Svinam Latvijas svētkus Jēkabpilī

01.11 - 18.11

Maza mana Tēvuzeme

Divu roku platumā.

Mīļa mana Tēvuzeme

Divu roku siltumā.

Dziļa mana Tēvuzeme

Visa mūža garumā.

/Knuts Skujenieks/

Savu mīļo Latviju gribas turēt siltās rokās cieši, cieši, lai tā nenosalst. Kad, maizi cepot, vecmāte miltus no rokām baltā dvielī slauka, gribas savu mīļo Latviju vecmātes priekšautā skaut, lai tā jūt tikko ceptas rudzu maizes smaržu. Kad kāds vēlas nodarīt Latvijai pāri, latvietis slēpj to savā sirdī, sedz ar visbiezākajām segām, lai neviens vairs to nevarētu mīt dubļainām kājām. Savu Latviju esam mīlējuši un sargājuši simt gadu garumā. Un vēl ilgāk mīlēsim, un vēl ilgāk sargāsim. Sargāsim tad, kad pavasarī piemājas pagalmā pirmās sniegpulkstenītes plauks, kad jūrmalas smiltīs svelmainā vasaras dienā degs kājas, kad rudenīgajā septembrī lapas krāsosies un tad, kad, ziemai sākoties, uzkritīs pirmais sniegs. Savu Latviju sargāsim, mīlēsim vēl simt gadus un ilgāk…

Latvijas simtgades svinības ilgst piecus gadus – no 2017. līdz 2021. gadam –, tā godam un cienīgi, lepni un priecīgi, svinot svētkus, izstāstot Latvijas stāstu un veidojot nākotnes Latviju. Katram simtgades svinību gadam dots savs atslēgas vārds, atminoties vēsturiskos notikumus, kas bija nozīmīgi neatkarīgas valsts dibināšanai un pastāvēšanai. 2018. gadam dots vārds “Dzimšana”, jo tieši pirms 100 gadiem 18. novembrī mūsu valsts ir piedzimusi.

Latvijas 100. dzimšanas dienu Jēkabpilī svinēsim gandrīz mēneša garumā, izbaudot dažādus pasākumus. Iestājoties rudenim un, tuvojoties laikam, kad tā vien gribēsies paslēpt rokas siltos cimdos, aicinām ikvienu iesaistīties akcijā “Cimdotā Latvija” un valsts 100. dzimšanas dienai sarūpēt sev pašiem un dāvināt citiem vienu no senākajām Latvijas cilvēku vizītkartēm – rakstainus cimdus, lai 18. novembrī varētu koši un silti svinēt Latvijas svētkus.

Jēkabpilī novembri iesāksim ar fotoakciju “Dūrainīša stāsts”, kurā vēlamies akcentēt stāstus, kas virmo par un ap visiem tik mīļajiem, siltajiem un rakstainajiem cimdiem. 18. dienas pirms svētkiem, katru dienu Jēkabpils Kultūras pārvaldes sociālajos tīklos publicēsim dūraiņu stāstus, kā arī aicināsim ikvienu dalīties ar savu cimdiņu stāstu. Kā pie Tevis tie ir nonākuši, kas tos ir adījis? Iespējams, kādam no jēkabpiliešiem ir cimdiņi, kuri nodoti nēsāšanā no paaudzes paaudzē. Tie ir stāsti, kurus mēs meklēsim un dalīsimies. Ja vēlies piedalīties akcijā “Dūrainīša stāsts”, sūti fotogrāfiju un nelielu stāstu par saviem dūrainīšiem uz e-pastu info@jkp.lv, ar norādi Dūrainīša stāsts.

No 9. novembra līdz 9. decembrim Krustpils kultūras namā skatāma Jēkabpils mākslinieku gleznu izstāde “Redzu Latviju”. Izstādē apskatāmas mākslinieču – Dainas Eglītes, Jolantas Ābeles, Rutas Štelmaheres, Sandas Mālnieces un Dinas Lukstiņas – brīnišķīgās gleznas.

