Piemiņas DIEVKALPOJUMS

Padomju Savienības okupācijas režīms, savos pastāvēšanas gados, Latvijas vēsturē ir ierakstījis daudzas melnas un traģiskas lappuses. Komunistiskā genocīda upurus Latvijā piemin divas reizes gadā – 25. martā un 14. jūnijā, kad no mājām un dzimtenes svešumā tika aizvesti daudzi tūkstoši latviešu. 1949. gada 25. martā notika visplašākā Latvijas iedzīvotāju izsūtīšana uz Sibīriju un citiem attāliem Padomju Savienības reģioniem.

1948. gadā komunistiskā partija gatavojās sākt veidot zemnieku kopsaimniecības pēc Krievijas parauga. Latviešu zemnieki nevēlējās labprātīgi atteikties no savas zemes. Izsūtīšana skāra galvenokārt turīgo zemnieku ģimenes, kurām bija labāk iekoptās saimniecības. Turklāt zemnieki bija galvenie nacionālo partizānu atbalstītāji.

1949. gada 25. martā uz Sibīriju deportēja aptuveni 44 000 cilvēku – ģimenes ar bērniem un sirmgalvjiem. Daudzi no izsūtītajiem, tostarp sievietes, sirmgalvji un bērni dzimtajā Latvijā vairs neatgriezās – citi aizgāja bojā koncentrācijas nometnēs un mūža nocietinājumus, citi – palika uz mūžiem Sibīrijas sniegotajos klajumos un citos PSRS reģionos.

Starptautiskā likumdošanā to sauc par noziegumu pret cilvēci, kam nav un nevar būt noilguma. Mūsu pienākums ir nekad neaizmirst par šo tautas traģēdiju, pieminēt nevainīgi cietušos cilvēkus un vienlaikus paust savu sašutumu par šiem noziegumiem.  

Lai pieminētu un godinātu šos Latvijas cilvēkus, Jēkabpilī norisināsies dažādi notikumi. 24. martā plkst. 18.00 Jēkabpils Tautas nama Kamerzālē tiks izrādīta Jēkabpils Tautas teātra izrāde režisores Intas Ūbeles interpretācijā – M. Zālīte “Zemes nodoklis”. Izrādi Tautas teātris spēlēs jau 41. reizi, šoreiz – pieminot represijas.

Biļetes Jēkabpils Tautas nama kasē. Biļetes cena 3 €.

25. martā plkst. 10.00 notiks piemiņas dievkalpojums Krustpils Evaņģēliski luteriskajā baznīcā, bet plkst. 12.00 pie pieminekļa represiju upuriem notiks komunistiskā genocīda upuru piemiņas brīdis.

Aicinām ikvienu nolikt ziedus un svecītes pie pieminekļa.

Visu mēnesi – no 1. līdz 29. martam – Jēkabpils Galvenajā bibliotēkā skatāma tematiska izstāde “To nedrīkst aizmirst – 25. marts”.

Atpakaļ