Dzejas dienas Jēkabpilī 2022 “Dzeja Kubā”

07.09 - 16.09

Septembris Latvijā ir Dzejas dienu mēnesis. “Dzeja vieno pāri paaudzēm un laikiem. Dzeja vieno valodā, vieno starp un pāri valodām, dodot savu balsi tiem, kurus mēs citādi nesadzirdētu. Dzeja vieno klasiķu skaistumā un jauno dzejnieku jaudā, valodas plūdu pārmērībā, trāpīgas rindas skaidrībā un atbrīvojošā muļķībā” – saka Dzejas dienu padomes loceklis dzejnieks Edvards Kuks.

Jēkabpilī šogad Dzejas dienas atzīmēsim no 9. līdz 16. septembrim. Šogad festivāla sauklis ir “Dzeja kubā”. Ar šo vēlamies akcentēt robežas un robežu šķērsošanu ar vārdiem, domām un darbiem. Kubs varētu būt arī simbols mājai, kurā dzīvojam, vai domām, kuras domājam. Un ir brīži, kad no kuba jāizkāpj, lai ieraudzītu pasauli citādu – un to mēs darīsim ar dzejas un literatūras palīdzību.

Festivālu uzsāksim jau 9. septembrī, kad Vecpilsētas laukumā norisināsies  starptautiska akcija  “Sirds uz perona”. Akcijas laikā ikviens, kurš vēlas piedalīties, ir aicināts plkst. 19.00 pulcēties īpaši Dzejas dienām izveidotā pieturā “Jēkabpils vecpilsēta” un nolasīt kādu no saviem mīļākajiem dzejoļiem, kas veltīti mieram un harmonijai.

Sirds uz perona ir visdemokrātiskākais Dzejas dienu pasākums. Tas aizsākās 2011. gadā dzelzceļa stacijā Tukums I. Gadu laikā pasākums ir izaudzis, un tas vienlaikus notiek arī citās Latvijas pilsētās un ārzemēs –  Dzelzceļa stacijās, autoostās, pieturvietās un citās vietās, kas asociējas ar transportlīdzekļu sagaidīšanu. Šogad pasākums pirmo reizi norisināsies arī Francijā, Šveicē, ASV, Austrālijā unVācijā. Te nav uzaicinātu dzejnieku, nav scenārija, nevienam nekas netiek uzspiests. Atmosfēru rada paši „dzejas pasažieri” – lasa dzejoļus pēc paša izvēles, spēlē ģitāru un dzied, jo arī dziesma ir dzeja. Par dzejas lasītājiem un klausītājiem kļūst arī nejauši garāmgājēji. Arī jēkabpilieši aicināti piedalīties šajā akcijā, atnākot, paklausoties un varbūt arī nolasot kādu no saviem mīļākajiem dzejoļiem, kas veltīts tēmai miers.

  1. septembrī Akmeņu ielas kvartālā norisināsies muzikāls pasākums – DJ festivāls “Akmeņābols”. Sākums plkst. 18.00. Notiks arī dzejas lasīšana, sarunas, dīdžeji dalīsies pieredzē. Interesenti varēs iepazīties ar mākslinieku spēlēšanas manierēm, noskaidrot, kā top DJ seti.

 

  1. septembrī no plkst. 15.00 līdz 20.00 uz Daugavas aizsargdambja tiks atskaņota dzeja.

 

Pirmdien plkst. 14.00 Kena parka estrādē, kas labvēlīgu laikapstākļu gadījumā būs Dzejas dienu galvenā norises vieta, uz tikšanos aicināsim autori un režisori Kristu Burāni. Šī būs saruna par dokumentālo dzejas izrādi “Netikumīgie”, kas portretē mūsdienu jaunatni. Izrāde  2019./2020. gada sezonā saņēmusi divas Spēlmaņu nakts balvas kā “Gada sasniegums oriģināldramaturģijā” un “Gada labākā izrāde pusaudžiem”. Režisore Krista Burāne par izrādi stāsta: “Kopš 2015. gada, kad Saeima pieņēma tā saucamos tikumības grozījumus Izglītības likumā, ik pa laikam nākas dzirdēt par vecākiem un skolotājiem, kuri uzskata, ka ir mākslas darbi – dzejoļi, filmas, izrādes, gleznas -, kuriem stundās nav vietas. Pārsvarā visos šajos gadījumos mākslas darbā tiek portretēta mūsu dzīve tāda, kāda tā ir – dažāda, neidealizēta un neizskaistināta. Vai mākslai un izglītībai ir jāspēlē paslēpes ar realitāti, vai tomēr tās drīkst droši skatīties viena otrai acīs un par ieraudzīto sarunāties ar bērniem un jauniešiem? Arī tad, ja kādam ieraudzītā realitāte šķiet netikumīga. Izrāde ir veidota kā divu reālu astoto klašu skolēnu portretu galerija dzejas formā. Ar trīs jaunu dzejnieku vārdu triepieniem gleznotas astotklasnieku domas, pieredze, jūtas un sapņi – tādi, kādus mums tos ļāva ieraudzīt. Jaunie dzejnieki Kirils Ēcis, Marija Luīze Meļķe un Raimonds Ķirķis izvēlējās dažādas portretēšanas metodes, vienlaicīgi risinot arī jautājumu par to, kas ir un kāda var būt dzeja. Savukārt pieaugušo balsi izrādē pārstāv skolotāju koris, kura tekstus radījuši Agnese Krivade un Kārlis Vērdiņš.”