Patriotisma nedēļas ietvaros darbosies arī Laikmetīgās Vēstures muzejs vēsturiskajā Latvijas bankas ēkā. Tajā varēs apskatīt izstādes par Jēkabpils kultūrvēsturi un Atmodas laika norisēm, baudīt audio vizuālu instalāciju “Jēkabpilieši Atmodas laikā”. Jēkabpils pilsētas bibliotēkas un “Biedrības Jēkabpils mantojums” veidotās izstādes veltītas Jēkabpils kultūrvēsturei, kas stāsta par pirmās brīvvalsts laikā tapušajām galvenajām pilsētas būvēm: Krustpils – Jēkabpils tiltu un Aizsargu namu, kā arī Aizsargu organizāciju, šeit dzīvojušu izcilu personību ev. lut. Goda prāvestu Mārtiņu Kārtiņu. Izstāde no novadpētnieces Sarmītes Ozoliņas kolekcijas vēsta par Zīlānu depo Brīvības cīņām tapušo Bruņu vilcienu, bet ar biedrības “Daugavas pārupieši” izstādi uzzinām par jēkabpiliešu, Lāčplēša kara ordeņa kavalieru dzīvesgaitām un likteņiem. Ar stāstījumu par vēsturisko Latvijas bankas ēku ir iespēja izstaigāt majestātisko būvi. Savukārt, par Atmodas laika notikumiem un cilvēkiem tajos iespējams uzzināt no Daiņa Ormaņa, Pētera Sprukta un Jāņa Lāča fotogrāfijām.

Vēsturiskās bankas ēkas pagrabstāvā skatāma jauniešu radošās apvienības “4. siena” izveidotā audiovizuālā ekspozīcija, kuras saturs smelts septembrī Laikmetīgās vēstures muzejā septembrī notikušajā sarunu ciklā “Gadsimta ieausti Jēkabpili” un vēsta par jēkabpiliešiem Atmodas un pārmaiņu laikā. Muzeja darbības laikā ierakstītas 17 sarunas. Runātāji – pilsētas atmodas dzīvē nozīmīgu lomu spēlējoši cilvēki. Sarunu virstēma – brīvība. Sarunu esence apkopota multimediālā darbā, kas bankas ēkā skatāms un klausāms patriotisma nedēļā – no 12. līdz 18. novembrim. Audio vizuāla instalācija eksponēta uz ēkas pagrabstāva ēkas 3 sienām, veidojot plašu 270 grādu vizuālu telpu, tādējādi ieskaujot skatītāju un liekot burtiski ieiet dzīvajā vēsturē. Tajā, kuras liecinieki un dalībnieki esam mēs ikviens.

Sagaidot Latvijas valsts simtgadi, no 12. līdz 18. novembrim Jēkabpilī, Laikmetīgās Vēstures muzejā, aicina uz filmas “Jēkabpils 100 gados” seansiem. “Jēkabpils 100 gados” ir dokumentāla filma, kas veltīta Latvijas valsts simtgadei. Filmas galvenā ideja  – ieskatīties Jēkabpils vēstures lappusēs, izmantojot kinofotofono dokumentu arhīva materiālus, veidot dokumentālas liecības par kultūras, industriālo mantojumu un saimniecisko dzīvi Jēkabpilī.

Filmā tiek uzklausīti arī dažādu notikumu aculiecinieki – Ilmārs Knaģis, Anna Skaidrīte Gailīte, Vilnis Dābols -, piedalās vēstures speciālisti, savu vīziju par dzīvi Jēkabpilī pauž jaunieši. Šīs atmiņas ir mūsu laikmeta liecība nākamajām paaudzēm par dzīvi Jēkabpilī, par negurstošu darbu, sapņiem, dzīvesprieku un ticību Latvijai.

