Baltic Sea Docs – FILMAS “Dugma: poga” un “Kaujinieki no Ziemeļiem”

07.09.2016 | plkst.18.00 - 20.00

BALTIJAS JŪRAS DOKUMENTĀLO FILMU FORUMS 2016

“ĀRPUS LABA UN ĻAUNA”

BSD logo RGB

Nacionālā Kino centra organizētais 20. Baltijas jūras dokumentālo filmu forums “Baltic Sea Docs” Jēkabpils Tautas namā norisināsies no 7. līdz 11. septembrim. Filmu programma “Ārpus laba un ļauna” skatītājiem lielākajās Latvijas pilsētās arī šogad piedāvās jaunākās un aktuālākās dokumentālās filmas. 

Filmas tiks demonstrētas oriģinālvalodā ar subtitriem angļu valodā, nodrošinot tulkojumu latviešu valodā.

Biļetes Jēkabpils Tautas nama kasē, to cena 2 €. Skolēniem, studentiem, pensionāriem un filmu profesionāļiem, uzrādot apliecības, ieeja bez maksas.

 

Trešdien, 7. septembrī, plkst. 18.00 būs iespēja noskatīties pirmās divas foruma filmas – “Dugma: Poga” un “Kaujinieki no ziemeļiem”.

 

Dugma: Poga (The Button)

Rež. Pols Salahadins Refsdāls (Paul Salahadin Refsdal), Medieoperatørene AS, 58 min, 2016, Norvēģija/Sīrija

 

Filma par “Al-Qaeda” kaujiniekiem-pašnāvniekiem, kuri gaida savu kārtu, lai dotos izpildīt misiju, kas zināma kā džihādistu “Dugma”. Viņu vidū optimisma pilnais Kasvaru no Saūda Arābijas, kas nekad nav saticis savu meitiņu, bet ir apņēmības pilns pildīt tēvam doto solījumu – nospiežot pogu, aizlaist viņpasaulē pēc iespējas vairāk ienaidnieku. Savukārt britu izcelsmes radikālis Lūkass ir iegrimis pārdomās par ticību, identitāti un jauniegūto ģimeni. Vaļsirdīgajās režisora sarunās ar jaunajiem vīriešiem abstraktais termins terorisms iegūst biedējoši personificētus vaibstus.

2009. gada novembrī Pauls Refsdāls Afganistānā uzņēma dokumentālo filmu par “Taliban” kaujiniekiem un tika sagūstīts. Pavadījis sešas dienas neziņā, pārgājis islāmticībā, nokaulējis izpirkuma maksu un naudas meklējumos pats sazvanījis vairākus TV kanālus un Norvēģijas vēstniecību, režisors visbeidzot tika atbrīvots. Neskatoties uz šo pieredzi, Refsdāls atgriezās pie teroristiem, lai uzņemtu filmu “Dugma”.

Ieskats filmā: https://www.youtube.com/watch?v=PTEj_p2-2F8

 Vecuma ierobežojums 16+

Kaujinieki no ziemeļiem (Warriors from the North)

Rež. Nasibs Farahs, Sērens Stīns Jespersens (Nasib Farah, Søren Steen Jespersen), Made in Copenhagen, 59 min, 2014, Dānija/Somālija

 

Visticamāk, cilvēku pūlī viņi ne ar ko neizceļas. Šo puišu ikdiena līdzinās mūsējai, līdz kādu dienu viņi paņem rokās ieroci un sāk šaut. Pēdējo gadu laikā daudzi Eiropā dzīvojošo musulmaņu imigrantu bērni ir pievienojušies radikāli noskaņotajiem islāmistu grupējumiem. Runājot ar skandināvu jauniešiem, kas saskārušies ar savervēšanas mēģinājumiem, un tēvu, kura dēls ir iesaistījies radikāli domājošā organizācijā, filmas veidotāji mēģina rast cēloņus šai parādībai. Iemesli ne vienmēr ir viennozīmīgi un Rietumu sabiedrībai glaimojoši.

 

1988. gadā Pakistānā Osama bin Ladens izveido teroristisko organizāciju “Al-Qaeda”, tie ir musulmaņi, kas Afganistānas teritorijā karo pret PSRS. Vēlāk “Al-Qaeda” izvēršas daudzviet pasaulē un sarīko neskaitāmus terora aktus, tostarp Pasaules tirdzniecības centram ASV. 2004. gadā no “Al-Qaeda” grupējuma Irākā izveidojas Islāma valsts jeb “Daesh”, kas kļūst īpaši spēcīga pēc 2011. gada un patlaban aktīvi karo Sīrijā un Irākā. Sīrijā karo arī ­“Al-Nusra” – cits no “Al-Qaeda” atšķēlies atzars. 2006. gadā izveidota “Al-Shabaab” – Austrumāfrikas džihādistu jauniešu organizācija, kas šobrīd visaktīvāk darbojas Somālijā un sadarbojas ar “Al-Qaeda”. Gan “Al-Qaeda”, gan “Al-Shabaab” pēc 2011. gada norobežojas no Islāma valsts. Pret Izraēlu karo šiītu organizācija “Hezbollah”. Viņi visi grib aizsargāt islāmticīgās valstis no Rietumu ietekmes un neticīgajiem, bet rezultātā radikalizē islāma sabiedrību un sēj bailes pasaulē…

Ieskats filmā: https://www.youtube.com/watch?v=SUmM-DVA4X4

Vecuma ierobežojums 16+

 

Atpakaļ