Literatūras izstādes bibliotēkās

01.01 - 31.01
Datums Notikums Norises vieta
No 1.07. Plaukta izstāde “ES prezidējošā dalībvalsts / 2018. gada 21. pusgads – Bulgārija” Jēkabpils Galvenā bibliotēka
1.-31.01. Darbu noslēdz lasīšanas veicināšanas akcija “Bērnu/ jauniešu/ vecāku žūrija – 2017” Jēkabpils pilsētas bibliotēka, Bērnu lit. nod.
1.-31.01.

Plaukta izstāde “Raibā dzīve, cik tu man mīļa!” /rakstniekam Rūdolfam Blaumanim – 155/

Jēkabpils pilsētas bibliotēka, Bērnu lit. nod.
1.-31.01. Plaukta izstāde “Gunārs Birkerts. Latvijas Nacionālā bibliotēka” /1. izstāde ciklā “Latvijas kultūras kanons”/ Jēkabpils pilsētas bibliotēka, Bērnu lit. nod.
2.-15.01.

Plaukta izstāde “Mans zelts ir mana tauta” / Rakstniekam Rūdolfam Blaumanim — 155

Jēkabpils Galvenā bibliotēka, Bērnu lit. nod.
2.-30.01. Plaukta izstāde “Suņa gadu sagaidot” Jēkabpils Galvenā bibliotēka, Bērnu lit. nod.
4.-31.01. Izstāžu cikla “Latvijas kultūras kanons – izcilākās nacionālās kultūras vērtības” 53. literatūras izstāde Literatūra. Rūdolfs Blaumanis. Noveles; Indrāni (1904)” Jēkabpils pilsētas bibliotēka, abonements
No 8.01.

Plaukta izstāde “Skumjas” / dzejniece Austra Skujiņa

Jēkabpils Galvenā bibliotēka
15.-30.01.

Plaukta izstāde 1991. gada barikāžu aizstāvju atceres diena”

Jēkabpils Galvenā bibliotēka, Bērnu lit. nod.
10.-30.01.

Plaukta izstāde “Zelta atslēdziņa” / krievu rakstniekam Aleksejam Tolstojam – 135

Jēkabpils Galvenā bibliotēka, Bērnu lit. nod.

 

Plaukta izstāde “ES prezidējošā dalībvalsts / 2018. gada 1. pusgads – Bulgārija”

Jēkabpils Galvenā bibliotēka

Padomes prezidentvalsts pilnvaras ik pēc sešiem mēnešiem pārņem cita ES dalībvalsts. Šo sešu mēnešu laikā prezidentvalsts vada visu līmeņu Padomes sanāksmes, palīdzot nodrošināt ES darba nepārtrauktību Padomē. Dalībvalstis, kas ir prezidentvalstis, cieši sadarbojas grupās pa trim, sauktām par “triju prezidentvalstu komandām”. Šāda sistēma tika ieviesta ar Lisabonas līgumu 2009. gadā. Triju prezidentvalstu komanda izvirza ilgtermiņa mērķus un sagatavo kopīgu programmu, nosakot jomas un galvenos jautājumus, kuriem Padome pievērsīsies 18 mēnešu laikā. Balstoties uz šo programmu, katra no trim valstīm sagatavo atsevišķu detalizētāku sešu mēnešu programmu. Pašreizējo triju prezidentvalstu komandu veido Igaunija, Bulgārija un Austrija.  Bulgārija ES dalībvalsts kopš 2007. gada 1. janvāra.

Bulgārija atrodas Balkānu dienvidaustrumos, un tās topogrāfija ir daudzveidīga. Valsts ziemeļos ir plašas Donavas līdzenuma zemienes, un Donava ir dabīga robeža ar blakus esošo Rumāniju. Turpretim Bulgārijas dienvidos ir augstienes, bet austrumos ir Melnā jūra, kas visu gadu pievilina tūristus. Svarīgākās Bulgārijas ekonomikas nozares 2015. gadā bija rūpniecība (23 %), vairumtirdzniecība un mazumtirdzniecība, transports, viesnīcu un ēdināšanas pakalpojumi (21 %), valsts pārvalde, aizsardzība, izglītība, veselības aprūpe un sociālie pakalpojumi (14,5 %).

