Sēlijas Kultūrtelpa aicina piedalīties Jēkabpils novada Kultūras pārvaldes īstenotajā projektā “Sēlijas kāzu kroņi”

21.05 - 20.06 Sēlijas kultūrtelpa

Jēkabpils novada Sēlijas Kultūrtelpa aicina piedalīties Jēkabpils novada Kultūras pārvaldes īstenotajā projektā “Sēlijas kāzu kroņi”, kura ietvaros Sēlijas vēsturiskās zemes iedzīvotājiem tiks radīta iespēja parādīt / izstāstīt stāstu par Sēliju individuāli veidotā mūsdienīgā mākslas darbā – kronī.

Projekta realizācijas laiks – 2024.gada jūnija līdz novembrim.

Projekta realizācijas vieta – Jēkabpils novada Zasas “Sēlijas kultūrtelpa”.

Iedvesmas un idejas pamatā ir iepriekš realizētais Latvijas Valsts mežu atbalstītās “Zemgales kultūras programmas 2022” projekts “Septiņi vainagi – septiņi mīlasstāsti”, kura ietvaros Tautas tērpu centra “Senā klēts” tautas tērpu ekspertes Ziedītes Muzes un rokdarbnieces Māras Krieviņas pavadībā sešas projekta dalībnieces izšuva septiņas 19.gs. Sēlijas etnogrāfisko vainagu rekonstrukcijas, kas šobrīd ne tikai papildina Sēlijas kultūrtelpas ekspozīciju, bet arī piedalās izbraukuma izstādēs un prezentācijās.

Turpinot iesākto virzību jūnija beigās / jūlija sākumā plānots projekta “Sēlijas kāzu kroņi” atklāšanas pasākums – iepazīšanās un projekta idejas izklāsts “Sēlijas kultūrtelpas” semināru telpā, kurā piedalīsies māksliniece un kroņu meistare Brigita Stroda, kura piedalījusies vairākās izstādēs un neskaitāmās kroņu darbnīcās visā Latvijā un ārvalstīs. Sadarbībā ar grupu “Tautumeitas”, veidojusi grupas dalībnieču vizuālo tēlu. Savu māksliniecisko darbību viņa definē kā mikro-scenogrāfiju. Par mākslinieci atrodamas vairākas publikācijas – gan intervijas, gan dalība TV raidījumos. Mākslinieciskā darbība aprakstīta arī grāmatā “Vainagošanās” (Latvijas Nacionālais vēstures muzejs, 2023).

Secīgi Sēlijas kultūrtelpas vadītājas Gita Ratnieces vadībā norisināsies stāstu vakari, kuros tiks aicināti interesenti no dažādām Jēkabpils novada un arī plašāk no Sēlijas apdzīvotām vietām dalīties ar savas dzimtas stāstu un šī stāsta liecībām. Stāstu vakaru ietvaros atlasītie mantotie vai ar īpašu stāstu apveltītie tekstilmateriāli, pievienojot jaunus materiālus un elementus mākslinieces vadītā meistarklašu cikla ietvaros pārtaps jaunajos Sēlijas kroņos. Paralēli norisināsies arī procesa, atklāsmju video materiāla filmēšana. Novembrī, valsts svētku laikā plānota izstādes atklāšana un video materiāla prezentācija.

Projekta mērķis – attīstīt jaunradi Sēlijā un pētīt kopienu dzīvo mantojumu.

Projekta rezultāts – Jēkabpils novada Zasas Sēlijas kultūrtelpas pastāvīgās ekspozīcijas – septiņu Sēlijas etnogrāfisko vainagu – papildinājums. 10 Sēlijas kroņi un video materiāls, kurā iemūžinātas projekta dalībnieku atklāsmes kroņu tapšanas gaitā.

Projekts “Sēlijas kāzu kroņi” tiek īstenots ar Valsts Kultūrkapitāla fonda mērķprogrammas “Latviešu vēsturisko zemju attīstības programma” projektu konkursa “Sēlijas kultūras programma” finansiālu atbalstu.

Pieteikties dalībai iespējams līdz 20.jūnijam, rakstot uz e-pasta adresi: selijas.kt@jekabpils.lv vai personīgi Sēlijas Kultūrtelpas vadītājai Gitai Ratniecei klātienē.

Plašāka informācija pieejama zvanot uz tālr.nr.: +371 25903869 (Liene)

Atpakaļ