Izstāde “Sapnis par Itāliju”

18.05 - 30.09 Krustpils pils

Krustpils pils vārtu tornī no 18. maija līdz 30. septembrim apskatāma Dantes Aligjēri biedrības mākslinieku izstāde “Sapnis par Itāliju”. 

Jau daudzus gadsimtus mākslinieku ceļa mērķis un sapņu piepildījums ir Itālija. Šīs senās kultūras zemes bagātību iepazīšana, Itālijas pilsētu un dabas skaistums, vēsture, dižas personības un kultūras mantojums ir neizsīkstošs iedvesmas avots māksliniekiem. Lai parādītu šīs valsts savdabīgo gaisotni un raksturu, māksliniekam tā jāiepazīt ar romantiķa acīm, pētnieka garu un pirmatklājēja degsmi. Jo Itālija ir tik daudzveidīga! 

Itālieši sirsnīgā atvērtībā un tautas melodijās pauž savu temperamentu un dzīvesprieku, uz ko joprojām ar apbrīnu skatās viesi no visas pasaules. Izstādē “Sapnis par Itāliju” Dantes Aligjēri biedrības mākslinieki savos darbos ― gleznās, grafikās un fotogrāfijās ― atklāj mīlestību pret saulaino sapņu zemi Itāliju, kas atmirdz krāsās un ļauj baudīt gan senatnes, gan mūsdienu laika sajūtu…

Izstādē piedalās: Aleksejs Naumovs, Maira Veisbārde, Sarmīte Caune, Laine Kainaize, Imants Ozoliņš, Raimonda Strode, Lauma Palmbaha, Liene Ūlande, Tonijs Strods, Ligita Caune, Inese Sudare, Juris Visockis, Jevgenijs Pugins.

Aleksejs Naumovs: Manā daiļradē Itālijai ir īpaša vieta ― gleznoju a la prima uz vietas Venēcijā, Burano, Florencē, Boloņā un citās pilsētās. Ainavā mani interesē gan arhitektūra, gan daba. Vēlos parādīt īpašo atmosfēru, gleznot gaismu un ēnu, mani iedvesmo katras Itālijas pilsētas unikālais raksturs un līniju ritmi. 

Maira Veisbārde: Es gribētu atzīties mīlestībā vienai no noslēpumainākajām, interesantākajām un gleznieciskākajām Itālijas pilsētām ― Venēcijai. Man viss liekas tik tuvs, it kā es kādreiz šeit būtu dzīvojusi.

Raimonda Strode: Itālija ir kultūras un mākslas mantojuma pērle, kas atver savas krātuves visiem Sirds Aicinātiem. Itāliju ir viegli iemīlēt. Katra apskatītā pilsēta ievij savu pavedienu sirds atmiņās. Un tāpēc jūtos pateicīga Dievam par pieskārieniem, ko savā sapņu zemē esmu saņēmusi.

Sarmīte Caune: Īpaša vieta ir Venēcija. Tikai uz vietas dzīvojot un gleznojot, ieklausoties pilsētas skaņās, sajūtot smaržas un iepazīstot cilvēkus, sāc saprast šo mistisko un mazliet sireālo pilsētu, kas pievelk kā magnēts.

Laine Kainaize: Tikšanās brīži ar šo zemi ir bijuši īsi, aizraujoši un pārpārēm dodoši. Tā es arī veidoju kompozīcijas, sajūtot dienvidu smaržas un reibinošus mākslas darbu pārdzīvojumus. Darbus, kas radīti Dievišķajai godībai, Dievišķam skaistumam un pilnībai.

Liene Ūlande: Katram ir savs stāsts par Itāliju. Itālijas salā Sicīlijā vēlos atgriezties vēl un vēl… Man būt tur ― tas ir ceļojums laikā un telpā ― tā ir vieta, kur saule izdzēš visas negatīvās domas un emocijas. 

Tonijs Strods: Itālija mani ļoti iedvesmo ar savu dzīvesveidu un iespējām. Mana mīļākā pilsēta ir Florence, jo tā ir saglabājusi savu raksturu un noskaņu kopš Renesanses laikiem. Es dažreiz sapņos redzu Itālijas kalnus un pamostoties zinu, ka vēlos tur atgriezties.

Lauma Palmbaha: Man Itālija ir domas zīmējums trīsdimensiju telpā ― gaismēnu arhitektūras ritmiskums dabā un Radošuma autora diženuma attēlošanas meklējumi Džoto, Mikelanželo, Leonardo da Vinči, Rafaela mākslā. Renesanses laika atklājumu liecības turpina mani pārsteigt un iedvesmot.

Ligita Caune: Itālijas dzīvesstils, gaisotne, mūzika, ritmi it visā dabā, kolorīts, garšas ― viss sniedz baudījumu. Īpašais Itālijas vilinājums ir kalni un jūra, Amalfi piekraste un Sorento.

Inese Sudare: Itālija kā iedvesmas avots, impulss gleznot un rādīt dabas skaistumu, vieta, kur emocionāli uzpildīties un kas bagātina ikvienu. Apbrīnoju Itālijas radošās personības un kultūras vērtības, kas ir saglabātas.

Imants Ozoliņš: Ak, skaistā Itālija! Pārsteidzoša ar Vatikāna un Romas varenību, Florences un Veronas renesansi. Un kur nu vēl Venēcija ― sapņu pilsēta uz ūdens, kurā gribas atgriezties vēl un vēl… 

Jevgenijs Pugins: Itālija ir valsts-muzejs, kurā saglabātas izcilas mākslas vērtības, kas pieder visai pasaulei ― neatkārtojami itāļu mākslas darbi ― ģēniju radīti darbi! Mani sajūsmina Itālijas dabas skaistums, siltais klimats un kolorītie cilvēki. 

Juris Visockis: Mani fascinē neatkārtojamā Itālijas daba, sociālā un kultūras vide. Vidusjūras maigais klimats un zemes reljefs ainavā rada pasakainas gaismēnas un negaidītus kontrastus. Īpaši man tuvs ir Toskānas reģions, kā arī senā un lepnā pilsēta Florence.

Dantes Aligjēri biedrības Latvijas nodaļa ir dibināta 1995. gadā, taču tās aizsākums ir 1934. gadā izveidotā Itālijas draudzības biedrība Rīgā. DA biedrības aktivitātes ― konferenču, izstāžu un radošu tikšanās organizēšana. Biedrība ir nodibinājusi un piešķir savu “Gada Lielo balvu” izcilām personībām Latvijā un Itālijā, kuri ar savu darbību ir sekmējuši Latvijas-Itālijas kultūras sakaru stiprināšanu. Nozīmīga ir DA biedrības mākslinieku radošā un profesionālā darbība; viņi ir piedalījušies daudzās izstādēs un simpozijos Latvijā un ārzemēs. Biedrības rīkotās izstādes ar panākumiem ir notikušas Ogres Vēstures un mākslas muzejā, Krāslavas Vēstures un mākslas muzejā, Jūrmalas Pilsētas muzejā, Ārzemju mākslas muzejā Rīgā, Daugavas muzejā Doles salā, Rīgas Latviešu biedrības namā, Vecumnieku Tautas namā,  kultūras centrā “Hopneri Maja” Tallinā, Stāmerienas pilī un Tautas namā, LU Akadēmiskajā bibliotēkā, Rīgas Centrālajā bibliotēkā, Siguldas Mākslu skolā “Baltais Flīģelis”, Gulbenes bibliotēkā, u.c.

Informāciju sagatavoja
Raimonda Strode

Atpakaļ