Literatūras izstāde „Kino. Lāčplēsis (1930)”

05.11 - 30.11

Izstāžu cikla „Latvijas kultūras kanons – izcilākās nacionālās kultūras vērtības” 73. izstāde.

Režisora Aleksandra Rusteiķa 1930. gadā uzņemtā mēmā pilnmetrāžas filma „Lāčplēsis” ir pirmā  lielmēroga spēlfilma neatkarīgas Latvijas kinematogrāfa vēsturē kura ir saglabājusies, kas iezīmēja nacionālā kinematogrāfa veidošanas pamatus.

„Lāčplēsis” tika uzņemts par godu Latvijas valstiskuma un neatkarības desmitgadei. Savu pirmizrādi filma  piedzīvoja 1930. gada 3. martā vienā no vecākajiem Rīgas kinoteātriem „Palladium” (tagad koncertzāle Marijas ielā 21). Pirmizrādē  piedalījās valsts tā laika svarīgākās amatpersonas, bet ārpusē papildus seansus gaidīja nepacietīgie skatītāju pūļi.

Filmā spilgti atklājas galveno varoņu vizuāli saturiskais sniegums – staltais un vīrišķīgais Voldemārs Dimze (pēc profesijas lidotājs) ar savu izteiksmīgi fotogēnisku ekrāna klātbūtni lieliski atbilda varoņa portretējumam Lāčplēša/Jāņa lomā. Savukārt izcilā Dailes teātra aktrise Lilita Bērziņa Laimdotas/Mirdzas lomā bija gan sievišķības spēka iemiesojums, gan arī Latvijas simboliskā personifikācija. Abi šie tēli kļuva par spēcīgiem vīrišķā un sievišķa tēla arhetipiem latviešu kino.

Atpakaļ