Meteņdienas svinēšana “Annas Sāta” pagalmā

27.02.2022 - plkst.13.00 Atašienes Tautas nams

27. februārī plkst. 13.00 Atašienes Tautas nama “Annas Sāta” pagalmā norisināsies Meteņdienas svinēšana.

Meteņi jeb, kā šos svētkus dēvē Latgalē – Aizgavēnis – ir vieni no latviešu gadskārtu svētkiem. Tā ir sena tradīcija, kad atzīmē vecā gada beigas un jaunā gada sākumu, nosacīts viduspunkts starp Ziemassvētkiem un Lieldienām jeb ziemas un pavasara saulgriežiem, kas iezīmē ziemas beigas un pavasara tuvošanos. Tos svin septiņas nedēļas pirms Lieldienām, ar Aizgavēni pēc katoļu tradīcijām sākas lielais gavēnis. Tāpēc jāpaspēj pirms tam vēl izbaudīt laicīgās dzīves prieki – ar izēšanos, izdancošanos, izdziedāšanos, joku dzīšanu un ciemos iešanu.

Tradīciju un ticējumu šajā dienā bijis daudz, bet viena no pamanāmākajām bija maskošanās un iešana būdēļos un ķekatās, kuras tad ar savām izdarībām modina un mudina uz jaunu dzīvību un auglību.

Šajos svētkos daudz dzied, danco, ar ragaviņām laižas no kalna. Un visas šīs izdarības ir saistītas ar dažādiem ticējumiem, piemēram, jo tālāk nolaidīsies no kalna, jo garāki būs lini nākamvasar; jo tālāk aizbrauksi ciemos, jo būs labāka raža, bērniem jāēd cūkas auss, lai labāk veiktos skolā, lai kāposti augtu lieli, apaļi un lai tos negrauztu tārpi, jāveļ sniega bumbas. Tāpat ar Meteni noslēdzās ziemas darbi un sākās pavasara darbi.

Atpakaļ