Teātru festivālā “Laipiņa” – dejas, dziesmas un smeldzīgas atklāsmes
Ar sirsnīgu apbalvošanas ceremoniju 29. aprīlī Jēkabpils Tautas namā noslēdzās Bērnu un jauniešu teātra festivāls “Laipiņa 6”. Tajā piedalījās septiņi radošie kolektīvi no visas Latvijas. Žūrija, kuras sastāvā bija režisors, aktieris Pēteris Draņevičs, aktrise Inita Kolkovska, režisors, aktieris Juris Abramenko un sabiedrisko attiecību konsultants Aleksandrs Kalniņš, rūpīgi izvērtēja katru priekšnesumu.
Pļaviņu novada ģimnāzijas teātra pulciņš “Spēlmanis” Andra Niedzviedža lugā “Pagrabiņš” (režisore Agita Linderberga) visai veiksmīgi atainoja mūsdienu jauniešiem aktuālas problēmas un ikdienu, kurā dzīvojam. Līvānu bērnu un jauniešu centra improvizācijas teātris “Absurda dancī ap mājas darbiem” (režisore Biruta Mazure) ar lielu humora devu, ko atzinīgi novērtēja skatītāji, atainoja kuriozus, kas bieži vien notiek, mēģinot atklāt it kā jaunus iemeslus, kāpēc mājas darbi nav izpildīti, kaut gan skolotājiem tas viss jau sen ir zināms un nepārsteidz ar oriģinalitāti.
Salas vidusskolas teātris ar izrādi “Vai tā ir mīlestība” pēc Māras Hornas lugas motīviem (režisors Agris Grāmatnieks) kārtējo reizi ļoti saprotami un spēcīgi parādīja, cik nežēlīgi var būt jaunieši pret saviem vienaudžiem, kas atšķiras, pat, ņemot vērā baumas un nepatiesību. Taču to glābj jūtas, kas, varbūt ir mīlestība. Atzinību pelna režisora darbs un muzikālais noformējums. Mežāres kultūras nama bērnu un jauniešu amatierteātris “Sapņotāji” fragmentā no lugas “Maija un Paija” (režisore Aija Rancova) parādīja labu saspēli un, it sevišķa atzinība par tērpu kopsakaru, kas radīja īpašu noskaņojumu.
Ogres valsts ģimnāzijas teātris ar Ievas Melgalves lugu “Sargeņģelis” Kārļa Lišmaņa režijā vienaldzīgu neatstāja nevienu skatītāju, tika notraukts arī pa kādai asarai. Smeldzīgi, patiesi un vienmēr aktuāli: dzīve, nāve, savstarpējās attiecības un svarīgākā meklējumi savai eksistencei. Savukārt, Daugavpils Poļu kultūras centra teātra “Smaidīgā varavīksne” deju un dziesmu izrāde “Mažanna” (režisore Milena Rožanska) apstiprināja, cik ļoti esam gaidījuši pavasari atnākam. Krāšņie tērpi, skanīgā valoda, humors un atraktīvie aktieri radīja patiesu svētku sajūtu. Festivālu noslēdza Jēkabpils novada Rubenes kultūras nama bērnu teātra pulciņš “Dadzīši” ar “Balli vistu kūtī” (režisore Ilona Kantāne). Tā bija īsta balle ar mūziku, atbilstošām dekorācijām un detektīva cienīgu sižetu. Skaļie smiekli zālē apliecināja materiāla veiksmīgo izvēli un sniegumu. Pēc žūrijas vērtējuma galvenās lomas – Saimnieka – atveidotājs Armīns Arnts saņēma labākā aktiera titulu.
Pārējās nominācijas pelnīti nonāca ogrēniešu īpašumā: labākā aktrise – Sintija Žuga (Maija), skatītāju simpātiju balva un festivāla labākā izrāde – “Sargeņģelis”.
Pasākuma norises vadmotīvs bija Mašas (Darja Semjonova) izmisīgie sava pazudušā lāča meklējumi, kas beidzās veiksmīgi. Noslēgumā gan Jēkabpils Tautas nama direktors Aigars Godiņš, gan festivāla krusttēvs Pēteris Draņevičs pateicās visiem dalībniekiem par labo sniegumu un aicināja uz nākamo “Laipiņu”!
Paldies festivāla atbalstītājiem: SIA “Priedes” veikalam “Laima”, personīgi Ausmai Larionovai, SIA “Futurus Food”, personīgi Kārlim Ozolam un Jēkabpils tūrisma informācijas centram!
Aleksandrs Kalniņš,
žūrijas komisijas loceklis
Foto – Labākās izrādes nominācijas un skatītāju simpātiju balvas ieguvēji – Ogres valsts ģimnāzijas teātris, labākā aktrise – Sintija Žuga (pirmā no kreisās), režisors Kārlis Lišmanis (centrā) un festvāla talismani Maša (Darja Semjonova, pirmā no labās) un lācis.
Foto – Labākais aktieris – Armīns Arnts no Rubenes.
Foto no festivāla arhīva.