Mētras Štelmaheres PERSONĀLIZSTĀDE “Pirmais sniegs”

Tu uzreiz gribi gatavu baltu,

Tīru malumu, debesīs maltu,

Lai bez sviedriem un sodrējiem rastos

Sniegs kā negaidīts neparastums,

Savu ķēķi un eksperimentus

Slēpjot debesu laukos centīgi…

(Jānis Rokpelnis)

 

Iespējams, neviens vēl nav sagatavojies. Cilvēku sejās virmo skumjas, un tās atblāzmo kailie koku zaru musturi, pēdējās lapu strēmeles un ēnām pievildzis nogurums. Lai nu kā, neviens vēl nav aizmirsis bijušo un nezina, ko iesākt ar nolemtību, kas iezīmē rievas tumšām, skarbām līnijām. Bet gaiss nospriegots ilgās pēc pilnības un neizsmeļamības. Pēkšņi mākonis nolīkst pār zemi un atveras. Kā atbilde pretī neizsakāmajam klusumam izvirst pirmais sniegs. Sniegs, ko zeme negausīgi uzsūc un kas aizkustina ikvienu.

Mākslinieces Mētras Štelmaheres personālizstāde “Pirmais sniegs” turpina iepriekšējā personālizstādē “Novembris” iedibināto instrumentāciju – ainavu ritms un dabas norises kā cilvēka dvēseles projekcijas. Pirmais sniegs ir izstādes vadmotīvs, kas atgādina ornamentu un pārklāj vienmērīgo ainavu un tās iemītniekus. Laikā, kad daba iegūlusi noklusējuma režīmā,  pirmais sniegs ir ne tikai pārveidojoša dabas parādība, bet arī vienreizēja un nenotverama mirkļa metafora. Šī acumirklīgā dabas izpausme kļūst par jaunu atskaites punktu, taču tā vienlaikus ir atmiņas atspulgs, kurā iemiesota ne tikai atmiņa par pagātni, bet arī par nākotni.  Attēlotās sejas un ainavas ir saistītas ar mākslinieces atmiņu, un krītošā sniega gaismas refleksija tās atbrīvo no traģisma.

Pirmais sniegs gluži kā mūžības zīmogs kontrastē ar noguruma un zūdamības fonu, kurā dzīvojam. Nokrišņu vertikālā kustība izjauc horizontalitātes principu un noslāņo pierasto un redzamo, tomēr līdz galam tajā vēl nepaliek. Vertikālās virzības un horizontālā stāvokļa sakušana pārmaina realitātes robežas.

 

Mētra 2010. gadā absolvējusi Jaņa Rozentāla Rīgas Mākslas vidusskolu, iegūstot foto dizainera kvalifikāciju, 2014. gadā absolvējusi Latvijas Mākslas akadēmijas glezniecības nodaļu. Kopš 2008.gada aktīvi piedalās izstādēs. 2012.gadā notika Mētras pirmā personālizstāde “Bez nosaukuma”, 2013.gadā izstāde „Mātes un meitas”. 2016.gadā Latgales vēstniecībā GORS notika Mētras lielākā fotogrāfiju personālizstāde “Klusā daba. Portrets”. 2016.gada rudenī pirmā gleznu personālizstāde “Novembris” Jūrmalas pilsētas muzejā. 2018.gada maijā fotogrāfiju personālizstāde “Substance” Līvānu Mūsdienu mākslas galerijā.

 

Mētras Štelmaheres personālizstāde „Pirmais sniegs” būs skatāma no 10. janvāra līdz 28. februārim Jēkabpils tautas nama Baltajā zālē.

 

 Dzejniece un literatūrkritiķe Sintija Kampāne

Atpakaļ