FILMA “Laika tilti” / programma “Latvijas filmas Latvijas Simtgadei”

25.09.2018 - plkst.18.00

25. septembrī plkst. 15.00 (Kamerzālē) un plkst. 18.00 (Lielā zāle) Jēkabpils Tautas nama Kino Mītnē būs skatāma nākamā programmas “Latvijas filmas Latvijas simtgadei” – dokumentālā filma “Laika tilti”. No Lietuvas miglas pa aizlijušām pļavām līdz Latvijas zvejnieku ciematiem. No nāvinieku kameras Rīgas cietumā līdz zvaigžņu pētniekiem Izraēlas tuksnesī. No saulgriežu ugunskuriem Igaunijas salās līdz 235 000 000 sejām aiz Dzelzs priekškara. Laiks iet, bet mēs joprojām dzīves nogriežņos kļūstam tikai par desmit minūtēm vecāki…

Pagājušā gadsimta sešdesmitajos gados, pateicoties tā sauktajam “Hruščova atkusnim”, jauni dokumentālisti Latvijā, Igaunijā un Lietuvā izaicināja tā laika propagandas kino tradīcijas un Hroniku pārvērta Mākslā. Šajā filmā atklāsim, kā viņi domāja un kā viņiem tas izdevās – šķietami tik visaptverošā padomju Solaris okeāna centrā nolikt Cilvēku un meklēt atbildes uz mūžīgajiem jautājumiem; tiem, uz kuriem katrai paaudzei nākas atbildēt no jauna… Filma pieskaras vecmeistaru radītajām kino pasaulēm, pēta viņu iemītās pēdas starp debesīm un zemi, meklē laika, tēla un fakta saskares punktus – visu to, ko sauca un joprojām sauc par poētisko kino, visu to, ko savos darbos mums atklāj Hercs Franks, Uldis Brauns, Henrikas Šablevičius, Andress Sēts, Aivars Freimanis, Ivars Seleckis, Robertas Verba un Marks Sosārs. Baltijas poētiskais dokumentālais kino ir iedvesmojis vairākas paaudzes – gan kino dižmeistarus, gan domātājus visā pasaulē. Tagad mēs ar šo fenomenu iepazīstināsim arī jūs.

Audrjus Stonis ir pasaulē atzīts lietuviešu dokumentālists. 1992. gadā viņš saņēma Eiropas Kino akadēmijas „Fēliksu“ par dokumentālo filmu „Aklo zeme“. 2002. gadā viņam tika piešķirts Lietuvas Valsts kultūras un mākslas apbalvojums. Stoņa dokumentālā filma „Ramins“, kura tika izveidota sadarbībā ar VFS un 2012. gadā Lietuva to izvirzīja Oskara nominācijai.

Kristīne Briede ir latviešu dokumentāliste un kultūras un sociālu projektu veidotāja, producente. 2006. gadā Latvijas Kultūras ministrija piešķīra viņai balvu „Trīs brāļi“ par K@2 Karostas projektu – bijušās padomju militārās bāzes atjaunošanu, Jauno mediju mākslas programmas izveidi Liepājas Universitātē; viņa ir saņēmusi arī vairākas atzinības par mākslas, kino un sabiedrības integrācijas projektiem Latvijā. Kristīne ir producējusi un režisējusi vairāk nekā desmit dokumentālo filmu un īsfilmu.

 

Režisori – Audrius Stonys, Kristīne Briede

Scenārija autori – Kristīne Briede, Ramune Rakauskaite, Arunas Matelis, Riho Västrik

Operators – Valdis Celmiņš, Audrius Kemežys

Montāžas režisors – Kostas Radlinskas, Andra Doršs

Producents – Uldis Cekulis

Studija: VFS Films

Kopražotājs – Studio Nominum (Lietuva), Vesilind (Igaunija)

 

Pirmizrāde: 2018. gada 5. septembris

Filmas žanrs: dokumentāla filma

Izdevējvalsts, gads: Latvija, 2018

Filmas ilgums: 78 minūtes

Filmas treileris: https://www.youtube.com/watch?v=BXcOgGjlO0E&feature=youtu.be

Filma latviešu, lietuviešu, igauņu, ebreju un krievu valodā ar subtitriem latviešu valodā

 

Biļetes Jēkabpils Tautas nama kasē

Biļetes cena 2 €

Atpakaļ