Barikāžu piemiņas PASĀKUMI

20.01 - 28.01

Kad mēs stāvējām uz malkas krāvumiem pie Ministru padomes, bija sajūta, ka jebkurā mirklī var notikt pilnīgi jebkas. Bet tajā brīdī ne no kā nebija bail.”

                                                                                                (Māra Grīnberga)

Jēkabpilī šogad barikāžu atceres laiks ir īpašs – šoreiz ugunskuru liesmas un plīvojošie Latvijas karogi rosinās ne vien pārdomāt, cik daudz no 1991.gada tautas vienotības ir saglabājies sabiedrībā, bet arī pieminēt Jēkabpils Latviešu biedrības dibinātāju un valdes priekšsēdētāju, tradicionālo barikāžu atceres pasākumu organizatori Māru Grīnbergu.

20.janvārī – 1991.gada barikāžu aizstāvju atceres dienā – no pulksten 17:00 līdz 19:00 ikviens aicināts doties pastaigā pa Daugavas promenādi. Raugoties uz aizsargdambja degošajos ugunskuros, varēs klausīties atmiņu stāstus par barikādēm un dziesmas, kas pavadījušas latviešu tautu valstij nozīmīgajos brīžos. Pasākumu rīko Jēkabpils Kultūras pārvalde.

Savukārt 28.janvārī Jēkabpils Latviešu biedrība un Jēkabpils Tautas nams aicina ikvienu uz pasākumiem, kas veltīti barikāžu atcerei un Māras Grīnbergas piemiņai. Pulksten 13:00 pulcēsimies laukumā pie Justīcijas nama, kur mūs gaidīs brašie jaunsargi un zemessargi, plīvos Latvijas karogi un sildīs ugunskurs. Sirsnīgā, neformālā gaisotnē, baudot karstu tēju un pīrādziņus, dalīsimies atmiņās par Māru un Atmodu, kā arī dziedāsim līdzi visiem zināmās barikāžu laika dziesmas.

Pēc tam dosimies vienotā gājienā uz Jēkabpils Tautas namu, kur pulksten 14:00 sāksies sieviešu kora “Unda” koncerts, bet pēc tā – ap pulksten 14:25 – dokumentālās filmas par Māru Grīnbergu “Latvija man sirdī” pirmizrāde. Filmu veidojusi studija “Sī&Mī” – režisore Inga Nestere, video un skaņu operators Ģirts Spēlmanis, aizkadra tekstus rakstījusi Sandra Mikanovska, tos ierunājis dziedātājs un aktieris Pēteris Draņevičs. Studijas ierakstu nodrošinājis “Jēkabpils Radio1”. Mākslinieciskā apstrāde – Kristians Kevrelis, muzikālā apdare –  Vita Talla un Reinis Talla. Filma tapusi 11 mēnešus, tā uzņemta Viļakā, Talsos, Jēkabpilī, Krustpils un Jēkabpils novados. Aizsargu namā, ko Māra vienmēr uzskatījusi par latviskuma mītni Jēkabpilī, 28.janvārī būs arī viņas karogs – Atmodas laikā darinātais Latvijas karogs, kura audumā ietinušies gan barikāžu ugunskuru dūmi, gan mīlestībā pret Latviju dziedātās dziesmas.

 

Sandra Paegļkalne,

Jēkabpils Latviešu biedrības pārstāve

Atpakaļ