DZEJAS dienas 2017 – “Klasika ienāk klasiski” Jēkabpilī

12.09 - 16.09

Jau vairāk kā piecdesmit gadus rudens Latvijā ir Dzejas mēnesis. Dzejas dienu “Klasika ienāk klasiski” ietvaros, no 12. līdz 16. septembrim, ikviens aicināts izbraukt jēkabpiliešiem sen zināmajā un iemīļotajā “Dzejas busiņā”, apmeklēt dzejas lasījumus un lekcijas, piedalīties akcijā “Sirds uz trotuāra”, tikties ar pazīstamiem un ar dzeju saistītiem latviešiem, kā arī piedalīties citās Dzejas dienu aktivitātēs.

Šogad Dzejas dienās Jēkabpilī runāsim par un ar latviešu dzejas klasiku. “Aci pret aci” un pastarpināti satiksim dzīvus klasiķus, iepazīsim tos, kas vairs nav šajā saulē. Meklēsim to, kas tad ir tas brīnišķīgais, kas veidojis mūsu kultūru, domāšanu, pat vārdu krājumu un identitāti.

Dzejas dienas sāksim 12. septembra pēcpusdienā – plkst. 14.00 – Iveta Ratinīka atvērtā lekcijā “Kas ir klasiķi?” mūs iepazīstinās ar mūsdienu klasiķiem.

13. septembrī no pieturas “Poliklīnika” ceļu sāks 5. maršruta “Dzejas busiņš”. Autobuss kursēs: plkst. 13.00 no “Poliklīnikas”; plkst. 13.40 no “Stacijas” un plkst. 14.20 no “Poliklīnikas”. Šogad tajā dzirdēsim latviešu autoru dzeju Jēkabpils Tautas teātra aktieru lasījumā. Autobusā muzicēs Alise Kļaviņa un Elīza Rēķe. Brauciens autobusā bez maksas.

Plkst. 18.00 Jēkabpils Tautas nama Kamerzālē uz savas dzejas lasījumu aicina dzejnieks, atdzejotājs un literatūrkritiķis Knuts Skujenieks.

Dzejnieks. Izdoti dzejas krājumi “Lirika un balsis” “Iesien baltā lakatiņā”, “Sēkla sniegā. Dzejoļi 1963-1969” un “Mūsu dzīve nokalpotā”. Viens no ievērojamākajiem latviešiem – cittautu dzejas pazinējiem un tulkotājiem -, kas tulkojis no ukraiņu, slovēņu, spāņu, serbu, maķedoniešu, grieķu, poļu, lietuviešu, somu, zviedru, dāņu u.c. valodām. Sastādījis un 2001. gadā izdevis unikālu grāmatu “Dziesma, ej viegli pa manu sirdi”, kurā sakopoti paraugi no visu Eiropas tautu 20. gadsimta dzejas oriģinālvalodā un Skujenieka atdzejojumā.

Saņēmis A. Upīša prēmiju, Jātvingu dzejas prēmiju, I. Franko, Tomasa Trānstremera, Zviedrijas rakstnieku fonda un Literatūras gada balvu. Apbalvots ar Spānijas Katoļu Izabellas ordeni, Triju Zvaigžņu ordeni, Lietuvas Lielkņaza Ģedimina ordeni, 2. šķiras Atzinības krustu. 2008. gadā saņēmis Baltijas Asamblejas balvu literatūrā par “Rakstiem”, kas izdoti astoņos sējumos. Skujenieks divreiz saņēmis Literatūras gada balvu – 2001. gadā par labāko atdzejas grāmatu un 2010. gadā par mūža ieguldījumu literatūrā.

14. septembrī visa pilsēta sekos dzejai. Dienas garumā notiks nu jau tradicionālā akcija “Sirds uz trotuāra”, kuras laikā Jēkabpils skolu audzēkņi ar krītu uz pilsētas laukumiem un trotuāriem rakstīs dzeju. Akcijas “Sirds uz trotuāra” dalībnieki tiek aicināti dalīties ar bildēm sociālajos tīklos, izmantojot mirkļbirku #sirdsuztrotuāra.

Pēcpusdienā, plkst. 15.00, Jēkabpils Tautas nama Kamerzālē sāksies dzejas slams. Tas ir dzejas priekšnesumu konkurss, kurā var piedalīties ikviens, kurš raksta dzeju, un kurā dzejnieki lasa vai runā savus oriģināldarbus auditorijas priekšā. Šīs uzstāšanās vērtē profesionāli žūrijas locekļi – Jēkabpils Galvenās bibliotēkas vadītāja Zinaīda Rabša, filoloģe un dzejniece Sintija Kampāne un Jēkabpils Tautas nama mākslinieciskais vadītājs, aktieris un režisors Pēteris Draņevičs, kā arī klātesošie skatītāji.

