Pasākums “Cenzūra. Saruna par kino”

19.07.2018 - plkst.21.30

19. jūlijā plkst. 21.30 “Cenzūra. Saruna par kino” Jēkabpils Tautas nama Kino placī. Tikšanās ar režisoru Rolandu Kalniņu un operatoru Miku Zvirbuli ir iekļauta sarunu ciklā “Cenzūra”, projekta “Aizliegtie vārdi” ietvaros, kuru finansiāli atbalstījis Valsts Kultūrkapitāla fonds. Ieskatu padomju laika cenzūrā kino sniegs un sarunu vadīs Latvijas Universitātes pasniedzēja Aija Rozenšteine.

Šogad ar sajūsmu sekojām līdzi Rolanda Kalniņa un kino operatora Mika Zvirbuļa sumināšanai Kannu festivālā. Latviešu filma “Četri balti krekli” piedzīvoja pasaules mēroga cieņu! Filmu, klātesot režisoram un operatoram, ir iespēja noskatīties arī Jēkabpilī. Turklāt pirms filmas gūt ieskatu kino procesos padomju gados, uzklausīt abu kungu piedzīvoto un pārdomas par darbību cenzūras apstākļos.

“Četri balti krekli” ir viena no pazīstamākajām Rolanda Kalniņa spēlfilmām ar ļoti sarežģītu likteni – uzņemta 1967. gadā, taču pilnvērtīgu ekrāna dzīvi uzsāka tikai 20 gadus pēc tās uzņemšanas, bet līdz tam tika nolikta plauktā un izslēgta no Latvijas kino procesiem.

Režisors radījis piecpadsmit spēlfilmas, vairākas dokumentālās filmas, par Vijas Artmanes portretējumu un mūža ieguldījumu kinomākslā  saņēmis Lielo Kristapu. Latvijas kultūras kanonā iekļautas divas viņa filmas “Ceplis” (1972) un “Elpojiet dziļi” (1967), kura pazīstama ar sākotnējo nosaukumu “Četri balti krekli”. Filma pie jaunā nosaukuma tikusi cenzūras rezultātā.

Režisors Rolands Kalniņš Latvijas kultūrvēstures leģenda. Viens no māksliniekiem dumpiniekiem padomju gados, kura daiļrade šī iemesla dēļ cietusi no cenzūras. 1974.gadā veidoto filmu “Piejūras klimats” neļauj pabeigt un uzfilmēto materiālu liek iznīcināt. No uzņemtā materiāla saglabātajām apmēram 20 minūtēm – melnā materiāla un kino provēm 1992. gadā tika izveidota īsfilmā. Divdesmit gadus skatītājiem tiek liegta arī filma “Akmens uz šķembas”.

Atpakaļ