Literatūras IZSTĀDES bibliotēkās

01.06 - 30.06

 

Datums Notikums Norises vieta
No 2.01.   Plaukta izstāde “ES prezidējošā dalībvalsts – Bulgārija”  Jēkabpils Galvenā bibliotēka
1.- 22.06.   Plaukta izstāde “Mana Jēkabpils!”  Jēkabpils Galvenā bibliotēka, Bērnu literatūras nodaļa
1.- 26.06.   Plaukta izstāde “Izlaidumu laiks”  Jēkabpils Galvenā bibliotēka, Bērnu literatūras nodaļa
1.- 29.06. Tematiskā izstāde “20 gadi… 20 svētki. Ieskats Jēkabpils pilsētas svētku vēsturē” Jēkabpils Galvenā bibliotēka
1.- 30.06.

Plaukta izstāde “Svinam Jāņus!”

23. jūnijs – Vasaras saulgrieži

Jēkabpils pilsētas bibliotēka, Bērnu literatūras nodaļa
1.- 30.06. Cikla “Latvijas kultūras kanons” 6. izstāde “Literatūra. Jānis Jaunsudrabiņš. Baltā grāmata” Jēkabpils pilsētas bibliotēka, Bērnu literatūras nodaļa
4.- 29.06. Izstāžu cikla “Lasīsim lasītavā” 3. izstāde “Praktiski padomi būvniecībā un mājas iekārtošanā” Jēkabpils Galvenā bibliotēka  
4.- 29.06. Tematiskā izstāde 1941. gada 14. jūnijs” Jēkabpils Galvenā bibliotēka    
4.- 29.06. Tematiskā izstādeKad krēsla satiek rītausmu – Līgo svētki” Jēkabpils Galvenā bibliotēka      
5.- 30.06. Izstāžu cikla “Latvijas kultūras kanons – izcilākās nacionālās kultūras vērtības” 58. literatūras izstāde Vizuālā māksla. Janis Rozentāls. Pēc dievkalpojuma (No baznīcas), (1894)” Jēkabpils pilsētas bibliotēkas abonements
18.- 29.06. Plaukta izstādeVasaras saulgriežu laiks” Jēkabpils pilsētas bibliotēka, Bērnu literatūras nodaļa

Plaukta izstāde “ES prezidējošā dalībvalsts / 2018. gada 1. pusgads – Bulgārija”

Jēkabpils Galvenajā bibliotēkā no 2018. gada 2. janvāra  skatāma plaukta izstāde “ES prezidējošā dalībvalsts / 2018. gada 1. pusgads – Bulgārija”.

Katra Eiropas Savienības (ES) dalībvalsts rotācijas kārtībā uz sešiem mēnešiem kļūst par prezidējošo valsti un vada ES Padomes darbu. Prezidentūra ir iespēja katrai ES dalībvalstij neatkarīgi no tās lieluma vai iestāšanās laika veidot ES dienaskārtību. Prezidējošā valsts vada visa līmeņa Padomes sanāksmes, virza darbu ES likumdošanas jomā un veicina valstu sadarbību, tādējādi nodrošinot ES darba nepārtrauktību un kopējo mērķu sasniegšanu. Prezidentūras uzdevums ir būt godīgam un neitrālam sarunu starpniekam. Prezidentūra veic arī koordinācijas funkcijas ES Padomē, sadarbojoties ar citām dalībvalstīm un ES Padomes Ģenerālsekretariātu, kā arī Eiropas Komisiju, Eiropas Parlamentu un Eiropadomes priekšsēdētāju. Prezidentūra reprezentē ES Padomi attiecībās ar Eiropas Komisiju, kā arī pārstāv ES Padomi ārpus ES. Prezidentūra ES Padomē no 2018. gada janvāra līdz jūlijam – Bulgārija.

Plaukta izstāde “Mana Jēkabpils!”

Pilsētas svētku ietvaros, no 1. līdz 22. jūnijam Jēkabpils Galvenās bibliotēkas Bērnu literatūras nodaļā izstādē “Mana Jēkabpils”, apskatāma literatūra par Jēkabpili.

Plaukta izstāde “Izlaidumu laiks”

Klāt izlaidumu laiks un, lai nav jāmokās, ko ierakstīt absolventam apsveikumā, izstādē “Izlaidumu laiks” no 2018. gada 1. līdz 26. jūnijam Jēkabpils Galvenās bibliotēkas Bērnu literatūras nodaļā,  piedāvāsim dažādas dzejas rindas šiem mirkļiem.

