Amatierteātru FESTIVĀLS “Laipa X”

24.11 - 26.11

No 24. līdz 26. novembrim Jēkabpils Tautas namā norisināsies desmitais amatierteātru festivāls “LAIPA”. Festivāls Jēkabpilī notiek kopš 1999. gada un ir iemantojis popularitāti gan amatierteātru trupu, gan skatītāju – jēkabpiliešu un pilsētas viesu – vidū.

Festivāla dalībnieki šajā jubilejas reizē ir teātra trupas no Ogres, Rīgas, Jelgavas, Valkas un Rēzeknes. Tāpat festivālā redzēsim vienu Lietuvā tapušu iestudējumu Kretingas rajona kultūras centra Egidiusa Radžusa teātra trupas izpildījumā, bet mājinieki – Jēkabpils Tautas teātris – “Laipā” izrādīs savu jaunāko iestudējumu – J. Jaunsudrabiņš “Ezermaļu krokodils”. Kopumā trīs dienu laikā būs iespēja redzēt septiņas izrādes visdažādākajām gaumēm – dziesmu spēli, izrādi visai ģimenei, drāmu, kā arī vairākas komēdijas.

Teātra festivāls “Laipa” tiks atklāts piektdienas vakarā, 24. novembrī, kad uz Jēkabpils Tautas nama lielās skatuves kāps Jēkabpils Tautas teātris ar J. Jaunsudrabiņa izrādi “Ezermaļu krokodils”.  Režisore – Inta Ūbele. Izrādes žanrs – dziesmu spēle.

Lai kādos laikos dzīvotu – mīlestības, sirdsēstu, pārpratumu netrūkst nekad – ne veciem, ne jauniem. Jāņa Jaunsudrabiņa komēdijas “Ezermaļu krokodils” sižets ir gaužām vienkāršs, pat sirsnīgs. Darbība notiek lauku sētā, kur tīri labi sadzīvotu abas kaimiņu saimes – Ezermaļi un Malumi –, ja vien lugas galvenajai varonei – Ezermaļu saimniecei – nebūtu tik nešpetna daba. Tās dēļ viņa ir iesaukta par Ezermaļu krokodilu.

Neskatoties uz ģimeņu kašķi, abi kaimiņu jaunieši mīl viens otru, slepus satiekas gan Rīgā, gan savās tēva mājās. Visos pārpratumos un izdarībās iesaistās arī saimes ļaudis. Beigās visi pārpratumi atrisinās. Arī Ezermaļu saimniece, dabūjusi pamatīgu mācību, izrādās ir gana sirsnīga un labestīga.

“Mēs, Jēkabpils Tautas teātris, iestudējumu nosaucām par dziesmu spēli ar izdarībām” saka izrādes režisore Inta Ūbele.

Režisore – Inta Ūbele.

Tērpu māksliniece – Ināra Apele.

Scenogrāfija – Ints Sedlenieks.

Horeogrāfija – Jānis Savickis.

Lomās: M. Veide, A. Eglītis, A. Kusiņa, J. Saliņš, I. Zarkeviča, K. Ozols, S. Gavare, I. Eglīte, D. Kamišova, I. Kuzmova, E. Melderis.

Izrādē izmatota J. Lūsēna mūzika, dziesmu vārdu autors – Egīls Zirnis.

Sestdien, 25. novembrī, Jēkabpils Tautas namā notiks četras teātra izrādes.

Jau plkst. 12.00 uz lielās skatuves kāps Rēzeknes Tautas teātris ar izrādi ģimenei “Astoņos pie šķirsta”. Autors – Ulrihs Hubs, režija – Māra Zaļaiskalns. Izrāde kā bērniem, tā vecākiem.

Tas ir Bībeles stāsts par Pasaules plūdiem, kas parādīts negaidītā aspektā. Galvenie personāži ir trīs pingvīni, kuri atrodas dilemmas priekšā. Ko darīt, ja Noasa šķirstā vieta atvēlēta tikai diviem? Dievs Noasam taču ir ļāvis līdzi ņemt tikai divus “no katras radības”. Kā gan lugas varoņiem izdosies apiet šos noteikumus?  Un kā, iekļuvuši šķirstā, pingvīni mēģinās saprast, kas ir Dievs un kāpēc Viņš uzsūtījis plūdus?

