Dokumentāla filma par trimdas latviešu politiskajām demonstrācijām “Valiant!”

24.11.2021 - plkst.18.00

Muzejs un pētniecības centru “Latvieši pasaulē” valsts svētku laikā dāvina Latvijas skatītājiem brīvseansus jaunizveidotajai dokumentālajai filmai “VALIANT. BRAUCIENS UZ BRĪVU LATVIJU.” Jēkabpilī filma būs skatāma Krustpils kultūras namā 24. novembrī plkst. 18.00. Pēc filmas paredzēta tikšanās ar filmas radošo komandu.

Aukstā kara noslēguma fāzē, 20. gs. 80. gados, Ziemeļamerikas latviešu jauniešu politiskās demonstrācijas piesaistīja preses uzmanību Baltijas valstu okupācijas jautājumam – tas bija laiks, kad tikai retais amerikānis varēja atrast Latvijas vārdu uz kartes. Stāsts par trimdas latviešu jauniešu izdomu, trakulīgumu, drosmi un nacionālpatriotisko stāju filmā tiek atklāts, izmantojot vienas īpašas automašīnas stāstu – “Valiant” ir Ņūdžersijā, ASV dzīvojošā Jura Bļodnieka vecā automašīna, kuru viņš ar draugiem  ir aprakstījis ar tādiem pretpadomju saukļiem kā “Nyet, nyet, Soviet!” un “Go(rbachev) to hell!” (Gorbachev, ej uz elli!). Juris savulaik automašīnu ikdienā izmantoja, braukājot pa savu dzimto štatu un šādi pievēršot uzmanību Padomju Savienības nelikumīgajai Baltijas valstu okupācijai. Pēc tam automašīna vairāk kā trīsdesmit gadus nostāvēja Jura pagalmā un laika gaitā kļuva pagalam sarūsējusi. Taču tad radās doma to atdzīvināt un sūtīt nu jau uz brīvību atguvušo Latviju, uz muzeju “Latvieši pasaulē”…

Filmā ir iekļautas intervijas ar Latvijai nozīmīgiem sabiedriskajiem darbiniekiem, atklājot viņu jaunības gaitas, kad cīņa par Latvijas neatkarības atjaunošanu bija pašsaprotama viņu dzīves daļa. Filmā savas atmiņas stāsta vēstnieks Pēteris Elferts,  mācītājs Māris Ķirsons, politiķe Vita Tērauda, jurists Ivars Slokenbergs un arī pats auto īpašnieks Juris Bļodnieks. Filmas gaitā  pieminētas vairākas protesta akcijas, kuras bija veidotas ar visdažādāko formu un saturu, lai piesaistītu preses uzmanību un iegūtu publicitāti: Brīvības kuģa brauciens gar Baltijas valstu jūras robežu, pieķēdēšanās pie Padomju vēstniecībām daudzviet pasaulē, asiņošana uz Padomju Savienības karoga un kāju iebetonēšana milzīgos cementa klučos. Filmā ir iekļauti bagātīgi  arhīvmateriāli – video un fotogrāfijas – kurās ir fiksēti izdomas bagātie un teatralizētie pasākumi demostrācijās. Filmai īpašu  noskaņu piešķir trimdas rokgrupu “Akacis” (ASV) un “Ļembasts” (Austrālija)  radītā mūzika, kura 20. gadsimta 80. gados bija ļoti iecienīta.

Muzejs un pētniecības centrs “Latvieši pasaulē”  darbu pie filmas sāka 2017. gadā, saņemot nozīmīgu dāvinājumu no Amerikas latvieša Jura Bļodnieka –  automašīnu “Valiant”. Filmas režisore ir Mineapolisā dzīvojoša latviete Māra Pelēce, montāžas režisore  Dita Gruze, kura šobrīd dzīvo Filadelfijā, ASV. Filmas idejas autore un producente ir muzeja  “Latvieši pasaulē” galvenā  kuratore Marianna Auliciema. 

Filmas pirmizrāde Latvijā ir paredzēta kinoteātrī “Splendid Palace”  Rīgā 2021. gada 18. novembrī. Novembra nogalē ir paredzēti bezmaksas seansi vairākās vietās Latvijā, ar ASV vēstniecības Latvijā atbalstu tiks rīkota filmas izrādīšana Latvijas skolās. Līdz gada beigām filma būs arī pieejama skatītājiem bezmaksas Latvijas Nacionālā Kino centra portālā “filmas.lv”. Filmas pirmizrāde ASV notiks 2022. gada vasarā Latviešu Dziesmu svētkos St. Paul (Seintpolā). 

Filmas garums: 73 minūtes

Režisors: Māra Pelēcis

Scenāriju autori: Marianna Auliciema, Māra Pelēcis

Operators: Māra Pelēcis

Skaņas režisors: Reid Kruger 

Mūzika: Gatis Gaujenieks

Montāžas režisors: Dita Gruze

Producents: Latvieši pasaulē – muzejs un pētniecības centrs, Marianna Auliciema

Ieeja bez maksas, izņemot personalizētus ielūgumus Krustpils kultūras nama kasē

Atpakaļ