Baznīcu nakts notikumi Sēlijā 28. maijā

26.05 - 29.05

Sestdien, 28. maijā Sēlijā un visā Latvijā norisināsies kultūras notikumi „Atvērto baznīcu diena” un „Baznīcu nakts”

Kristīgais kultūras notikums “Baznīcu nakts” šogad norisināsies sestdienā, 28. maijā. Jau otro gadu Baznīcu naktij pievienosies Latvijas sakrālajam mantojumam veltītais notikums “Atvērto baznīcu diena” – vairāk nekā 100 Latvijas dievnamu būs atvērti apmeklētājiem no pulksten 10.00 līdz 22.00 un ilgāk. Ar baznīcām, kuras piedalās, un gaidāmajiem pasākumiem ikviens ir aicināts iepazīties Baznīcu nakts kartē –  https://baznicunakts.lv/#programma.

Šajā apskatā aicinām uzzināt par “Baznīcu nakts” un “Atvērto baznīcu dienas” pasākumiem Sēlijas vēsturiskajā novadā.

Daudzveidīgi pasākumi būs Jaunjelgavas Mārtiņa Baltajā evaņģēliski luteriskajā baznīcā. Tajā būs aplūkojama dievnama 65. gadadienai veltīta izstāde par baznīcas vēsturi. Draudze rīkos arī pasākumu bērniem “Dārgumu meklēšana” un mielastu. Baznīcā norisināsies arī muzikāls pasākums “Dziedāsim tam Kungam”, kā arī vakara sadraudzība. Dievnamā notiks arī misijas “Luterāņu stunda”  pasākums “Cilvēka ķermenis kā Dieva mājoklis”. Čellisti Agate un Pēteris Ozoliņi dievnama apmeklētājiem sniegs muzikālu pārsteigumu “Cilvēks nedzīvo no maizes vien”.

Seces evaņģēliski luteriskajā baznīcā būs mākslas plenērs, un tajā radīto darbu izstāde. Šeit notiks kopīga zupas vārīšana, priecēs  sveiciens no grupas “Saulstariņi”, un skanēs grupas “Eridana” koncerts. Visu dienu varēs uzkāpt dievnama zvanu tornī, bet, iestājoties krēslai, baznīcu izgaismos neparastās krāsās.

Ērberģes evaņģēliski luteriskajā baznīcā Rīgas mežragu kvartets muzicēs koncertā, kā arī varēs uz lielā ekrāna iepazīties ar draudzes vēsturi un sadzīvi, bet draudzes bērni  būs parūpējušies par muzikāliem priekšnesumiem.

Neretas evaņģēliski luteriskajā baznīcas torņa piecās platformās ik gadu par godu Baznīcu naktij tiek veidota jauna ekspozīcija. Tā būs aplūkojama visu vasaru, un šogad ir veltīta Latvijas Evaņģēliski luteriskās baznīcas simtgadei.

Biržu evaņģēliski luteriskajā baznīcā būs apskatāms dievnama tornis, bet fonā skanēs psalmu lasījumi. Būs arī draudzes Svētdienas skolas nodarbība par Jēzus brīnumiem. Baznīcu piepildīs Rutas Štelmaheres dzejas lasījumi ar basģitāristes Alises Kļaviņas muzikālo papildinājumu, bet vēlāk būs pielūgsme ar ģitāristi Annu Sērumu un A. Kļaviņu. Vakars dievnamā noslēgsies ar sadraudzības ugunskuru.

Asares evaņģēliski luteriskā baznīca interesentiem piedāvās gida stāstījumu par dievnamu, Asares muižu un Augšzemes partizānu pieminekli. Šeit būs arī pielūgsmes mūzika ģitāristu Annas Sērumas un Alises Kļaviņas pavadījumā.

Subates evaņģēliski luteriskajā baznīca uzstāsies koris “Līga” no Rīgas, Arvīda Žilinska mūzikas skolas pedagoģe Anita Cinkmane un vokāls – saksofoniste Krista Fadejeva, ģitāriste Inga Kraševska, flautu spēlēs Paula Kraševska, bet čellu – Maija Kalniņa.

