Jēkabpils Galvenajā bibliotēkā tiks organizēts lekciju cikls par uzturu un tā palīdzību cīnoties pret populārākajām saslimšanām Latvijā

01.10 - 11.11

Projekta “Veselības veicināšanas un slimību profilakses pasākumi Jēkabpilī” ietvaros Jēkabpils Galvenā bibliotēka organizēs 4 lekcijas par tēmu “Veselīgs uzturs mūsdienās un kā ar uztura palīdzību cīnīties pret biežāk sastopamajām saslimšanām”. Lekciju cikls tiks organizēts divās kārtās, pirmās divas lekcijas notiks 24.oktobrī bibliotēkas telpās, tās vadīs uztura speciāliste Anda Radziņa. Ieeja – bezmaksas.

Anda Radziņa ir grupu nodarbību trenere, uztura konsultante un profesionāla dejotāja, kas dejo jau 30 gadus, tāpēc līdz niansēm izjūt cilvēka ķermeni. Vairāk kā 20 gadus mācās alternatīvās metodes veselīga uztura jomā. Latvijas Diētas un uztura speciālistu asociācijas, Starptautiskās Tradicionālas un alternatīvās medicīnas asociācijas locekle. Krievijas Nacionālās Dietologu asociācijas biedre. Vieslektore Igaunijā un Krievijā (Maskava, Sanktpēterburga).

 Trešdien, 24. oktobrī, plkst. 14.00 lekcijas tēma “Gremošana un tās ietekme uz cilvēka ilgdzīvi.”

Bieži vien ikdienā mēs meklējam iemeslu veselīgam uzturam tieši produktos, bet tas ir tikai otrs solis mērķa sasniegšanā. Pirmais ir atrodams cilvēka fizioloģijā un kā fizioloģija ietekmē  liekā svara korekciju, veselības profilaksi un enerģijas nodrošinājumu ikdienā. Ja mēs saprotam, kā norit šie procesi, tad saprotam, ka mums no dzimšanas brīža  ir dots ļoti liels palīgs sava organisma sakārtošanā ilgtermiņā. Tādā veidā mēs atsakāmies no mokošu diētu piekopšanas ikdienā, bet ļaujam, lai organisms pats strādā ar jau iedotajiem mehānismiem. Jebkas, kas ir radīts mākslīgi, bieži vien neiztur laika kontroli – gan cilvēka prāta izveidota porciju samazināšana, gan bada sajūtas piekopšana u.c.

„Cilvēku baro nevis tas, ko viņš ir apēdis, bet tas, ko spējis sagremot”.

 Plkst. 16.00 lekcija tēma “Galvenās uzturvielas un to nozīme cilvēka veselībā.”

Produkti, kas ikdienā būtu jālieto un kas nodrošina optimālu nepieciešamību. Aktuālās tendences olbaltumvielu lietošanā uzturā, ogļhidrātu vielmaiņa un cik daudz cukura mēs varam atļauties ikdienā lietot. Ogļhidrātu loma enerģijas nodrošināšanā mūsdienu cilvēkam un dažu uzskatu maiņa attiecībā uz šo nostādni. Patiesība par taukiem, beztauku diētu un produktu analīze. Vai kilokaloriju daudzums ikdienā ir noteicošais rādītājs? Uzturs un psihiskās veselības kopsakarības – vai trauksme un depresija ir ietekmējama ar sabalansētu uzturu? Uzmanības deficiīta sindroms bērniem – vecāku slikta audzināšana vai uzturs?

„Līdzsvars ir ne tikai svara kausu mērītājs”.

Nākamās divas lekcijas par tēmām “Galvenās uzturvielas un to nozīme cilvēka veselībā”, “Produktu uzturvērtība un tās analīze” Jēkabpils Galvenajā bibliotēkā tiks organizētas 1.novembrī.

Projekts Nr. 9.2.4.2/16/I/049 “Veselības veicināšanas un slimību profilakses pasākumi Jēkabpilī” tiek īstenots darbības programmas “Izaugsme un nodarbinātība” 9.2.4. specifiskā atbalsta mērķa “Uzlabot pieejamību veselības veicināšanas un slimību profilakses pakalpojumiem, jo īpaši nabadzības un sociālās atstumtības riskam pakļautajiem iedzīvotājiem” 9.2.4.2. pasākuma “Pasākumi vietējās sabiedrības veselības veicināšanai un slimību profilaksei” ietvaros. Projekts tiek finansēts no Eiropas Sociālā fonda un valsts budžeta līdzekļiem.

Atpakaļ