Filma tiks demonstrēta  darbadienās no 12. līdz 16. novembrim plkst. 18.00, savukārt 17. un 18. novembrī plkst. 15.00. Filmas garums – 40 min. Filmu veidojusi SIA “Stella Terra”,  ar sadarbībā Jēkabpils vēstures muzeju.

Visu nedēļu darbosies Kino Mītne – no 13. līdz 16. novembrim tiks demonstrēta programmas “Latvijas filmas Latvijas simtgadei” dokumentālā filma “Lustrum”. Šis ir stāsts par pagātnes izvērtēšanu atjaunotajā valstī, mēģinājums saprast, kas bija tā sistēma, kas pēdējos 25 gadus traucē Latvijas valsts pieaugšanas procesam, un mēģinājums atbildēt uz jautājumu, vai 90. gados nenotikusī lustrācija var izrādīties bīstama valstiskai tālākpastāvēšanai.

Latvijas Republikas Ministru kabinets ir pieņēmis lēmumu atvērt atstātos Valsts drošības komitejas (VDK) arhīvus 2018. gada maijā. 90. gadu sākuma žurnālisti un vēsturnieki, kuri pieredzēja VDK arhīvu pārņemšanu, bijušajā Stūra mājā ir izveidojuši šī mantojuma izvērtēšanas alternatīvu komisiju, strādājot kopā ar aculieciniekiem, bijušajiem VDK darbiniekiem, zināmajiem sadarbības aģentiem un totalitārās sistēmas upuriem. Filma ietver paralēlas stāsta līnijas starp valsts realizēto oficiālo pagātnes izpēti, Stūra mājas atvēršanu un sabiedrības interesi par pagātni, kā arī 90. gadu jaunās žurnālistu un vēsturnieku paaudzes pētniecisko darbu, pēc 25 gadiem atgriežoties pie arhīviem, pierakstiem un publikācijām. Filmas ilgums: 1h 30 min. Biļetes Jēkabpils Tautas nama kasē. Biļetes cena 2 €.

Latvijas dzimšanas dienas rītā modīsimies kopā! 18. novembra rītā plkst. 8.11., laikā, kad visā Latvijā aust saule, pretī Jēkabpils domes ēkai pacelsim mastos karogus, sagaidīsim sauli un atskaņosim Valsts himnu. Karogus mastos aicināti pacelt Jēkabpilij nozīmīgi cilvēki – Jēkabpils domes priekšsēdētājs Raivis Ragainis un priekšsēdētāja vietniece sociālos jautājumos Līga Kļaviņa, rakstniece Anna Skaidrīte Gailīte, Andris Grīnbergs, Latvijas čempions pauerliftingā Valdis Alksnītis, “Nacionālās jaunatnes kustības” vadītājs Toms Trofimovičs.

Savukārt jau plkst. 8.30 notiks Jēkabpils modināšana. Pilsētas ielās izbrauks mašīnās ar Latvijas valsts karogiem, tiks atskaņotas dziesmas un ar īpašu sveicinu šai svarīgajai dienai mosties aicināts ikviens jēkabpilietis. (Pielikumā – attēlā redzams maršruts, pa kādu pārvietosies auto kolonna, kas modinās jēkabpiliešus Latvijas simtgades rītā)

Kas gan būtu dzimšanas diena bez dāvanām? Tādēļ jēkabpiliešiem un pilsētas viesiem tiek dāvināta iespēja doties uz dažādām atpūtas un apskates vietām bez maksas! No plkst. 10.00 līdz 16.00 ir apskatāma Vēsturiskā Latvijas bankas ēka un Jēkabpils vēstures muzejs. Līdz plkst. 17.00 skatāma pasaku istaba “BUTAforija”, bet no plkst. 11.00 līdz 18.00 ikviens bez maksas var apmeklēt Mežaparka kameršļūkšanas trasi.

Pēcpusdienā, plkst. 14.00, Krustpils ev. luteriskajā baznīcā ikvienu aicinām uz ekumenisko dievkalpojumu, kur pilsētniekus un Jēkabpils viesus uzrunās visu Jēkabpilī pārstāvēto konfesiju garīdznieki. Dievkalpojuma noslēgumā baznīcu ieskandinās Jēkabpils Tautas nama sieviešu kora “Unda” un dziedošo Jēkabpils jauniešu dzidrais skanējums. 

