Tautas lietišķās mākslas studiju “Austra” un “Ataudze” kopizstāde “Latvijas dabas iedvesmotie”
No 2022. gada 26. maija līdz 31. augustam muzeja Brīvdabas nodaļā “Sēļu sēta” apskatāma Tautas lietišķās mākslas studiju (TLMS) “Austra” un “Ataudze” kopizstāde.
TLMS “Austra” ir aušanas studija ar vairāk nekā pusgadsimta vēsturi. Studijā darbojas dažāda gada gājuma un profesiju aušanas entuziastes, ieskaitot meistares ar vairāk nekā 40 gadu pieredzi aušanā. Studija atrodas Kultūras centrā “Iļģuciems”, Rīgā.
Dalībnieces studijā apgūst aušanas tehnikas, iepazīstas ar senču bagāto mantojumu, apgūst kompozīcijas un krāsu mācības pamatus. Galvenais ir aušanas iemaņu praktizēšana, darinot grīdas celiņus, dvieļus, galda celiņus, dekoratīvus spilvenu pārvalkus, galdautus, segas, lielos lakatus, apģērba vai interjera audumus.
Tautas lietišķās mākslas studija „Austra” darbojas nemateriālā kultūras mantojuma saglabāšanā, organizējot meitarklases un amata demonstrējumus, piedaloties Latvijas Nacionālā kultūras centra projektā „Satiec savu meistaru” Rīgas kultūras centrā „Iļģuciems”, kā arī Latviešu tautas mākslas savienības, Vispārējos latviešu Dziesmu un Deju svētku, starptautiskā folkloras festivāla „Baltica ” organizētajos pasākumos un vairākkārtīgi piedaloties tautas tērpu gājienā, svinot Latvijas republikas neatkarības atgūšanu.
TLMS „Austra” meistaru darināto segu foto un informācija par studiju iekļauta grāmatā “Latvijas segas Latvijas tūkstošgadei” un daļa segu skatāmas šajā izstādē.
Izstādes “Latvijas dabas iedvesmotie” audumu krāsu salikumi un kompozīcijas ritmi ir radīti ietekmējoties no Latvijas dabas: ziediem, kokiem, putniem, gadalaiku un diennakts maiņas, novērtējot un parādot mūsu Latvijas dabas savdabību un krāšņumu.
Lai ikviens no mums, atrodoties katrs savā vidē, darot ikdienas darbus un vērojot dabu un meklējot jaunus iedvesmas avotus sev un saviem rokdarbiem, pasaules daudzu kultūru ietekmē nepazaudētu savu nacionālo kodu; mūsu tautas kultūras un mākslas bagātības, un seno amatu prasmes.
TLMS „Ataudze” ir apvienojušies domubiedri, kuriem interesē latviešu tradicionālā kultūra, vēlme saglabāt pinēju amata prasmes, apgūt jaunas iemaņas un dalīties ar tām. Pinēju studija „Ataudze” darbojas nemateriālā kultūras mantojuma saglabāšanā, organizējot meistarklases un amata demonstrējumus, piedaloties Latvijas Nacionālā kultūras centra projektā „Satiec savu meistaru” Rīgas kultūras centrā „Iļģuciems”.
Šobrīd studijā darbojas 20 pinēji. TLMS „Ataudze” dalībnieki, radot darbus, ievēro gan senču tradīcijas un paraugus, gan izdomā jaunus, mūsdienīgus pinumus, izmanto dažādus Latvijas dabas materiālus.
Katram pinumu autoram ir savs rokraksts un izmantojamie materiāli, atšķirīgas formas un gatavo darbu pielietojums. Tiek radīti gan mākslas un sadzīves priekšmeti, gan rotaļlietas no klūgām, saknītēm, sloksnēm, meldriem. Arī iepīts, ievīts un sasiets pinumā, materiāls turpina smaržot pēc dabas, patur dzīvā atmiņā savu izcelsmi – no dabas! Šie darbi tiek likti goda vietā, dāvināti un tirgoti, tādēļ sastopami visā plašā pasaulē. Dalībnieki mainās, bet radīšanas prieks paliek.