Koncerts CĪRULIS UN PUTNI 25. novembrī Krustpils pils Lielajā zālē

22.11 - 26.11

Piektdien, 25. novembrī, plkst. 19.00 Krustpils pilī notiks koncertprogrammas CĪRULIS UN PUTNI pirmatskaņojums. Tas būs projekta GADS AR PUTNIEM  desmitais koncerts, un šoreiz vokālā grupa PUTNI muzicēs kopā ar komponistu un pianistu Edgaru CĪRULI un sitaminstrumentālistu Ēriku MIEZI, saviem klausītājiem piedāvājot veldzējoši skaistus senās un mūsdienu mūzikas opusus un improvizācijas.

Koncerta muzikālo programmu radījis viens no šībrīža spilgtākajiem Latvijas jaunās paaudzes mūziķiem – džeza pianists un komponists Edgars CĪRULIS, kurš uzrakstījis jaundarbu MANTOJUMI klavierēm, sieviešu balsīm un sitaminstrumentiem ar Ineses ZANDERES dzeju, kā arī aranžējis vairākus senās mūzikas  autoru – Johannesa Okegēma (Johannes Ockeghem), Lukas Marencio (Luca Marenzio), Orlando Gibonsa (Orlando Gibbons), Tomasa Tomkinsa (Thomas Tomkins) un Viljama Bērda (William Byrd) šedevrus.

Komponists par savu ieceri saka šādi: “Mantojumi ir četri skaņdarbi, kas rakstīti, iedvesmojoties no Ineses Zanderes dzejoļiem, kuri publicēti tāda paša nosaukuma krājumā. Dzejniece saka, ka “dzejoļos sapludināta konstruēta un rekonstruēta realitāte – balstoties pārliecībā, ka gan ārpus literatūras, gan literatūrā pastāv īstenība, kurai piemīt patiesums, taču tas ir individuāls, nevis objektīvs”.

Muzikāli mani vienmēr ir interesējuši robežpunkti un līnijas starp žanriem, stiliem un muzikālās domas skolām. Vienmēr esmu meklējis neērtas instrumentācijas vai arī ansambļus, kuri nes sev līdzi vēsturisko bagāžu, kas jāatrisina, lai uzrakstītu darbu, ar kuru pats rezonēju un kura skanējumam ticu.

Šajā gadījumā sastopos ar klasisku kombināciju: sieviešu vokālais ansamblis un klavieres. Lai izlauztos no stereotipiem un jaunā pasaulē ievilktu arī klausītāju, esmu piešķīris vēl vienu spēlētāju – sitaminstrumentus.

Ar šiem darbiem vēlējos pietuvināties vienam no maniem mīļākajiem žanriem – dziesmai. Dziesmai tādā izpratnē, kā mums to pasniedz viena no mūsdienu izcilākajām komponistēm, vārdu autorēm un gleznotājām Džonija Mičela (Joni Mitchell). Jaunas skaņas un muzikālus eksperimentus vēlējos ietērpt klausītājam pazīstamā formātā, tādā veidā izvairoties no pašmērķīgas novatorisma meklēšanas. Šie četri skaņdarbi, dziļā apbrīnā un mīlestībā, ir veltīti manai sievai Kristīnei.”

Par izpildītājiem

Vokālā grupa PUTNI darbojas kopš 1993. gada. To veido astoņas dziedātājas, kas savu profesionālo meistarību apliecinājušas neskaitāmos festivālos, konkursos un koncertos Eiropā, ASV, Japānā un Austrālijā. Savā repertuārā atskaņo oriģinālu, mūsdienīgu repertuāru, nevairoties no nopietnām, tehniski sarežģītām kompozīcijām un drosmīgiem eksperimentiem mūzikā, tai pat laikā saglabājot sievišķīgu un pievilcīgu skatuves tēlu. Grupas repertuārs ir stilistiski dažāds – no viduslaiku dziedājumiem līdz pat avangarda mūzikai un kompozīcijām ar roka, popa, džeza un ambient elementiem, taču īpaša vieta PUTNU programmās vienmēr bijusi mūsdienu, īpaši latviešu komponistu jaunākajai mūzikai. Diriģentes Antras Dreģes vadībā iestudēti vairāk nekā 100 pasaules pirmatskaņojumu, gūtas uzvaras sešos starptautiskos koru konkursos, izdoti septiņi albumi.

Edgars CĪRULIS ir latviešu komponists, pianists, improvizators un aranžētājs. Studējis JVLMA un Olborgas Karaliskajā mūzikas akadēmijā Dānijā, darbojas džeza un laikmetīgās mūzikas žanros. Uzstājies kopā ar izciliem pasaules līmeņa izpildītājmāksliniekiem, tomēr attieksmē pret mūziku ir patstāvīgs un ļaujas arvien jaunām idejām – ir divu albumu (Ainavisti un Aisma) netradicionāliem ansambļiem un dziesminieku projekta Sapņu teicējs autors, koncertsērijas Atmosfēras kurators koncertzālē Gors un Latvijas Nacionālā simfoniskā orķestra podkāsta vadītājs.

Ēriks MIEZIS ir multiinstrumentālists, komponists–aranžētājs un vairāku ansambļu mākslinieciskais vadītājs. Viens no latviešu jaunās paaudzes radošākajiem mūziķiem, kura izglītības ceļš vedis cauri dažādai pieredzei un studijām JVLMA un Bāzeles Mūzikas akadēmijā Šveicē, kur viņš kļuvis par Latvijā pirmo akadēmiski izglītoto mūziķi džeza vibrafona specialitātē. Kā izpildītājmākslinieks muzicējis dažādos sastāvos, arī simfoniskajā un pūtēju orķestrī, piedalījies televīzijas un radio raidījumos. 2015. gadā kopā ar Edgaru Cīruli ierakstījis albumu Ainavisti.

Ieeja koncertā ar Krustpils pils biļetēm.  Biļešu cena – 5 eiro. Koncerts tapis ar Valsts Kultūrkapitāla fonda atbalstu, sadarbībā ar Jēkabpils Vēstures muzeju.

Atpakaļ