Brīvdabas KINO / Latviešu filmu nedēļa – filma “Četri balti krekli”

25.07 - 26.07 - plkst.22.30

Latviešu filmu nedēļas ietvaros Kino Placī 25. un 26. jūlijā plkst. 22.30 tiks demonstrēta filma “Četri balti krekli” jeb “Elpojiet dziļi”. Gunāra Priedes lugas “Trīspadsmitā” ekranizācijā atklājas brīvdomība jauna komponista daiļradē un padomju ierēdniecība pareizas domāšanas sardzē.

Telefonu montieris Cēzars Kalniņš no darba brīvajā laikā sacer dziesmas un tekstus, muzicēdams kopā ar draugiem izveidotajā ansamblī. Tomēr, lai ansamblis nonāktu līdz publikai, jāiziet garš tarifikācijas un atļauju saņemšanas ceļš. Kultūras komisijas locekle Anita Sondore pavirši noklausās Cēzara dziesmas un nokritizē tās, bet vēlāk vairs, pat gribēdama, nevar apstādināt dažādu sabiedrisko apspriešanu dzirnakmeni, kuru pati iekustinājusi.

Pirmā filma latviešu kinovēsturē, kas par patstāvīgu un līdzvērtīgu spēlētāju uzskata filmas mūziku. Imanta Kalniņa dziesmām bija lemts turpināt dzīvi arī pēc filmas aizlieguma. 60. gados, kad bītlomānija rietumos ir jau noticis fakts un popkultūras tendences tiek respektētas, Kalniņš savus “Četrus baltus kreklus” veido, ieklausoties mūzikas dramaturģijā, pakļaujot tai arī filmas montāžu.

Rolanda Kalniņa filmās vairāk nekā jebkura cita viņa laikabiedra latviešu kinorežisora darbos atrodamas formālas, stilistiskas, jēdzieniskas sasauces ar tā laika pasaules kino virzieniem.

Slidenā filmas tēma, protams, nevarēja patikt padomjlaika cenzūrai, tāpēc filma tika nolikta plauktā – aizliegta publiskai izrādīšanai, un tikai 1986. gada maijā to pirmoreiz ieraudzīja plašāka publika.

Režisors – Rolands Kalniņš

Scenārija autors – Gunārs Priede

Operators – Miks Zvirbulis

Mākslinieks – Uldis Pauzers

Komponists – Imants Kalniņš

Lomās: Uldis Pūcītis, Dina Kuple, Līga Liepiņa, Arnolds Liniņš, Pauls Butkēvičs

Filmas žanrs – spēlfilma

Izdevējvalsts, gads – Latvija, 1967

Pirmizrāde Latvijā –

Filmas garums – 76 min

Ja laika apstākļi izskatās nelabvēlīgi, pārliecināties, vai seanss notiks, var, piezvanot pa tālruni 29534870. Iesakām nodrošināties ar pretodu līdzekļiem un piemērotu apģērbu.

 

Biļetes Jēkabpils Tautas nama kasē un Kino Placī

Biļetes cena 2 €

Bērniem līdz 7 gadu vecumam – ieeja bez maksas

Atpakaļ