Krustpils kultūras namā plkst. 16.30, pirms Latvijas prezidenta dāvanas Jēkabpilij – kamerorķestra “Sinfonietta Rīga” koncerta – jēkabpiliešus tiešā translācijā no Nacionālā teātra svinīgā uzrunā sveiks Latvijas Valsts prezidents Raimonds Vējonis. Klātesošos uzrunās arī Jēkabpils pilsētas domes priekšsēdētājs Raivis Ragainis.

Pēc tam baudīsim kamerorķestra “Sinfonietta Rīga” koncertu. Koncerta solists – Ints Dālderis (klarnete). Orķestra mākslinieciskais vadītājs un galvenais diriģents – Normunds Šnē. Pasākuma turpinājumā sveiksim jēkabpiliešus, kuri snieguši ieguldījumu pilsētas attīstībā – apbalvosim Goda pilsoni, tiks pasniegti Atzinības raksti un Goda raksti. Par muzikālo noformējumu gādās Antra Korņejeva. Apbalvotos sveicēji aicināti sveikt Deju zālē pēc apbalvošanas noslēguma.

Vietu skaists ierobežots! Lūgums uz pasākumu ierasties vismaz 10 – 15 minūtes iepriekš, lai zālē nenotiktu drūzmēšanās prezidenta uzrunas laikā!

Šīs dienas vakarā norisināsies iemīļotā akcija “Brīvības liesmiņas”, kurā aicinām novietot iedegtas svecītes pilsētas zaļajos laukumos un parkos. Priecāsimies, ja redzēsim iedegtas svecītes arī māju logos. Tāpat ikvienu aicinām baudīt “Ugunskuru stāstus” – pastaigāties pa promenādi, vērot degošos ugunskurus un klausīties dziesmas un patriotisku dzeju, tā pieminot Latvijas dzimšanas brīdi.

Vecpilsētas laukumā plkst. 18.30 uz lielā ekrāna tiešā translācijā no Rīgas, no Brīvības pieminekļa ikviens varēs vērot multimediālu stāstu “18.11”. Tas ir stāsts par brīvību, kurā galvenais “stāstnieks” ir Brīvības piemineklis – Latvijas brīvības simbols, ko esam pieraduši redzēt acu priekšā, taču ikdienā nedomājam par tajā ietverto Kārļa Zāles vēstījumu – caur valsts pamatvērtībām un ideāliem uz brīvību un izcilību. Pieminekļa pamatlīmenī – latviešu strēlnieki, dziesmu svētki, darbs, ģimene, zinātne; augstāk – mītiskie tēli un tautas alkas: važu rāvēji, Lāčplēsis, Vaidelotis un Latvija.

18. novembrī plkst. 19.30 Jēkabpils Tautas nama Kino Mītnē tiks demonstrēta programmas “Latvijas filmas Latvijas Simtgadei” animācijas filma “Saule brauca debesīs”. Tā ir vizuāla poēma par Latviju kā Saules meitu, kura piedzimst tumsā, tiek nozagta, bet vēlāk atbrīvota, lai uzplauktu kā skaists zieds mūžībā.

Saulei un Mēnesim piedzimst bērniņš, kuru sveikt ierodas ķekatnieki. Vispārējā līksmībā neviens nepamana, ka Saules meita pazūd, līdz visi attopas pie tukša šūpulīša. Lai cik stipri arī būtu gan Saules māte, gan tēvs Mēness, vieniem viņiem neizdodas bērnu ne atrast, ne mājās pārvest. Izrādās, vajadzīgs cilvēks! No ķekatniekiem palīgos piesakās Nabašnieks, kāda meitene un viņas mazais brālītis, un visi dodas pasaulē, lai atrastu un pārvestu mājās Saules meitu. Palīgiem dotas tikai trīs dienas – ja šajā laikā Saules meita netiks atrasta, viņa zaudēs savu spēku un kļūs par parastu meiteni. Seko piedzīvojumiem un pārdzīvojumiem pilns ceļojums, kura laikā ikvienam jāpierāda gan drosme un attapība, gan izturība un izpalīdzība.

