.aprīlī izstāde “Rakstu svētkos” Krustpils kultūras namā;
• 11.maijā izstāde Krustpils kultūras nama 60 gadu jubilejas pasākumā;
• 3.augustā izstāde “Mūsdienu amatniecības festivālā” Rīgā, Etnogrāfiskajā Brīvdabas muzejā.

Aktivitātes 2022. gada sezonā:

• 4.maijā Izstāde Krustpils KC veltīta LR neatkarības atjaunošanas dienai.

Misija - Saglabāt, kopt un attīstīt Krustpils novada tautas lietišķās mākslas tradīcijas.

Nodarbības notiek pirmdienās, sestdienās no plkst. 16.00 līdz 21.00

Atpakaļ