Bulgārijas galvenie eksporta partneri ir Vācija, Itālija un Turcija, savukārt tās galvenie importa partneri ir Vācija, Krievija un Itālija.

Lasīšanas veicināšanas akcija Bērnu, jauniešu un vecāku žūrija 2017”

Jēkabpils pilsētas bibliotēka, Bērnu literatūras nodaļa

Latvijā jau 17 gadus veiksmīgi darbojas lasīšanas veicināšanas programma “Bērnu, jauniešu un vecāku žūrija”. Arī šogad rakstnieki ir uzrakstījuši jaunas grāmatas, tulkotāji pārtulkojuši ārzemju rakstnieku darbus, mākslinieki radījuši neparastas ilustrācijas un tagad ar nepacietību gaida sava veikuma novērtējumu. Pilsētas bibliotēkas Bērnu literatūras nodaļā “Bērnu žūrija 2017” darbu sāk līdz ar jauno mācību gadu – 1. septembrī. Aicinām iesaistīties labāko grāmatu noteikšanā gan iepriekšējo gadu ekspertus, gan jaunus dalībniekus. Lai lasot pavadītais, laiks ir patīkams, aizraujošs un iedvesmojošs!

Plaukta izstāde “Raibā dzīve, cik tu man mīļa!” /rakstniekam Rūdolfam Blaumanim – 155/

Jēkabpils pilsētas bibliotēka, Bērnu literatūras nodaļa

Lai arī šogad Rūdolfam Blaumanim atzīmējam jau 155. dzimšanas dienu, lasītājiem viņš joprojām ir viens no visiemīļotākajiem rakstniekiem. R. Blaumanis ir strādājis turpat vai visos literatūras žanros. Viņš tiek uzskatīts par psiholoģiskās noveles aizsācēju latviešu literatūrā, kā arī ir pirmais reālistiskās drāmas meistars latviešu dramaturģijā.  Blaumanis darbojies arī dzejā un pat bērnu literatūrā, sarakstīdams  populāro pasaku “Velniņi”. Pēc vairākiem viņa darbu motīviem ir uzņemtas kinofilmas.

Plaukta izstāde “Gunārs Birkerts. Latvijas Nacionālā bibliotēka” /1. izstāde ciklā “Latvijas kultūras kanons”/

Jēkabpils pilsētas bibliotēka, Bērnu literatūras nodaļa

Gunārs Birkerts ir latviešu izcelsmes ASV arhitekts un tiek uzskatīts par visu laiku ievērojamāko latviešu arhitektu. Par darbu pie Latvijas Nacionālās bibliotēkas viņš ir teicis: “Tā ir ēka, pie kuras visilgāk esmu strādājis. Tā ir ēka, kurai esmu nodevies ar sirdi un dvēseli, jo tas nav tikai pasūtījums. Tā ir ēka Latvijai, manai dzimtenei, kur dzimuši un auguši arī mani vecāki. Tas ir tāds nacionāls gods, ka es to varēju darīt, un tas dod man stiprumu. Tas ir tas galvenais.”

Plaukta izstāde “Mans zelts ir mana tauta” / Rakstniekam Rūdolfam Blaumanim — 155

Jēkabpils Galvenā bibliotēka, Bērnu literatūras nodaļa

Rūdolfs Blaumanis – spilgtākais latviešu rakstnieks 19. gadsimta beigās un 20. gadsimta sākumā un, iespējams, visā latviešu rakstniecības vēsturē. Blaumanis sevi veidojis par rakstnieku apzināti un mērķtiecīgi. Viņš labi prata vācu valodu, bija ļoti daudz lasījis vācu oriģinālliteratūru un sākotnēji arī kā rakstnieks attīstīja sevi vācu literatūras ietekmē. Impulsu pievērsties “visdzīvākajai dzīvei” un latviešu zemniekam ar viņa “pelēko ikdienu” Rūdolfam Blaumanim devis Gētes “Fausts” u.c. dižā vācu ģēnija darbi.

