PASĀKUMS “Līgo – Sobutki”

20.06.2017 - plkst.18.00

Jēkabpils poļu biedrība „Rodacy” sekmīgi piedalījās Kultūras ministrijas finansētajā un Zemgales NVO centra sadarbībā ar Jēkabpils NVO resursu centru administrētajā projektu konkursā ar projektu „Līgo – Sobutki”, iegūstot tam finansējumu.

Projekta mērķis ir saglabāt poļu kopienas identitāti un parādīt tās kultūras mantojumu. Tuvojoties Latvijas simtgadei, ir vēlme uzlabot savus tautas tērpus, kā arī paplašināt ansambļa un deju kolektīva repertuāru. Ar minētā projekta palīdzību ir iespējams īstenot savas vēlmes, kā arī iepazīstinot ļaudis ar vasaras saulgriežu tradīcijām gan Latvijā, gan Polijā, ļaut  tās  salīdzināt un atrast kopīgo un atšķirīgo abās tautās svinētajos svētkos.

Jāņu diena bija nozīmīgi svētki, ar kuriem sagaidīja vasaru un svinēja vasaras saulgriežus – īsāko nakti gadā no 23. jūnija uz 24. jūniju un visgarāko dienu 24. jūnijā. Pirms svētā Jāņa Kristītāja dienas kalnos un mežu klājumos dedzināja milzīgus ugunskurus – sobótki (poļu val.). Uguni ieguva arhaiskā veidā – berzējot koku pret koku. Ugunskurs bija ļoti svarīgs simbols Jāņu dienas svinībās. Meitenes, tērpušās baltās kleitās, kas bija apjoztas no augiem darinātām jostām (uzskatīja, ka Jāņu priekšvakarā plūktām puķēm un zaļajiem augiem piemīt burvju spēks un tie apveltīti ar neparastām spējām), dejoja apkārt ugunskuriem un dziedāja mīlestības dziesmas. Jāņu nakts veicināja jaunu ļaužu sapazīšanos un laulības. Pie ugunskuriem nāca puiši vai dedzināja savus ugunskurus un lielījās ar savu prasmi lēkt cauri liesmām. Dažreiz lēca pāri ugunij pāros – zēniem ar meitenēm cieši sadodoties rokās. Veiksmīgs lēciens solīja dedzīgu mīlestību un uzticību līdz „kapa malai”.

Jāpiebilst, ka projekta ietvaros notiek amatniecības nodarbības, kurās tiek izzināti poļu un latviešu tautas tērpi. Paredzētas piecas nodarbības gan Jēkabpilī, gan Staburagā. Jūnijā Jēkabpilī un jūlijā Staburagā notiks programmas „Līgo – Sobutki” prezentācija. Jēkabpilī tā notiks 20.jūnijā plkst. 18.00 pie Tautas nama. Bez biedrības „Rodacy”amatierkolektīviem, tajā piedalīsies arī Baltkrievu biedrības „Spotkanne” un biedrības „Staburags” pārstāvji.

Laipni aicināti!

Atpakaļ