Plkst. 18.00 Kena parka estrādē notiks dzejas akcija “Dzeja izkāpj no kuba”. Šī gada centrālais objekts būs dzejas kubs, kas atradīsies Kena parka estrādē. Mums patīk domāt, ka dzeja ir izkāpšana no rāmjiem, ikdienas valodas lietojuma rāmjiem, arī dažādiem dvēseles stāvokļu rāmjiem. Un šajā akcijā arī mēs izkāpsim no mums ērtā “kuba”, kas katram ir savs – istaba, darbs, telefona un datora ekrāni. Izkāpsim no šī kuba mēs mūsdienām tipiskā veidā – veidojot dzejas teksta zīmes, “protestakcijas” vai iestāšanās “par” zīmes.

Pēc tam, kad būsim radījuši “dzejas zīmes”, koncertu mums sniegs Jēkabpils Valsts ģimnāzijas audzēkņi Roberts Rāviņš, Katrīna Kotoviča un Rihards Podāns. Paldies skolotājai Sandrai Bondarei.

No 13. līdz 16. septembrim Jēkabpils novada Galvenās bibliotēkas Bērnu literatūras nodaļā norisināsies “Dzejoļu detektīvs”. Mūsu grāmatu plauktos ir tik daudz raibu dzejoļu, bet vai atpazīsi viņus, ja kāds vārds ir aizmucis? Kā palīdzība ir pati dzejoļu grāmata! Nāc viens vai ar draugiem, vai  uzrunā visu klasi un kļūsti par dzejoļu detektīvu. Gaidīsim Jēkabpilī, Rīgas ielā  212, 3.stāvā. Atbildēsim uz jautājumiem, ja tādi radušies. Zvani – 29 642 339.

  1. septembrī plkst. 11.00 Pasta ielā 39 izstāžu un tikšanās zālē norisināsies tikšanās ar bērnu grāmatu autori Agnesi Vanagu, kura mazākos pilsētas iedzīvotājus iepriecinās ar dzejas rindām bērniem un iepazīstinās ar grāmatas “Pagalma enciklopēdija” varoņiem. Ja vēlies klasi vai bērnudārza grupiņu pieteikt šim pasākumam, zvani uz tel.nr. – 29554991.

Plkst. 15.00 Krustpils kultūras centrā notiks Jēkabpils dzejnieku dzejas lasījums “Vienoti dažādībā”, kurā piedalīsies Ruta Štelmahere, Ronalds Briedis un Arvis Viguls. Visi šie dzejnieki ir saistīti ar Jēkabpili.  Pasākumu vadīs Sintija Kampāne–Štelmahere, bet par muzikālo noformējumu parūpēsies Mareks Sarnovskis.

 

  1. septembrī plkst. 18.00 Akmeņu ielas radošajā kvartālā norisināsies radošās apvienības “Literāts” muzikāla dzejas performance “Dzejas fetišs”. Dažādi autori lasīs savu dzeju, kuru papildinās īpaši šai performancei sagatavots Laura Kampāna muzikāls pavadījums. “Dzejas fetišs” ir improvizācija, kurā savienojas gatavais un negatavais, māksla un daba, tveramais un netveramais, paredzamais un neparedzamais.

Ceturtdien, 15. septembrī, plkst. 17.00 Kena parka estrādē norisināsies saruna par dzīvi un literatūru kopā ar autoru Arno Jundzi. Arno Jundze ir mūsdienu latviešu prozas autors, literatūrzinātnieks, filoloģijas doktors. Sarakstījis zinātnisko monogrāfiju “Somijas literatūra Latvijā” , bērnu grāmatas “Ķiparu Ļerpatu Šnirks”, “Ķiparu Ļerpatu Čieps” (2008. gadā darbs tika nominēts Jāņa Baltvilka balvai, balvai “Zelta Ābele” un Latvijas Literatūras gada balvai). Nesen izdotās grāmatas ir “Sarkanais dzīvsudrabs” (2018), “Vienīgais liecinieks” (2021) un “Es nemiršu nekad” (2022).

Vakarā, plkst. 18.30, Jēkabpils Tautas namā, Mežrūpnieku ielā 2, atceroties un pieminot šī gada 25. jūlijā mūžībā aizgājušo dzejnieku, atdzejotāju un izcilu Latvijas personību Knutu Skujenieku (1936–2022), notiks pasākums “Es nevaru tā aiziet neatnācis..”. Pasākuma laikā satiksies atmiņas par dzejnieku, klausoties viņa dzejas lasījumos, rakstītajās vēstulēs un dziesmās ar dzejnieka vārdiem.

Piektdien plkst. 15.00 Kena parka estrādē atdzīvināsim Dzejas dienu tradīciju “Dzejas slamu”. Tas ir dzejas lasījumu konkurss, kurā autori var lasīt savu dzeju, saņemt klausītāju uzslavas un ieteikumus. Lasījumi notiek vairākās kārtās. Šis pasākums vienmēr pulcējis daudz apmeklētāju, bet pēdējos divus gadus izpalicis apstākļu dēļ. Ja esi autors, kurš raksta, kuram patīk vārdi, piesakies, sūtot e-pastu uz jkp@jekabpils.lv vai rakstot Jēkabpils novada Kultūras pārvaldes sociālajos tīklos.

Visi pasākumi ir bez ieejas maksas. Pasākumi, kas paredzēti Kena parkā, nelabvēlīgu laikapstākļu gadījumā var tikt pārcelti uz Jēkabpils Tautas nama telpām. Lūgums sekot līdzi informācijai www.jkp.lv un Jēkabpils novada Kultūras pārvaldes sociālajos tīklos. Pasākumu laikā iespējama fotografēšana un filmēšana.

 

Atpakaļ