Plaukta izstāde “Suņa gadu sagaidot”

Jēkabpils Galvenā bibliotēka, Bērnu literatūras nodaļa

Vēlies uzzināt KĀ UZVEDĪSIES 2018.GADA SAIMNIEKS DZELTENAIS ZEMES SUNS? Izstādē apskatāmi horoskopi 2018. gadam, ieteikumi, lai gads būtu veiksmīgs!

Plaukta izstāde “Skumjas” / dzejniece Austra Skujiņa

Jēkabpils Galvenā bibliotēka

Dzejniece Austra Skujiņa. “Viņai ir 23 gadi. Par viņu nekad neteiks – toreiz, kad viņai vēl bija 23… Viņai ir 23 gadi un būs mūžīgi. Viņa vairs nenovecos. Viņa ir puķe. Bet puķu mūžs ir īss. Un tās visas aiziet rudenī.”

Austra Skujiņa – dzimusi kādreizējā Vidrižu pagastā, tagad Sējas novada “Kraukļos”, mežsarga ģimenē. “Kraukļi” ir bijušas Bīriņu muižas mežsargu mājas pie Bīriņu un Skultes pagastu robežas. Austra bērnībā un skolas gados bija ļoti, ļoti jūtīga un mīļa. Viņa laimē staroja, ja izjuta kāda draudzību, mīlestību, atzinību. Austru Skujiņu vilināja un aicināja pilsēta. Pilsētā it kā sākās Austras jaunā dzīve – te atplaukst viņas dzejas pasaule. Pirmās publikācijas 1926. g., pirmais dzejolis “Sapņi”, pēc tam regulāri laikrakstos publicēti Austras Skujiņas dzejoļi. Viņa darbojusies arī literātu grupās “Trauksme” un “Zaļā vārna”. “Austra bija lieliska sarunu biedre ar asu domāšanu, humora izjūtu, asprātīga, atjautīga. Viņas galvā it kā iebūvēta IBM mašīna ar ātrām, precīzām, trāpīgām atbildēm.“ (māsas Hertas Zāmueles atmiņas). Austrai Skujiņai bija daudz draugu – īpaši jaunie, apdāvinātie dzejnieki: J. Grots, A. Čaks, J. Sudrabkalns, V. Lukss.

Plaukta izstāde “1991. gada barikāžu aizstāvju atceres diena”

Jēkabpils Galvenā bibliotēka, Bērnu literatūras nodaļa

Katru gadu 20. janvārī piemin 1991. gada janvāra traģiskos notikumus, kad Latvijas tauta aizstāvēja savas tiesības uz neatkarīgu valsti.

Plaukta izstāde “Zelta atslēdziņa” / krievu rakstniekam Aleksejam Tolstojam – 135

Jēkabpils Galvenā bibliotēka, Bērnu literatūras nodaļa

Aleksejs Tolstojs  bija krievu rakstnieks, dzejnieks un dramaturgs. Dzimis Tolstoju ģimenē, bērnībā viens no Aleksandra II rotaļu biedriem. Dzīves laikā daudz ceļoja pa Eiropu. Darbojās valsts dienestā. Piedalījās Krimas karā. Dzīves otrajā pusē apmetās Čerņigovas guberņā (mūsdienās Brjanskas apgabalā), kur miris, iespējams, nejauši, noindējoties ar morfīna devu.

Viens no spilgtākajiem tēliem ir Buratino no grāmatas “Zelta atslēdziņa jeb Buratino piedzīvojumi”.

Atpakaļ