Tā kā dzejas sacīkstes sastāv no trīs dzejas izpildījumu kārtām, katram dalībniekam jāsagatavo trīs savu dzejoļu priekšnesumi, kas nedrīkst būt garāki par trīs minūtēm. Dzejoļi drīkst būt rakstīti dažādā tematikā, stilistikā un izpildīti dažādās intonācijās, manierēs, pieļaujot dažādu kostīmu un pat mūzikas izvēli. Dzejas slama vērtēšanas kritēriju pamatā ir dzejas saturiskā, stilistiskā un tās priekšnesuma kvalitāte, kas tiek vērtēta piecu baļļu skalā. Uzvarētājiem tiks piešķirtas balvas.

Dzejas priekšnesumu sacīkstēm var pieteikties līdz 13. septembrim (rakstot uz e-pastu info@jkp.lv vai zvanot 29534870), vai 14. septembrī pirms pasākuma pie Jēkabpils Tautas nama kamerzāles. Pieteikumā jānorāda dalībnieka vārds, uzvārds vai pseidonīms, vecums un jāiesūta trīs savi dzejoļi ieskatam.

Plkst. 18.00 turpat, Jēkabpils Tautas nama Kamerzālē, sāksies radošās apvienības “Literāts” dalībnieku dzejas lasījumi un sarunas par radošo procesu.

15. septembris šogad būs “Grāmatu svētku” diena ne tikai Jēkabpils skolās, bet arī Jēkabpils Tautas namā.

No plkst. 10.00 līdz 14.00 pie Jēkabpils Tautas nama norisināsies grāmatu tirdziņš, kur grāmatas varēs iegādāties ar 20 % – 50 % atlaidi.

Jau plkst. 10.30 Jēkabpils Tautas namā ikviens aicināts uz tikšanos ar vēsturnieku, publicistu un vairāku romānu autoru, rakstnieku Vili Selecki.

Pēc tās, plkst. 12.00, notiks tikšanās ar dabas pazinēju, grāmatas “Zoodārzs manā pagalmā” autoru Ingmāru Līdaku.

Dienu noslēgsim ar konceptuāli neklasisku dzejas koncertu, kas Jēkabpils Tautas nama Lielajā zālē sāksies plkst. 18.00 – tajā muzicēs Goran Gora un perkusionists Ernests Mediņš.

16. septembrī plkst. 18.00 Jēkabpils Tautas namā notiks vakarēšana ar “Bērnu dienu stāstiem”, kas veltīta Jaunsudrabiņam. Vakarēsim kopā ar A.Svarāni, P.Ķiploku, V.Aleksandrovu, G.Spīdaini, L.Ķuzāni, M.Paegli, J.Janušķeviču, par muzikālo noformējumu gādās V.Talla.

Katru dienu, no 12. līdz 15. septembrim, no plkst. 18.00 līdz 19.00 uz Daugavas promenādes tiks atskaņota latviešu klasiķu dzeja dažādām gaumēm, tādēļ ikviens aicināts uz “Pastaigu ar dzeju”.

Visu nedēļu Jēkabpils pilsētvidē varēs apskatīt gandrīz klasiskus dzejas objektus “Klasika”, kas eksponēs dzejas rindas.

Spēka zīme, kas izvēlēta šim notikumam, ir Zalkša zīme, kura simbolizē gudrību un zinātniecību. Arī dzeja, lai arī sava laikmeta zīme, nes sevī pārlaicīgo, kas vieno dažādas paaudzes. Vienosimies Dzejas dienās ar spēku, ko mums dod zīme – Zalktis.

 

Projektu atbalsta Latvijas Valsts mežu atbalstītā Zemgales kultūras programma 2017

Visi Dzejas dienu notikumi apmeklējami bez maksas.

Datums

Laiks

Notikums

Norises vieta

12.09.

14.00

KLASISKA atvērtā lekcija “Kas ir klasiķi?” – lektore Iveta Ratinīka

Jēkabpils Tautas nama Kamerzāle

13.09.

