NODARBĪBA “Mauču adīšana”

01.12.2018 - plkst.10.00 Krustpils pils

1. decembrī plkst. 10.00 Krustpils pilī, projekta „Praktiskais sēlis” ietvaros, norisināsies nodarbība „Mauču adīšana”, meistare Daiga Melnace.

Mauči, dūrgaļi, aproči, maustiņi, pulsa sildītāji – tik dažādi tautas valodā tiek dēvētas adītas apģērba detaļas, kuras savulaik vilka uz linu krekla piedurknēm, kurām nebija aproču. Krustpilī pulsa sildītājus sauca par „stuļpēm”, tos parasti vilka uz roku stilbiem aukstā laikā. Agrāk stuļpes visbiežāk adīja no melnas dzijas ar baltiem sīkiem zīļu vai citas krāsas (sarkana, zila) dzīparu rakstiem. Stuļpes bija pa lielākai daļai ne pogājamas, bet uzmaucamas pār roku, ap 15 cm garas.

Mūsdienās tos nereti izmanto arī kā greznus aksesuārus. Lai saglabātu senās tradīcijas un iedrošinātu pie adīšanas ķerties arī citus, meistares Daigas Melnaces vadībā būs iespēja apgūt pirmās iemaņas mauču (stuļpes) adīšanā. Īpašu uzmanību veltot latviešu tautas rakstu saglabāšanai, un tālāk nodošanai, ieadot tos maučos.

“Mauču darināšanas” nodarbība Krustpils pilī notiks 1. decembrī plkst. 10:00. Līdzi jāņem smalkākās adāmās adatas.  

Vietu skaits nodarbībā ierobežots. Norisinās iepriekšēja pieteikšanās, zvanot uz tālruni 65221042 vai 27008136.

Dalības maksa – 1,50 eiro.

Meistardarbnīcu ciklu finansiāli atbalsta Valsts kultūrkapitāla fonds, Zemgales plānošanas reģions un Latvijas Valsts meži.

 

Informāciju sagatavoja:

Kate Riekstiņa

Jēkabpils Vēstures muzeja

Komunikāciju nodaļas vadītāja

Atpakaļ