Vakarā, plkst. 21.00, Vecpilsētas laukumā aicinām uz koncertu “Latvju spēka zīmes Jēkabpilij”. Patriotiskā un svinīgā gaisotnē vienosimies kopīgās dziesmās ar grupu “Pērkons” un Jēkabpils pilsētas apvienoto kori. Latvijas karogu plīvojums pāri Vecpilsētas laukumam, latvju tautas tērps, labi zināmas un līdzi dziedamas dziesmas, silta, kūpoša tēja, sveicinājuma vārdi. Tas viss dzestrajā novembra vakarā radīs noskaņu un svētku sajūtu ikvienam. Aicinām koncerta apmeklētājus rotāties ar Latvijas simbolikai raksturīgiem aksesuāriem, kā arī priecāsimies, ja redzēsim rokās Latvijas karogus.

Spēka dziesmu koncerta izskaņā notiks svētku uguņošana, ko plkst. 22.15 aicinām vērot no Daugavas kreisā krasta aizsargdambja. Neaizmirsti uzvilkt savus latviskos, rakstainos dūrainīšus!

 Latvijas svētku diena Jēkabpilī noslēgsies ar lielisku iespēju izdejoties svētku ballē Jēkabpils Tautas namā. Tās sākums plkst. 22.00. Enerģiski, jautri un dejojami mūzikas ritmi skanēs mūziķu apvienības “Mākoņstūmēji” izpildījumā. Grupā apvienojušies septiņi mūziķi, un katra uzstāšanās tiek veidota kā pozitīvas enerģijas priekšnesums. Biļetes iepriekšpārdošanā var iegādāties Jēkabpils Tautas nama kasē. Biļetes cena 5 €. Galdiņu rezervācija Jēkabpils Tautas nama kasē vai pa tālr. 65231475.

Lai silti svētki! Sveicam Tevi, mīļā Latvija!

 

Ja biļešu cena nav norādīta, pasākums bez ieejas maksas.

1.-18.11.

Pilsētvide un sociālie tīkli

Fotoakcija “Dūrainīša stāsts”

Aicinām iesūtīt savu dūrainīšu stāstu un fotogrāfiju, e-pasts: info@jkp.lv

3.11.

 

12.00

Krustpils kultūras nams

Brīvības forums “No Brīvības līdz Brīvībai”

Piedalās Baiba Sipeniece-Gavare, Hanuka Lohrengela (Hanna), Guntars Godiņš, Eva Juhņēviča un Atis Zakatistovs. Moderators – Ansis Bogustovs.

17.00

Grāmatas “365” svētku koncerts Guntars Račs un grupa “Saldās sejas”, piedalās Ivo Fomins, Normunds Rutulis, Buks, Kristena Cīrule

Biļetes “Biļešu Paradīzes” kasēs un internetā. Biļešu cena 3 € – 7 €

9.11.-9.12.

Krustpils kultūras nams

Jēkabpils mākslinieku gleznu izstāde “Redzu Latviju”

11.11.

17.30

Kļavu iela pie Kena parka

Lāčplēša dienas Lāpu gājiens

18.00

Pie pieminekļa “Kritušiem par Tēviju”

Piemiņas brīdis

11.11.

10.00-16.00

Jēkabpils vēstures muzejs

Izstāde “100 iemesli lepoties ar Jēkabpili”

12.-16.11.

9.00-17.00

17.11.

10.00-15.00

12.-16.11.

Jēkabpils Galvenās bibliotēkas Bērnu lit. nodaļa

Viktorīna “Mana Latvija”,

Interaktīvs ceļojums Latvijas vēsturē un mūsdienās

12.-18.11.