Tematiskā izstāde “20 gadi… 20 svētki. Ieskats Jēkabpils pilsētas svētku vēsturē”

1998. gada 18. jūlijs – Jēkabpils pilsētas svētki sāk savu gājumu. Divdesmit gados esam izstaigājuši pilsētas ielas un laukumus, izzinājuši tās vēsturi un cilvēkus, satikušies un skanējuši pilsētā, vērojuši pilsētas laiku un sajutuši pilsētu. Sagaidot šī gada pilsētas svētkus, Jēkabpils Galvenā bibliotēka no 2018. gada 1. līdz 29. jūnijam, piedāvā ieskatīties svētku vēstures lappusēs.

Plaukta izstāde “Svinam Jāņus!”

No 2018. gada 1. līdz 30. jūnijam Jēkabpils pilsētas bibliotēkas Bērnu literatūras nodaļā (Pasta ielā 39).

Jāņi ir vieni no populārākajiem tautas svētkiem Latvijā., kurus gaida un svin gan pieaugušie, gan bērni. Noteikti arī tavu svētku tradīcijās ik gadu tiek iekļauta vainagu pīšana, ugunskura kuršana, garšīgu pīrāgu un siera ēšana. Ieskaties izstādē un uzzini, kādas vēl tradicionālās Jāņu izdarības pastāv un centies kādu no tām ieviest arī savā ģimenē!

Cikla “Latvijas kultūras kanons” 6. izstāde “Literatūra. Jānis Jaunsudrabiņš. Baltā grāmata”

No 2018. gada 1. līdz 30. jūnijam Jēkabpils pilsētas bibliotēkas Bērnu literatūras nodaļā (Pasta ielā 39).

Jāņa Jaunsudrabiņa bērnības atmiņu krājumu “Baltā grāmata”, kas tapis aptuveni pirms simts gadiem, var uzskatīt par vienu no izcilākajiem latviešu bērnu literatūras darbiem, ko ilustrē savdabīgi autora zīmējumi. “Baltā grāmata” 100 tēlojumos aptver gan gadskārtu ritējumu, gan sadzīviskas ainas, gan lauku cilvēku darba ikdienas un nedaudzo svētku tēlojumu Sēlijas novadā mazā Janča acīm.

Izstāžu cikla “Lasīsim lasītavā” 3. izstāde “Praktiski padomi būvniecībā un mājas iekārtošanā”

Bibliotēku nedēļā, aprīlī, aizsākam izstāžu ciklu par Jēkabpils Galvenās bibliotēkas lasītavā pieejamajiem periodiskajiem izdevumiem, ar mērķi popularizēt drukāto žurnālu lasīšanu. Pirmajā izstādē, Jūs, lasītāji varējāt iepazīties ar bibliotēkā abonētiem žurnāliem, kas ir neaizstājami padomdevēji tiem, kam dārzs kļuvis par sirdslietu.

Populāri mūsu lasītāju vidū ir žurnāli, kuros rodami dažādi praktiski padomi un radošas idejas gan mājai un dārzam, gan dažādām sadzīves situācijām – „Praktiskais Latvietis”, „Dari Pats”, „Ievas Māja”, „Ievas Dārzs”, „Dārza Pasaule”, “ Deko’’.

Žurnāls DEKO – tas ir stils, praktiski risinājumi un idejas interjerā, arhitektūrā, būvniecībā un dārzā. Piedāvā aktuālu informāciju, profesionāļu padomus un lietotāju pieredzi, kā arī palīdz izdarīt labāko izvēli.

 Praktiskais latvietis noderīgākais praktisko padomu žurnāls. Konsultē un pieredzē dalās juristi, dārznieki, mediķi, pavāri, bitenieki, lopkopji, zivkopji, saimnieki un saimnieces. Tiesību un likumu skaidrojumi, pārbaudītas receptes, biznesa pieredze, dārza darbu un saimniekošanas kalendārs. Padomi, ieteikumi un atbildes uz lasītāju uzdotajiem jautājumiem. Katru mēnesi žurnālā Dari Pats – oriģinālas idejas mājas ierīkošanai, mēbeļu dizains, būvniecība un dārza ierīkošana, dažādu materiālu apskati, pamatīgi izskaidroti un ilustrēti remontdarbi, ieteikumi darbnīcas pilnveidošanai – darbarīku testi un salīdzinājumi, amatnieku knifi un īpašie meistarstiķi. Izstāde par praktiskiem padomiem būvniecībā un mājas iekārtošanā, notiks Jēkabpils Galvenajā bibliotēkā no 2018. gada 4. līdz 29. jūnijam.

