Sēļu amatniecības centrs “Rūme” pētīs tradicionālo podniecību Sēlijā
Sēļu amatniecības centrs “Rūme” sadarbībā ar biedrību “Sēļu pūrs” un Valsts Nacionālā vēstures muzeja Arheoloģijas departamenta pētnieci Baibu Dumpi no 2025.gada maija līdz novembrim īstenos Valsts kultūrkapitāla fonda mērķprogrammas “Latviešu vēsturisko zemju attīstības programma” Sēlijas kultūras programmas 2025 atbalstīto projektu “Ķiermeļu” mantojums. Tradicionālā podniecība Sēlijā 19. un 20. gs.” ar mērķi pētīt tradicionālo podniecību Sēlijā, izzināt – kādus māla saimniecības traukus Sēlijā lietoja 19. un 20. gadsimtā.
Tiks pētīts keramikas lausku depozīts, kurš glabājies zemnieku sētā “Ķiermeles” (Mazzalves pag., Aizkraukles nov.) zem klēts. Šī lauku sēta ir Valsts nozīmes kultūras piemineklis. Projekta ietvaros tiks rekonstruētas seno trauku formas vai to fragmenti. Tiks studēta trauku izgatavošanas tehnoloģija un rotājumu veidi. Trīs Sēlijas podnieki pētnieces Baibas Dumpes vadībā izgatavos vismaz 20 dažādu 19. – 20. gs. saimniecības trauku replikas, veidojot vienotu Sēlijas tradicionālās podniecības ekspozīciju.
Projekta gaitā tiks izveidots izzinošs reprezentatīvais materiāls par sarežģīto pētniecības un rekonstrukcijas procesu un tā rezultātiem. Šis apjomīgais darbs kalpos par metodisko bāzi un ceļvedi tradicionālajā Sēlijas podniecībā. Savukārt, izveidotā Sēlijas tradicionālās podniecības ekspozīcija projekta ieviešanas laikā aizceļos arī uz Latvijas Etnogrāfisko brīvdabas muzeju un zemnieku sētu “Ķiermeles”. Projekta noslēgumā trauku kolekcija būs pastāvīgi apskatāma sēļu amatniecības centrā “Rūme”.
Lai ar bagāto podniecības tradīciju mantojumu iepazīstinātu Sēlijas iedzīvotājus, galvenokārt, kultūrvēstures interesentus, novadpētniecības iestāžu darbiniekus un amatniekus – jau pirmsprojekta fāzē (no 2025.gada 23.marta līdz 27.aprīlīm) sēļu amatniecības centrs “Rūme” sadarbībā ar biedrību “Sēļu pūrs” organizēja meistarklašu ciklu “Pēti seno, radi jauno!”. Meistarklašu ciklā tika pētītas gan “Ķiermeļu” depozīta, gan citur Sēlijā atrastās podniecības trauku formas, īpašu uzmanību pievēršot angobas dekorējumiem.
Informāciju sagatavoja
projekta vadītāja Ieva Svarāne