Esi Meža parka draugs, atsaucies!

16.03 - 31.10

Ir 1968. gada rudens. Es, Spodra, Latvijas Lauksaimniecības akadēmijas jaunā speciāliste uzsāku darba gaitas Jēkabpilī. Dzīvoju Gagarina (tag. Viestura) ielā. Kā jau laukos augušai, tuva ir daba. Pirmās pastaigas veda mani ārpus pilsētas. Ejot pa smilšaino ceļu, bijušo Ganību ielu, kur pilsētnieki dzina lopus ganībās, pēc apmēram 500 metriem nonācu vietā, kurā sastādīti mazi kociņi. Nodomāju: „Kas gan šajā smilšu laukā var izaugt?”

Kad Meža parka lapegles, eglītes, priedes, bērzi, oši krietni paaugušies, pilsētā sāk klīst baumas – netālu esošais dolomīta karjers tikšot paplašināts līdz ceļam. Toreizējais Jēkabpils rajona Tautas deputātu padomes izpildkomitejas priekšsēdētāja vietnieks Osvalds Strautiņš uzrunā pensionāru Oskaru Andersonu: „Tu esi darbīgs pensionārs. Esi nu tik labs, rīkojies. Brauc uz Rīgu un izkārto tā, lai labi ieaugušais mežs tiktu glābts!”

Oskars savāca pilsētnieku parakstus un aizbrauca uz Rīgu. Viņam izdevās šo jauno mežu nosargāt.  Paldies, Oskar! Tu no mākoņu maliņas redzi, cik daudzi jēkabpilieši tev ir pateicīgi.

Paldies arī ilggadējam Jēkabpils Mežrūpniecības saimniecības galvenajam mežzinim Jānim Mūrniekam. Lai pasargātu pilsētu no dolomīta karjera putekļiem un trokšņa, viņš 1966. gadā izstrādāja pilsētas apmežošanas projektu. Meža meistaru Tamāras Grīnas, Staņislava Pujāta vadībā līdz 1968. gadam tika apstādīti 26,2 hektāri. Meža meistare Dagnija Kalniņa un meža darbinieks Jānis Lukstiņš 1986. gadā uzsāka Meža parka kopšanu.

Šodien Meža parks ir daudzu jēkabpiliešu iecienīta atpūtas un veselības stiprināšanas vieta. Koki nešķiro cilvēkus pēc vecuma, tautības, uzskatiem. Tu pieglaudies kokam un saņem spēcinošu enerģijas devu. Pietiek atrasties zaļo draugu tuvumā, lai rastu mieru, skaidru domu un prātu.

Lūgums Meža parka draugiem pārcilāt savas fotogrāfiju kolekcijas. Varbūt tur ir bildes, kurās redzams Meža parks dažādos laikos. Būsim pateicīgi par fotoattēliem, atmiņu stāstiem. Lūgums atsaukties arī bijušajiem Meža parka zemes īpašniekiem vai to mantiniekiem ar savām atmiņām.  

Kopīgā atmiņu stāstu pēcpusdienā ceram tikties rudenī. Veidosim kopēju dāvanu Latvijas simtgadē „Jēkabpils Meža parkam – 50”. Lūdzam fotogrāfijas un stāstus iesniegt Spodrai Purviņai, e-pasts spodra@inbox.lv, tel. 27137820 vai Jēkabpils pilsētas bibliotēkā, Vecpilsētas laukumā 3, e-pasts jpb@zednet.lv, tel. 65236647, 29554991.

Būsim pateicīgi par katru telefona zvanu, atmiņu stāstu, kas saistīts ar Meža parku.

Garantējam fotogrāfijas atgriešanu pēc ieskanēšanas to saimniekiem.

 

Foto no Volda Purviņa kolekcijas: Jēkabpils Meža parks 2004. gadā

Projekta iniciatore Spodra Purviņa un Jēkabpils pilsētas bibliotēka

Atpakaļ