Tematiskā izstāde “1941. gada 14. jūnijs”

Latviešu tautai pagājušā gadsimtā viens no visdrūmākajiem periodiem bija deportāciju laiks. 1941. gada 14. jūnija deportācija galvenokārt bija vērsta pret personām, kuras savas agrākās nodarbošanās laikā tika uzskatītas okupācijas režīmam par neuzticamām un bīstamām. Par upuriem kļuva politiķi, valsts ierēdņi, armijas un policijas virsnieki, aizsargi, literāti, mācību spēki, uzņēmēji un tirgotāji. Deportācijai tika pakļauti šo personu ģimenes locekļi neatkarīgi no vecuma. No Latvijas aizveda vairāk nekā piecpadsmit ar pusi tūkstošu cilvēku. Deportācijas laikā arestētos nosūtīja uz PSRS labošanas darbu nometnēm Pieurālos, Urālos, Tālajos Ziemeļos un citur – uz Vjatkas, Noriļskas, Ziemeļurālu, Usoļjes labošanas darbu nometnēm. Apsūdzības arestētajiem uzrādīja tikai ieslodzījuma vietās, kur piesprieda nāvessodu vai ieslodzījumu nometnē, bet deportētos ģimenes locekļus izvietoja Krasnojarskas apgabalā, daļu arī Novosibirskas apgabalā un Kazahijā. Nometinājuma vietā izsūtītajiem paziņoja par deportāciju uz 20 gadiem bez tiesībām izbraukt no izsūtījuma vietas. Atgriezties Latvijā no nometnēm un izsūtījuma deportētie varēja tikai 50. gadu vidū. Tematiskā izstāde par 1941. gada 14. jūniju notiks Jēkabpils Galvenajā bibliotēkā no 2018. gada 4. līdz 29. jūnijam.

Tematiskā izstāde “Kad krēsla satiek rītausmu – Līgo svētki”

Vasaras saulgriežus latvieši ir svinējuši gadsimtiem ilgi un laika gaitā krātās zināšanas, un tradīcijas ir jātur godā un pie tām jāatgriežas ik svētkos. Mūsdienās blakus Jāņu nosaukumam tiek lietoti arī tādi nosaukumi kā Līgosvētki, Jāņu diena, Zāļu diena, Zāļu vakars. Nav skaidri zināms, kā šo dienu saukuši senie latvieši. Iespējams, ka to sauca ar Ziedu svētkiem, Ziedu dienu. Jāņi ir vienīgie plaši svinamie svētki, kuru rituālajā izpildījumā vēl joprojām saglabājušās ļoti senas mūsu senču tradīcijas, lai gan, protams, šo rituālu praktiskā un filozofiskā nozīme jau ir aizmirsta. Vasaras saulgriežu jeb Jāņu svinēšanas sākumi sniedzas tālā pagātnē, kad Eiropā zemnieki aktīvi piekopa saules kultu. Ugunskuru dedzināšana un citas rituālas padarīšanas bija ne tikai gadskārtu ieražu svarīga sastāvdaļa, bet spilgti apliecināja arī kosmiskās un zemes kārtības vienotību. Tematiskā izstāde par Līgosvētkiem notiks Jēkabpils Galvenajā bibliotēkā no 2018. gada 4. līdz 29. jūnijam.

Plaukta izstāde “Vasaras saulgriežu laiks”

Vasaras saulgrieži ir vieni no ticējumiem un tradīcijām bagātākajiem svētkiem, kurus pavadīt kopā ar ģimeni. Tas ir laiks ne tikai, lai svinētu un priecātos, bet arī iemācītu un atgādinātu bērniem senlatviešu ticējumus. Daži vēsta par laika apstākļiem, bet citi par turpmāko vasaru, dzīvi un veselību. Izstāde par vasaras saulgriežiem notiks Jēkabpils Galvenās bibliotēkas Bērnu literatūras nodaļā no 18. līdz 29. jūnijam.

Atpakaļ