Dokumentālā FILMA “No ligzdas izmestie”

20.05.2017 | plkst.11.15 - 12.15

Nodibinājums “Sociālo pakalpojumu aģentūra” un biedrība kristīgai paaudžu kopībai “Tilts” 20. maijā Jēkabpils Tautas namā un laukumā pie tā organizē starpreģionālu akciju – konferenci “Palīdzi bērnam izaugt ģimenē”. Šī pasākuma ietvaros Jēkabpils Tautas nama Kino Mītnē plkst. 11.15 tiks demonstrēta Dzidras Smiltēnas dokumentālā filma “No ligzdas izmestie”. Tas ir vēstījums par cilvēkiem, kas agri zaudējuši vecākus, piedzīvojuši vardarbību, kas tikuši pamesti un pazemoti, par cilvēkiem, kuriem tika nolaupīta bērnība.

Filmas veidošanas laikā tika satikta audžuģimeņu veidošanas atbalstītāja Ārija Martukāne, meitene no Pierīgas, kura pastāstīja, kāpēc aizgāja no mājām un nekad vairs tur neatgriezās, kā arī dzīvu vecāku pamesti bērni un Iļģuciema cietumā nonākušas divas sievietes, kas nogalinājušas savus bērnus.

Viens no likteņstāstiem saistīts ar filmas autori, kura pēc ilgām šaubām un pārdomām izšķīrās atklāt filmā arī pašas pārdzīvoto. «Viņai bija tikai trīs un brālītim pusotrs gads, kad nomira mamma. Tēvs no pārdzīvojumiem sācis dzert, par bērniem nerūpēties, pamest pie svešiem cilvēkiem un ar laiku ienīstot, nežēlīgi sitis par ikvienu mazāko palaidnību,» stāstīja Kralliša.

«Es ilgi domāju, vai man cilvēkiem stāstīt šo traģisko dzīvesstāstu, kas tik personiski pieder man un manam brālim. Taču katru dienu, lasot medijos, ka joprojām vecāki pamet savus bērnus, tur badā un netīrībā, sit, izvaro un pazemo, man šķita, ka sabiedrība ir jāuzrunā. Lai roka pirms sist, apstājas pusceļā, lai glāzīte netiek izdzerta un bērns var uzaugt mīlošu vecāku ģimenē. Cilvēkus ir grūti pārliecināt ar teorētiskām atziņām un statistiskiem datiem. Man liekas, ka to var panākt tikai ar patiesā pārdzīvojumā, no dvēseles dziļumiem nākušiem vārdiem,» pauda Smiltēna.

Pēc Krallišas paustā, filma nevar sniegt gatavas atbildes uz sabiedrībā samilzušajām problēmām, taču tā var emocionāli cilvēku uzrunāt un likt ikvienam sevī pašā meklēt atbildes un domāt, kā katrs pats var mainīt pasauli uz labu.

Filmas autore un režisore – Dzidra Smiltēna

Kino operators – Ints Ivans

Montāžas režisore – Gunta Ikere

Skaņu režisors – Jānis Zaneribs

Studija “Balti Group”

Filmas tapšanu finansiāli atbalstīja SIA «LDZ Ritošā sastāva serviss»

Atpakaļ