Savukārt Lašu evaņģēliski luteriskās baznīcas dārzā varēs aplūkot Daigas Lapsas gleznu izstādi, dievkalpojumā kalpos Daugavpils diecēzes bīskaps Einārs Alpe, bet muzicēs Subates Kultūras nama vokālais ansamblis “Sonāte”, sieviešu koris “Līga”, kā arī koncertā uzstāsies Tatjanas Saratovas akordeona, Ingas Zeiles vijoles un ērģelnieces Ilonas Kuļas trio.

Bebrenes Svētā Jāņa Kristītāja Romas katoļu baznīca būs atvērta visu dienu. Vakarā tajā draudzes pārstāvji dziedās kristīgās dziesmas koncertprogrammā “Lai visi Kungam dziedam”.

Kartē Baznīcu nakts mājaslapā – www.baznicunakts.lv – ir apkopotas ziņas par dievnamiem, kas būs atvērti un piedalīsies “Baznīcu naktī” un “Atvērto baznīcu dienā”. Ikviens ceļotājs ir aicināts izplānot savu maršrutu un doties apceļot baznīcas kopā ar ģimeni, draugiem vai varbūt vadot veselu ekskursiju. Rīkotāji lūdzu viesus pievērst vērību apmeklējamās baznīcas atvērtības laikam.

Plānots, ka baznīcās, kur ir tāda iespēja, pulksten 12.00, 18.00 un 22.00 zvanīs zvani.  Pulksten 21.00 vienā laikā visās baznīcās lūgs Tēvreizes lūgšanu un dziedās tautas lūgšanu “Dievs, svētī Latviju!”. Ikviena draudze ir šogad īpaši aicināta tam pievienot aizlūgumus, iestājoties par Ukrainas tautu viņas cīņā par savas valsts brīvību no Krievijas okupācijas.

Baznīcu nakts ir kristīgs kultūras notikums, un šogad Latvijā tas notiks jau devīto reizi. Notikums ir ekumenisks, un tradicionāli norisinās no pulksten 18.00 līdz 24.00. Tajā kopīgi piedalās dažādu Latvijas kristīgo konfesiju draudzes. Baznīcu nakts ir satikšanās ar skaistumu baznīcas kultūras, mākslas un garīgo vērtību mantojumā, tā ielūdz ikvienu cilvēku sastapties ar Dieva skaistumu Latvijas baznīcās, cilvēkos un katram savā dvēselē. “Baznīcu nakts” Latvijā notiek kopš 2014. gada. Baznīcu nakts ideja līdz Latvijai atceļoja no Austrijas, kur pirms nedaudz vairāk nekā 10 gadiem notika pirmais šāds Kristīgās baznīcas konfesiju un draudžu kopīgi rīkots ekumēnisks notikums. Drīz pēc tam pasākums notika arī Čehijā un Slovākijā.  Kopš 2012. gada Baznīcu nakts notiek arī Tartu, Igaunijā. Pasākuma ieceri atbalsta Latvijas lielāko kristīgo konfesiju vadītāji. Latvijā Baznīcu nakti organizē starpkonfesionāla domubiedru grupa – nodibinājums “Baznīcu Nakts fonds”.

Atvērto baznīcu diena ir iniciatīva, kas pievienojās Baznīcu naktij 2021. gadā. Ap Latvijas simtgades laiku tapa skaidrs, ka Baznīcu nakts ir jāpapildina ar notikumu, kas dāvātu vairāk laika iepazīt Latvijas sakrālo mantojumu. Valstiski patriotiski raugoties, ir vajadzīga diena vismaz reizi gadā, kad vairums dievnamu ir atvērti. Tā būtu iespēja Latvijas ļaudīm un mūsu valsts viesiem apceļot Latvijas novadu dievnamus un iepazīt to sakrālā mantojuma skaistumu. Latvijas dievnamu arhitektūra un māksla – dievnama sakrālā telpa visā veselumā – ir vērtība, kurai jādod iespēja uzrunāt cilvēku mūsdienu pasaulē. Atvērto baznīcu diena ir arī pateicības apliecinājums tiem Latvijas ļaudīm, kuri savās draudzēs kalpodami vai ziedodami līdzekļus, ir rūpējušies par dievnamu atjaunošanu, uzturēšanu, saglabāšanu no paaudzes paaudzē.

Informāciju sagatavoja

Ģirts Vikmanis un Jurģis Klotiņš

e-pasts: baznicu.nakts@gmail.com

Atpakaļ