Krustpils kultūras nams

Cimdu izstāde “Dūraiņi Jēkabpilij”

12.-16.11.

13.00-19.00

Vēsturiskā Latvijas bankas ēka

Laikmetīgās vēstures muzeja izstādes par Jēkabpils kultūrvēsturi un Atmodas laika norisēm, audio vizuāla instalācija “Jēkabpilieši Atmodas laikā”

17.-18.11.

10.00-16.00

12.-16.11.

18.00

Filma “Jēkabpils 100 gados”

17.-18.11.

15.00

13.-16.11.

18.00

Jēkabpils Tautas nams,

Kino Mītne

Programmas “Latvijas filmas Latvijas simtgadei” dokumentālās filma “Lustrum”

Biļetes Jēkabpils Tautas nama kasē. Biļetes cena 2 €

18.11.

Daugavas promenāde

Patriotiskas latviešu mūzikas atskaņošana

 

18.11.

8.11

Pretī domes ēkai

Saules sagaidīšana, Latvijas himnas atskaņojums un karogu celšana mastos

8.30

Pilsētvide

Jēkabpils modināšana Latvijas 100. dzimšanas dienas rītā

10.00-16.00

Jēkabpils vēstures muzejs,

Vēsturiskā Latvijas bankas ēka

 

Dāvana Latvijas dzimšanas dienā 

Aicinām bez maksas apmeklēt apskates un izklaides objektus pilsētā!

10.00-17.00

Pasaku istaba “BUTAforija”

11.00-18.00

Mežaparka kameršļūkšanas trase

10.00; 11.30;

14.00

Vēsturiskā Latvijas bankas ēka

Ekskursija pa Laikmetīgās vēstures muzeju gida pavadībā

13.50

Visu konfesiju dievnamos

“Lūgšana Latvijai” – baznīcu zvani

14.00

Krustpils Evaņģēliski luteriskā baznīca

Ekumeniskais dievkalpojums,

Sieviešu kora “Unda” un Jēkabpils dziedošo jauniešu koncerts

15.30

Pie pieminekļa “Kritušiem par Tēviju”

Piemiņas brīdis

16.30

Krustpils kultūras nams

Valsts prezidenta uzruna,

Kamerorķestra “Sinfonietta Rīga” svētku koncerts,

Latvijas Republikas proklamēšanas dienas svinīgs sarīkojums

Pasākumu vada Lauris Subatnieks un Gundars Silakaktiņš.

 17.00

Jēkabpils zaļie laukumi un parki

Gaismas akcija “Brīvības liesmiņas”

Aicinām jēkabpiliešus novietot iedegtas svecītes pilsētas zaļajos laukumos!

18.00 –19.00

Daugavas promenāde

“Ugunskuru stāsti” – patriotiskas latviešu dzejas atskaņošana un ugunskuru iedegšana

Aicinām pastaigāties pa promenādi, klausoties patriotiskā dzejā un mūzikā.

18.30-20.00

Vecpilsētas laukums

Tiešā translācija no Brīvības pieminekļa!

Multimediāls stāsts “18.11”

19.30

Jēkabpils Tautas nams,

Kino Mītne

Programmas “Latvijas filmas Latvijas simtgadei” filma “Saule brauca debesīs”

21.00

Vecpilsētas laukums

Lielkoncerts “Latvijas spēka zīmes Jēkabpilij” – grupa “Pērkons” un Jēkabpils pilsētas apvienotais koris

22.00

Jēkabpils Tautas nams

Svētku balle ar grupu “Mākoņstūmēji”

Biļetes Jēkabpils Tautas nama kasē. Biļetes cena 5 €

22.15

Vecpilsētas laukums

Svētku uguņošana virs Daugavas

Lūgums uguņošanu vērot no no Daugavas kreisā krasta aizsargdambja!

Ja biļešu cena nav norādīta, pasākums bez ieejas maksas

Atpakaļ