13.00 – 15.00

TRADICIONĀLI KLASISKAIS dzejas busiņš – Jēkabpils pilsētas 5. maršruta autobusā skan klasiķu dzeja un mūzika Jēkabpils Tautas teātra, Alises Kļaviņas un Elīzas Rēķes izpildījumā

Jēkabpils pilsētvide

18.00

ĻOTI KLASISKS dzejas lasījums – lasa dzejnieks Knuts Skujenieks

Jēkabpils Tautas nama Kamerzāle

14.09.

15.00

NEKLASISKAIS “Dzejas slams”

Piesakies līdz 13.09. (info@jkp.lv vai 29534870) vai 14.09. norises vietā!

Jēkabpils Tautas nama Kamerzāle

18.00

“KLASIKA mūsos” radošās apvienības “Literāts” dalībnieku dzejas lasījumi un sarunas par radošo procesu

Jēkabpils Tautas nama Kamerzāle

Visu dienu

MODERNĀ KLASIKAakcija “Sirds uz trotuāra” – Jēkabpils skolu audzēkņi ar krītu uz pilsētas laukumiem un trotuāriem raksta klasisku un neklasisku dzeju

Jēkabpils pilsētvide

15.09.

Visu dienu

“Grāmatu svētki” – svētki dažādu vecumu lasītājiem: radošās darbnīcas, tikšanās ar literātiem un grāmatu tirgus.

Svētki sadarbībā ar “Latvijas Grāmatu”

Jēkabpils Tautas nams; Jēkabpils skolas

10.00 – 14.00

“Latvijas Grāmatas” jaunāko un populārāko grāmatu tirdziņš

Atlaides grāmatām no 20 līdz 50 %!

Laukums pie Jēkabpils Tautas nama

10.30

Tikšanās ar vēsturnieku, publicistu un vairāku romānu autoru, rakstnieku Vili Selecki

Jēkabpils Tautas nams

12.00

Tikšanās ar dabas pazinēju, grāmatas “Zoodārzs manā pagalmā” autoru Ingmāru Līdaku

10.00

Pūcītes pasaku rīts un radošās darbnīcas kopā ar grāmatnīcas “Globuss” radošo darbnīcu vadītāju Madlēnu Džeinu Gulbi

Sadarbībā ar p.i.i. “Zvaniņš” un p.i.i. “Auseklītis”

Jēkabpils Bērnu un Jauniešu centrs

10.45

Tikšanās ar bērnu grāmatu autori un ilustratori Agiju Staku

Jēkabpils pamatskola

13.00

10.45

Tikšanās ar stāstu krājuma “Ledus apelsīns” autori Daci Vīganti (nominēta LaLiGaBa par labāko debiju)

Jēkabpils Valsts ģimnāzija

Tikšanās ar rakstnieci un tulkotāju, zinātniskās fantastikas un fantāzijas grāmatu autori Lauru Dreiži

Tikšanās ar fantāzijas žanra rakstnieci Lindu Nemieru (Dreimani)

11.00

Tikšanās ar rakstnieci Annu Skaidrīti Gailīti

Jēkabpils 3. vidusskola

13.00

Tikšanās ar stāstu krājuma “Ledus apelsīns” autori Daci Vīganti (nominēta LaLiGaBa par labāko debiju)

Tikšanās ar rakstnieci un tulkotāju, zinātniskās fantastikas un fantāzijas grāmatu autori Lauru Dreiži

Tikšanās ar fantāzijas žanra rakstnieci Lindu Nemieru (Dreimani)

18.00

KONCEPTUĀLI NEKLASISKS dzejas koncerts – dzied mūziķis Goran Gora, spēlē perkusionists Ernests Mediņš

Jēkabpils Tautas nama Lielā zāle

16.09.

18.00

VAKARĒŠANA par godu Jaunsudrabiņam ar “Bērnu dienu stāstiem”

Vakarēsim kopā ar A.Svarāni, P.Ķiploku, V.Aleksandrovu, G.Spīdaini, L.Ķuzāni, M.Paegli, J.Janušķeviču, par muzikālo noformējumu gādās V.Talla

Jēkabpils Tautas nams, Lielā zāle

12.-15.09.

18.00-19.00

NETIPISKI KLASISKA “Pastaiga ar dzeju” – latviešu klasiķu dzejas atskaņojums

Daugavas promenāde

Visu nedēļu

GANDRĪZ KLASISKI dzejas objekti “Klasika” – Jēkabpils pilsētvidē uzstādīti vides objekti, kuri eksponēs dzejas rindas

Jēkabpils pilsētvide

Visi dzejas dienu pasākumi bez maksas

 

Atpakaļ