Lugas autors Ulrihs Hūbs viegli un asprātīgi, bet tajā pašā laikā ļoti nopietni iztirzā jautājumu par Dievu, nedodot vienu galīgo atbildi, kas ir Dievs un kāds ir Dievs, jo uz šo jautājumu mums katram pašam ir jāmeklē atbilde.

Rēzeknes Tautas teātris Tautas teātra statusu ieguvis 1959. gada janvārī, kad par režisoru strādāja Antons Varslavāns. Kopš 1973. gada teātra studiju vada režisore Māra Zaļaiskalns.

Režisore – Māras Zaļaiskalns.

Scenogrāfija un tērpi – Ināra Apele.

Gaismas un skaņa – Inta Salmiņa.

Lomās: O. Lustiks, V. Dikule, A. Leidums, I. Apele, K. Balodis.

Plkst. 14.00 Ogres Tautas teātris izspēlēs O. Vailda komēdiju “Cik svarīgi būt nopietnam”. Režisors – Jānis Kaijaks.

Ogres Tautas teātris dibināts 1967. gadā, kad tika iegūts godpilnais Tautas teātra nosaukums, no kura teātris joprojām nav atteicies, jo tas nopelnīts grūtā darbā, pierādot savu meistarību un iekarojot skatītāju atzinību. Ogres Tautas teātrim ir ļoti skaists vecums – 50, savukārt aktieru vidējais vecums ir vēl skaistāks – tikai 35 gadi!    

Gadskārtējās Latvijas amatierteātru skates “Gada izrāde” finālā izrāde “Cik svarīgi būt nopietnam” ieguvusi nosaukumu “Gada izrāde 2016”, bet režisors Jānis Kaijaks saņēma godpilno “Gada režisora” titulu divus gadus pēc kārtas.

Izrāde ir nopietna komēdija nopietniem cilvēkiem. Jānis Kaijaks, Ogres Tautas teātra režisors, norāda: “Manuprāt, īsta “klasika” ir tā, kas iet pāri savam laikam un visiem laikiem. Tā, kura spēj izgaismot bijušo, esošo un to, kas vēl tikai būs. Šoreiz klasiska komēdija, bet “nenopietna komēdija nopietniem cilvēkiem”. Kas tad ir šie “nopietnie” cilvēki – Ernesti? Tā arī ir vārdu spēle no angļu val. “earnest” tulkojumā nozīmē nopietns. Kādēļ Oskars Vailds velta viņiem lugu? Tā ir jautra, it kā tipiska salonkomēdija, tomēr īstenībā tā ir asprātīga rotaļa ar formu. Viegla, gaisīga un nemateriāla, kā vienā elpas vilcienā radīta un tomēr reizē tik nopietna, pārpilna ironijas, paradoksu un skaudras asprātības. Un mīlestības. Jo kā teicis Oskars Vailds: “Mīlestības mērķis ir mīlēt – ne vairāk un arī ne mazāk.””

Režisors – Jānis Kaijaks.

Scenogrāfija – Ivars Noviks.

Tērpu māksliniece – Ilze Kupča.

Horeogrāfija – Annija Belogrudova.

Vokālā pedagoģe – Ilze Miezere.

Kustību konsultante – Rita Lūriņa.

Gaisma – Jānis Aperāns.

Skaņa – Mārtiņš Andersons.

Mūzika – “The Beatles”.

Lomās: E. Greizis, G. Kolbergs, A. Peismalietis, E. Čibelis, L. Straume, A. Saukane, K. A. Ozoliņa, A. Kolberga.

25. novembrī plkst. 18.00 Lielajā zālē tiks uzvesta TKMC “Ritums” teātra studijas “Haritas” izrāde “Ja mēs to zinātu” (pēc Čehova lugas “Trīs māsas”). Izrādes žanrs – gandrīz komēdija. Režisore – Dace Liepniece.

Čehova luga, kas sarakstīta vairāk kā pirms 100 gadiem, ir absolūti mūsdienīga pēc būtības, tomēr tās skatuvisko interpretāciju režisore risina spilgtā teatralitātē, kas spēj sniegt mūsu laikmeta kontekstu. Lugas personāžus, kas pārstāv gandrīz visu cilvēku tipus, atveido 10 dažādu paaudžu aktieri.

