Āra fotogrāfiju izstādes “1937. gads. Atklāts Jēkabpils Aizsargu nams” ATKLĀŠANA

09.09.2017 - plkst.11.00

9. septembrī plkst. 11.00 pie Jēkabpils Tautas nama notiks āra fotogrāfiju izstādes atklāšana – “1937.gads. Atklāts Jēkabpils Aizsargu nams”. Izstādē paredzēts atainot vēsturiskas Aizsargu nama lielformāta fotogrāfijas un īsu informāciju par Jēkabpils Aizsargu nama vēsturi.

Vēlāk pēc izstādes atklāšanas, plkst.11:20 Tautas nama Baltajā zālē interesentus uz lekciju “Kas bija aizsargi? – īss ieskats Latvijas Aizsargu organizācijas vēsturē” pulcēs lektors vēsturnieks, Latvijas Kara muzeja speciālists Ainārs Lociks. A. Lociks sniegs ieskatu sabiedrībai mazināmajā aizsargu organizācijas darbībā.

Āra fotogrāfiju izstāde tiek organizēta par godu Eiropas kultūras mantojuma dienām un šī gada 4.novembrī notiekošajai konferencei “Jēkabpils Aizsargu namam – 80”.  Izstāde un pasākums sniegs iespēju un kliedēs stereotipus par aizsargu organizāciju un šī nama darbības kultūrvēsturisko nozīmi Jēkabpilī, tās apkārtnē un -Latvijas valstī. Pasākums veicinās sabiedrības interesi par Latvijas vēsturi.

Eiropas kultūras mantojuma dienu pasākumi Latvijā norisināsies no 9.-10. septembrim. Eiropas kultūras mantojuma dienu mērķis ir tuvināt cilvēkus kultūras mantojumam, vairojot izpratni par pieminekļu aizsardzību – aizsargājamo pieminekļu dažādību, vērtību apzināšanu, saglabāšanu, kā arī kultūras mantojumu kā resursu ilgtspējīgai attīstībai. Tās aizsākušās 1984. gadā Francijā kā atvērto durvju dienas vēstures pieminekļos un kopš 1999. gada kļuvušas par kopīgu Eiropas Padomes un Eiropas Komisijas iniciatīvu, kurā piedalās 50 valstis, kas ir pievienojušās Eiropas Kultūras Konvencijai.

Āra fotogrāfiju izstāde un pasākums organizēts sadarbībā ar biedrību “Jēkabpils Mantojums”.

Informācija par vēsturiska notikuma vietu.

Jēkabpils Tautas nams sākotnēji bija celts kā Aizsargu nams, par vietējo iedzīvotāju ziedojumiem, pēc arhitekta Makša Luca projekta. 1936. gadā vēl nepabeigtais Aizsargu nams 18. novembrī tika atklāts, tajā sāka organizēt pasākumus, un 1937. gada 8. augustā tika svinīgi iesvētīts. 2017. gadā aprit 80 gadi kopš šī notikuma.
Zīmīgi, ka padomju okupācijas laikā pārdēvētais Jēkabpils Oškalna kultūras nams, pateicoties nama darbiniekiem, saglabāja “latviskās” iezīmes interjerā – Lielajā zālē Latvijas karoga un ozola zaru vītnes un auseklīšus.
Šajā namā darbojās A.Skrides vadītais koris, tautas teātris režisores V.Vecumnieces vadībā un citi amatieru kolektīvi.
Savukārt, Atmodas procesos Jēkabpils Tautas namā 1988. gada 12. novembrī notika Latvijas Tautas Frontes Jēkabpils rajona nodaļas dibināšanas 1.konference, 1989. gada 23.septembrī notika  2. Konference un 1990. gada 10. februārī – 3. konference
 Jēkabpils Oškalna kultūras nams bija viena no pirmajām ēkām pilsētā, virs kuras tika pacelts sarkanbaltsarkanais karogs. Tas notika 1989.gada 10.februārī.  Laukumā pie nama  pulcējās tūkstošiem jēkabpiliešu ar svecītēm rokās,  rakstniece L. Ķuzāne stāstīja par karoga vēsturi un dievkalpojumu vadīja dekāns J. Bratuškins.
2016. gadā pie Jēkabpils Tautas nama atklāja piemiņas plāksni, ka šis agrāk bija Aizsargu nams

Informāciju sagatavoja:
Margita Liepiņa
Jēkabpils pilsētas pašvaldības
Sabiedrisko attiecību nodaļas vadītāja

Atpakaļ