Jauktā kora “Noskaņa” gada ieskaņa – festivālā “Sudraba zvani”

17.01 - 28.04

Krustpils kultūras nama jauktajam korim Noskaņa diriģentes Ilzes Bērziņas vadībā gads sākās dzidri skanošas garīgas vertikāles sajūtās. Koris bija 2000 dziedātāju vidū, kuri pārstāvēja deviņas valstis, laikā no 2019.gada 10. līdz 13.janvārim Daugavpilī piedaloties XIII Starptautiskajā garīgās mūzikas festivālā Sudraba zvani. Daudzveidīga bija kā festivāla programma ar konkursiem un koncertiem koncertzālēs un dievnamos, tā dalībnieku visu paaudžu dažādu muzicēšanas veidu sastāvs no tādām valstīm kā Latvija, Baltkrievija, Čehija, Igaunija, Krievija, Lietuva, Polija, Slovākija un Vācija.

Noskaņa jaukto koru kategorijā izpildīja trīs rakstura ziņā ļoti atšķirīgus skaņdarbus – Ērika Ešenvalda Nunc Dimittis latīņu valodā, Sergeja Rahmaņinova Bogoroditse Devo no pareizticīgo Vesperēm, kā arī Agnetas Krilovas Bērziņas Gaiši, gaiši uguns deg jauktajam korim a capella ar latviešu tautasdziesmas vārdiem.

„Mūsu festivāls Sudraba zvani ir kļuvis gan par Daugavpils, gan Latvijas kultūras dzīves neatņemamu sastāvdaļu, gan par spilgtu notikumu Eiropas kultūras kartē. Esmu pārliecināts, ka arī šoreiz tūkstošu dziedātāju balsis dāvinās klausītājiem neaizmirstamus brīžus, spilgtas emocijas, uzbūvēs garīgus tiltus starp valstīm, tautībām, reliģiskām konfesijām un cilvēku dvēselēm,” savos ceļa vārdos teica festivāla mākslinieciskais vadītājs Jevgēņijs Ustinskovs.

Savu skanējumu festivāls uzsāka ar jauno dziedātāju konkursu 10.janvārī, kurā visas dienas garumā sacentās 91 vokālists sešās dažādās vecuma kategorijās. Viņu vidū bija jēkabpiliete Marta Urtāne. Savukārt no piektdienas, 11.janvāra, sacensību uzsāka kori un ansambļi, – pavisam 46 kolektīvi 15 kategorijās. Visus konkursus vērtēja starptautiska žūrija. Līdzās konkursa aktivitātēm festivālā bija iespēja apmeklēt arī virkni koncertu St. Broka Daugavpils Mūzikas vidusskolā, Daugavpils Svēta Pētera ķēdes Romas katoļu baznīcā, Daugavpils Dievmātes Romas katoļu baznīcā un Vienības nama koncertzālē. 13. janvārī izskanēja festivāla noslēguma koncerts, kura laikā notika galvenās balvas izcīņa. Festivāla GRAND PRIX un 3000 eiro ieguva Ponomarjova bērnu koris Vesna Nadeždas Averinas vadībā. 1. vietu un 1000 eiro ieguva Lisenko v.n. Kijevas Speciālās mūzikas skolas meiteņu kamerkoris, 2. vietu un 600 eiro – Bērnu un jauniešu radošās izaugsmes studija Gaismiņa Dzintras Orbas un Ievas Dreimanes vadībā, bet 3. vieta un 400 eiro tika piešķirti Jāņa Ozola vadītajam Babītes novada jauktajam korim Maska. Kā labākais bērnu kolektīvs ar 500 eiro tika godalgots – Ponomarjova bērnu koris Vesna  XIII Starptautisko garīgās mūzikas festivālu Sudraba zvani rīko Daugavpils pilsētas domes Kultūras pārvalde sadarbībā ar Daugavpils Latviešu kultūras centru.  Visus festivāla konkursu rezultātus var meklēt adresē:

https://kultura.daugavpils.lv/lv/Silver_bells/1/1431/XII_Starptautiskais_Daugavpils_Garigas_muzikas_festivals_Sudraba_zvani

Jauktā kora Noskaņa dziedātāji par atbalstu pateicas Krustpils kultūras nama kolektīvam, īpaši Aivaram Pugačam un Rutai Kalniņai, tāpat Jēkabpils kultūras pārvaldei, īpaši Intai Ūbelei un, protams, jo īpaši kora vadītājai un diriģentei Ilzei Bērziņai par ieguldīto darbu, talantu un enerģiju.

Teksts un foto:

Daiga Kalniņa, Krustpils kultūras nama jauktā kora Noskaņa dalībniece

Atpakaļ