Mūsu izvēles, notikumu sakritības vai Dieva plāns. Kas nosaka mūsu dzīves ceļu? “Ja mēs to zinātu…” saka trīs māsas lugas finālā. Visi tās varoņi ir jauni un tic, ka būs laimīgi. Darbs, mīlestība, ģimene – lugas norises gaitā, tēliem gūstot sāpīgu pieredzi, mainās šīs prioritātes. Bet gar nomales mājas logiem, nepieturot trauc vilciens – tā ideālā dzīve, kurā māsām tā arī neiznāk iekāpt.

“Haritas” no grieķu mitoloģijas ir dievietes, kas iemieso labestīgo, priecīgo un mūžīgi jauno dzīves sākumu. Tās apveltītas ar skaistumu un māksliniecisko spēku. Vieglprātīgi izvēlēto nosaukumu teātra studija cenšas attaisnot kopš 2004. gada.

Pirms pēdējās sestdienas izrādes – plkst. 20.30 – notiks visu teātru uznāciens uz LAIPAS. Pēc šī uznāciena dienu noslēgsim ar Kretingas rajona kultūras centra Egidiusa Radžusa teātra izrādi “Ludviks un visi pārējie” (Lietuva). Komēdija iestudēta pēc Žemaites lugas “Trīs mīlošās”. Režisors – Nerijus Gedminas.

Šis ir stāsts par izveicīgo kalpu Ludviku, kurš aplido savu saimnieci (jau gados, bet bagāta atraitne!) un divas viņas meitas Petronellu un Domicellu, turklāt to dara tik veiksmīgi, ka ilgu laiku neviena no iemīļotajām nenojauš un nezina cita par citu.

Apsolījis katru no viņām precēt, viņš izkrāpj naudu. Savos negodīgajos plānos viņš iesaista arī savu turīgo kaimiņu Koziru. Bet, kā atzinis viens no klasiķiem, “gudram gudra nelaime…”, un viltīgā precinieka plāni sāk grūt. Vai viņam arī šoreiz izdosies tikt sveikā?

Režisors – Nerijus Gedminas.

Izrādē piedalās folkloras ansamblis “Gervele”, mākslinieciskā vadītāja Elena Šalkauskienė.

26. novembrī plkst. 12.00 uz Kamerzāles skatuves ar Anrī Barbisa drāmu “Maigums” kāps Valkas pilsētas teātris. Režisors Aivars Ikšelis.

Teātra iestudējumu veido Anrī Barbisa 1914. gadā uzrakstītās noveles “Maigums” dramatizējums, kas papildināts ar Marinas Cvetajevas un Valentīnas Beļajevas dzeju. Franču rakstnieks Anrī Barbiss piecās liriskajās vēstulēs vēsta, cik liela sievietes pašuzupurēšanās var būt mīlestības vārdā. Cik mīla var būt maiga, bet maigums lielāks par mīlestību.

Iestudējuma režisors un scenogrāfs – Aivars Ikšelis.

Lomā: Evgenija Kozlova.

Izrāde notiks krievu valodā!

Valkas pilsētas teātra pirmsākumi meklējami 1871. gada 10. maijā, kad pirmo reizi Valkā latviešu valodā tika izspēlēta izrāde. Teātra attīstībā lielu ieguldījumu deva Jāņa Cimzes Vidzemes skolotāju semināra audzēkņi. Kopš tā laika teātra dzīve Valkā nav pārtrūkusi nevienu gadu. 1982. gadā par teātra māksliniecisko vadītāju kļuva režisors Aivars Ikšelis, turpinot teātra izaugsmi radošās individualitātes virzienā. 1998. gadā tika izveidots jauns aktieru ansamblis. 2009. gadā teātra trupā iesaistījās pirmie profesionālie aktieri, kas beiguši Krievijas teātru augstskolas. Šodien teātra trupā ir 13 aktieri.

26. novembrī plkst. 13.30 Jēkabpils Tautas nama Lielajā zālē notiks noslēdzošā amatierteātru festivāla “LAIPA X” izrāde – Marka Kamoleti izrāde “Pidžama sešiem” Ādolfa Alunāna Jelgavas teātra izpildījumā. Režisore – Dace Vilne.

