Dzejas dienu FESTIVĀLS “Dzeja, kas mērāma metros”

11.09 - 15.09

Cik garš ir teikums? Cik tajā vārdu ir? Vai ir iespējams izmērīt dzejoli? Mēs ticam, ka ir. Ne tikai centimetri, kuros izmērīt dzejoli, kas uzrakstīts, bet arī emocijas var izmērīt, kuras sniegtas, baudot dzeju un mākslu.  Vai esat gatavi mērīt dzeju? No 11. līdz 15. septembrim Jēkabpilī norisināsies dzejas dienas “Dzeja, kas mērāma metros”.

Kā ierasts, Dzejas dienu laikā Jēkabpils pilsētvidē tiks izvietoti vides objekti, kas akcentēs dzeju. Otrdien un trešdien būs iespējams baudīt dzeju, pastaigājoties pa Daugavas promenādi, jo no plkst. 17.00 līdz plkst. 18.00 tiks atskaņota dzeja.

12. septembrī būs arī iespēja izbraukt ar “Dzejas Busiņu”. Ceļa posms no Jēkabpils poliklīnikas līdz Krustpils stacijai ir apmēram 7 km garš! Cik daudz dzejas vari izlasīt šajos kilometros? No plkst. 13.00 līdz plkst. 15.00 sēdies iekšā 5. maršruta autobusā, kas marķēts kā “Dzejas Busiņš”, un izbaudi. Brauciens šajā laikā “Dzejas Busiņā” ir bez maksas.

Savukārt plkst. 17.00 būs kas jauns, bet ar valodu saistīts simtprocentīgi. Par to, kā top teksti, kā tie iegūst jaunas skaņas, stāstīs Arstarulsmirus (kādreiz zināms kā Gustavo) lekcijā “Iedvesmas avoti. Tekstu rakstīšana. Valodas lietojums”. Lekcija notiks Jēkabpils Tautas nama pagalmā.

13. septembrī dzeju tiešām varēs mērīt metros, jo pilsētvidē norisināsies akcija “Sirds uz trotuāra”, kuras laikā skolēni, kā arī citi pilsētas iedzīvotāji, ir aicināti ar krītu uz trotuāra rakstīt savas mīļākās dzejas rindas.

Tās pašas dienas vakarā, plkst. 17.00, projekta “Aizliegtie vārdi” ietvaros, Jēkabpils pilsētas bibliotēka aicina uz sarunu par cenzūru. Šoreiz tiks diskutēts par rakstniecību padomju laikos. Sarunā piedalīsies Anda Līce, Lūcija Ķuzāne, Elmārs Siliņš un Andris Grīnbergs. Diskusija norisināsies vēsturiskajā Latvijas Pirmās brīvvalsts laika bankas ēkā, Andreja Pormaļa ielā 11.

14. septembrī Jēkabpils Tautas namā norisināsies “Dzejas slams”. Tiksimies plkst. 15.00, lai noskaidrotu – “izmērītu”, kurš tad šobrīd ir labākais dzejnieks Jēkabpilī. Lasījumu konkursā aicinām pieteikties ikvienu, kas raksta dzeju. Būs gan savs sarakstītais jādeklamē, gan arī jāveic dažādi ar valodu saistīti uzdevumi.

Piektdienas vakarā plkst. 17.00 Krustpils kultūras nama terasē sāksies interešu apvienības “Literāts” performance “Dzejas Fetišs”. Fetišs nav jāizzina, bet gan jāpielūdz. Jāpaaugstina. Dzeja izstaro dzejnieku. Dzejnieka trausli jūtīgais skatiens taustās uzklausītājā, meklē atbildi. Vārds uzrāpjas uz skatuves un iepeld iztēlē. Pārdabisks, caururbjošs, tomēr mierinošs. Performance organizēta sadarbībā ar Jēkabpils Galveno bibliotēku.

Plkst. 19.00 ikviens aicināts uz Kena parka estrādi, kur dzeju baudīsim caur mūziku. Nelielā koncertā mūs priecēs pašmāju jaunie mūziķi – Ilze Savicka, Ieva Savicka un Ardis Avotiņš.

Sestdienas, 15. septembra, rītā aicinām dzeju un valodu mācīties mazākos jēkabpiliešus un viņu ģimenes. Jēkabpils Tautas namā plkst. 11.00 radošo darbnīcu “Joka pēc alfabēts” vadīs dzejniece, māksliniece Indra Sproģe.

Savukārt plkst. 14.00 izmērīsim, cik gara ir dzejas kinolente. Aicinām noskatīties fotofilmu “Dievainēs”. Pēc tam tiksimies ar filmas “Knutifikācija” veidotājiem – runāsim par to, kāds bijis Latvijas laikmets krustcelēs caur Knuta Skujenieka dzīves un domu prizmu. Pēc sarunas – filmas “Knutifikācija” seanss.

Dzejas dienas noslēgsim ar ģitāras virtuoza Mārča Auziņa akustisko koncertu, kas plkst. 18.00 norisināsies Kino Placī. Mūzika tā pati dzeja vien ir. Šoreiz, bez vārdiem – mērāma taktīs un notiks, kas savirknēsies melodijās. Biļetes uz koncertu pieejamas Jēkabpils Tautas nama kasē. Biļetes cena 3 €.

Pasākumi Dzejas dienu laikā bez maksas, ja nav norādīta biļetes cena.

Atpakaļ