FILMA “Lustrum” / programma “Latvijas filmas Latvijas Simtgadei”

15.11.2018 | plkst.18.00 - 19.30

Jēkabpils Tautas nama Kino Mītnē no 13. līdz 16. novembrim būs skatāma programmas “Latvijas filmas Latvijas Simtgadei” dokumentālā filma “Lustrum”. Tas ir stāsts par Valsts drošības komitejas arhīvu un pagātnes izvērtēšanu atjaunotajā Latvijas valstī.

Lustrum bija viens no valsts pārvaldes principiem Romas impērijā, kas noteica – mainoties valsts pārvaldei, iepriekšējās varas pārstāvji ceremoniāli atzīstas visos grēkos un zvēr uzticību jaunajai varai.

Latvijas Republikas Ministru kabinets ir pieņēmis lēmumu atvērt atstātos Valsts drošības komitejas (VDK) arhīvus 2018. gada maijā. 90. gadu sākuma žurnālisti un vēsturnieki, kuri pieredzēja VDK arhīvu pārņemšanu, bijušajā Stūra mājā ir izveidojuši šī mantojuma izvērtēšanas alternatīvu komisiju, strādājot kopā ar aculieciniekiem, bijušajiem VDK darbiniekiem, zināmajiem sadarbības aģentiem un totalitārās sistēmas upuriem. Filma ietver paralēlas stāsta līnijas starp valsts realizēto oficiālo pagātnes izpēti, Stūra mājas atvēršanu un sabiedrības interesi par pagātni, kā arī 90. gadu jaunās žurnālistu un vēsturnieku paaudzes pētniecisko darbu, pēc 25 gadiem atgriežoties pie arhīviem, pierakstiem un publikācijām.

Šis ir stāsts par pagātnes izvērtēšanu atjaunotajā valstī, mēģinājums saprast, kas bija tā sistēma, kas pēdējos 25 gadus traucē Latvijas valsts pieaugšanas procesam, un mēģinājums atbildēt uz jautājumu, vai 90. gados nenotikusī lustrācija var izrādīties bīstama valstiskai tālākpastāvēšanai.

Režisors, scenārija autors: Gints Grūbe

Operators: Andrejs Verhoustinskis

Montāžas režisors: Armands Začs

Žurnālistes: Sanita Jemberga, Ilze Jaunalksne

Producente: Elīna Gediņa-Ducena

Studija: Mistrus Media

Pirmizrāde: 2018. gada 8. novembrī

Izdevējvalsts, gads: Latvija, 2018

Filmas žanrs: dokumentāla filma

Filmas ilgums: 1h 30 min

Filmas treileris: https://vimeo.com/293550839

Filma latviešu valodā ar subtitriem krievu valodā

Biļetes Jēkabpils Tautas nama kasē.

Biļetes cena 2 €.

Atpakaļ