Tā ir pikanta franču komēdija par vakaru, kurā visi ir cits citam mīļākie, izņemot tos, kuri patiesībā nemaz nav mīļākie. Viss ir ļoti vienkārši – viņi ir franču pāris. Tikai viņam ir mīļākā. Izrādās, ka arī viņai ir mīļākais. Ierodas pavāre, kurai jāizliekas par mīļāko, lai īstie mīļākie neuzzinātu viens par otra mīļākajiem, un pēc tam vēl parādās arī viņas vīrs, kurš padomā, ka viņa sievai patiešām ir mīļākais. Lūk, viss ir ļoti vienkārši un saprotami!

Režisore – Dace Vilne.

Scenogrāfs – Ivars Pirvics.

Horeogrāfe – Inga Ose.

Gaismu mākslinieks – Raitis Boss.

Lomās: R. Avots, I. Beķere, S.Bērziņa vai S. Zaķevica, A.Griķis, E. Skutele, M. Ļaksa vai G. Vāczems.

 

Izrādes vērtēs četri eksperti – teātra zinātniece Ilze Kļaviņa, Dailes teātra aktieris Artis Robežnieks, teātra režisors Juris Rijnieks, publicists Dainis Īvāns.

 

Biļetes cena uz izrādi – 2 € (piedalās izlozē)

Draudzīgā biļete uz izrādēm Lielajā zālē – 6 € (nepiedalās izlozē)

 

Paldies par atbalstu sakām:

SIA “Zemzarīši” un SIA “Ozols LD” – Uldim  Ozolam
T/C “Aura” – Ingum Liseckim,
SIA “JTES”,
SIA “AJV grupa” – Andrim Varaksinam,

Skaistumkopšanas salonam “Rota”,

“Ripo Retro” – Jānim Stradiņam,
Viesnīcai “Daugavkrasti” – Montai Radionovai,

SIA “Lutra” – Armandam Bukam,
SIA “Sedumi” – Egīlam  Bojāram,
Veikalam  “Dialogs Plus” –  Ivetai  Muceniecei,
Grāmatnīcai “Aisma” SIA “Jēkabpils grāmata” – Inārai Janvārei,
SIA “Priedes” veikalam “Laima” – Ausmai Larionovai,
Suši bāram “Sakura” – Arimandai Rodei,
SIA “Ilma” –  Ilzei Nitišai,
Picērijai “Itālis” – Agnesei  Grīnbergai,
“Domino WOK Kebab” – Normundam Krastiņam,
SIA “Oriflame” – Aijai  Eglītei,
Laikrakstam “Brīvā Daugava” – Sarmītei  Rutkai,
Restorānam “Oāze” – Vitai Grebskai,
Veikalam “Safīrs” – Žannai  Zolbergai,
SIA “Futurus FOOD” – Kārlim  Ozolam,
Invalīdu biedrībai “Cerību sala” – Aijai Kvēpiņai,

Veikalam “Akcents” – Santai Feldmanei,

Veikalam “Emma” – Madarai Muceniecei.

Projektu atbalsta Latvijas Valsts mežu atbalstītā Zemgales Kultūras programma

 

24.11.

18.00

Jēkabpils Tautas teātris, rež. Inta Ūbele

J. Jaunsudrabiņš “Ezermaļu krokodils” (dziesmu spēle)

Lielā zāle

25.11.

12.00

Rēzeknes Tautas teātris, rež. Māra Zaļaiskalns

U. Hubs “Astoņos pie šķirsta” (izrāde ģimenei)

Lielā zāle

14.00

Ogres Tautas teātris, rež. Jānis Kaijaks

O. Vailds “Cik svarīgi būt nopietnam” (komēdija)

Lielā zāle

18.00

TKMC “Ritums” teātra studija HARITAS, rež. Dace Liepniece

“Ja mēs to zinātu” (gandrīz komēdija)

Izrāde pēc Čehova lugas “Trīs māsas”

Lielā zāle

20.30

Visu teātru uznāciens uz LAIPAS

Kretingas rajona kultūras centra Egidiusa Radžusa teātris (Lietuva), rež. Nerijus Gedminas

“Ludviks un visi pārējie” (komēdija)

Izrāde pēc Žemaites lugas “Trīs mīlošās”

Lielā zāle

26.11.

12.00

Valkas pilsētas teātris, rež. Aivars Ikšelis

A. Barbiss “Maigums” (drāma)

Kamerzāle

13.30

Ādolfa Alunāna Jelgavas teātris, rež. Dace Vilne

M. Kamoleti “Pidžama sešiem” (komēdija)

Lielā zāle

 

Atpakaļ