Rakstu svētki

23.04.2016 - plkst.12.00

Tuvojas Latvijas simtgade, reize, kad daudzi Latvijas iedzīvotāji svētkos vēlas uzvilkt mugurā kaut ko latvisku – vislabāk tautastērpu. Mūsdienās arvien vairāk cilvēku meklē savu garīgo piederību un sakņu sajūtu, interesējoties par latviešu tautastērpa pareizu darināšanu un valkāšanu, tomēr tikai retajās mājās ir patiešām īsts tautastērps.

Lai veicinātu izpratni par tautastērpu, akcentētu tā kultūrvēsturisko vērtību un valkāšanas tradīcijas, Krustpils kultūras namā 23. aprīlī plkst. 12.00 tiek rīkoti ikgadējie Rakstu svētki. Šoreiz svētku moto ir “Ietērpsim ģimeni tautastērpā!”

LU Latvijas vēstures institūta Etnoloģijas nodaļas vadošā pētniece Anete Karlsone dalīsies pārdomās par tēmu “Ko lai šodien saucam par latvisku apģērbu un tautastērpu?” Piecu dažādu novadu tautastērpu īpašniece Ingrīda Kaže demonstrēs šos Latvijā raksturīgākos tērpus – Krustpils, Kuldīgas, Lielvārdes, Zemgales (Zaļenieki) un Abrenes. Svētku apmeklētājiem būs interesanti aplūkot divus Krustpils novada tautastērpus, kas veidoti citā krāsu salikumā, nekā pie mums pierasts – brūnos un baltos toņos. Jāpiezīmē, ka par Krustpils balto tērpu audēju studija “Vēverīšas” saņēma Voldemāra Cīruļa balvu – pērļu jostu.

Mūsdienu modes tendences tradīciju kontekstā būs iespēja novērtēt Limbažu un Skrīveru tekstilmākslas studiju (vadītāja Baiba Vaivare) dalībnieču dažādās rokdarbu tehnikās darināto tērpu skati – tradicionālus, mūsdienīgus un pat avangarda tērpus. Apskatīt varēs arī Krustpils kultūras nama Tautas mākslas studijas “Saulgrieži” dalībnieču darbu izstādi. Senie tautastērpi, ko valkāja Krustpils un Jēkabpils apkaimē, atceļos uz izstādi no Jēkabpils Vēstures muzeja krājumiem.

Savukārt pasākuma otrajā daļā visas Jēkabpils un apkārtējo novadu čaklās rokdarbnieces tiek aicinātas piedalīties lietišķās mākslas izstrādājumu tirdziņā, kā arī, ja iespējams, parādīt savas prasmes radošajās darbnīcās. Tirdziņa dalībnieces lūdzam pazvanīt uz Krustpils kultūras namu un pieteikties pa tel. 65221051 vai 65221407.

Biļetes Krustpils kultūras nama kasē, to cena 2 €

Uz drīzu tikšanos!

Krustpils kultūras nama vadītāja

Ruta Kalniņa

 

Atpakaļ