Ukrainas Nacionālā akadēmiskā vīru kora DUDARYK labdarības koncerti

Ukrainas Nacionālā akadēmiskā vīru kora DUDARYK labdarības koncerti –  Lūcijas Garūtas kantāte “Dievs, Tava zeme deg!”

 

Kultūrvēsturiskajā reģionā Sēlijā 15.jūnijā kantāte “Dievs, Tava zeme deg!” daudzskaitlīga kora priekšnesumā skanēs divos dievnamos:

Plkst. 14.00 Sunākstes Baltajā jeb Sunākstes ev.lut.baznīcā

Plkst. 19.00 Ilūkstes Vissvētās Jaunavas Marijas Vārda Romas katoļu baznīcā.

 

Koncertprogrammas centrālais notikums būs kopīgi dziedātā, Latvijas kultūras kanonā iekļautā, emocionāli piesātinātā Lūcijas Garūtas un Andreja Eglīša kantāte “Dievs, Tava zeme deg!”, kas sarakstīta pirms 80 gadiem. Kantātes atskaņojums notiek laikā, kad pieminām komunistiskā genocīda represiju upurus un pārdomājam mūsu Latvijas valsts vēstures traģiskās lappuses, kas tik ļoti sasaucas ar šodienas ukraiņu tautas ciešanām.

Atskaņojumā pievienosies Rīgas Doma ērģelnieks Aigars Reinis, tenors Mārtiņš Zvīgulis, bass Mikula Jukimenko (Mykola Yukhymenko) no Ukrainas. JASMĪNAS KORA sastāvu papildinās dziedātāji ar vēlmi atbalstīt šo labdarības muzikālo akciju Kantātes atskaņojuma mākslinieciskā vadītāja un diriģente būs Vita Timermane.

DUDARYK Latvijā viesojas, lai uzturētu dzīvus šodienas notikumus par agresīvās krievu lielvalsts noziedzīgo ielaušanos neatkarīgajā Ukrainā, lai pateiktos Latvijas cilvēkiem par atbalstu, kā arī lai turpinātu vākt ziedojumus. Visi koncertos savāktie ziedojumi tiks nodoti Ukrainas aizstāvjiem – visiem, kas ir nomodā par Ukrainu – gan frontē, gan aizmugurē.

Koris ir sagatavojis arī solo programmu – ukraiņu tautas mūziku, arī mūsdienīgā skanējumā, dažādu laikmetu sakrālo mūziku, kā arī oriģinālas kompozīcijas.

Ukrainas Nacionālais akadēmiskais vīru un zēnu koris DUDARYK mākslinieciskā vadītāja Dmitro Katsala (Dmytro Katsal) vadībā ir starptautiski pazīstama mākslinieciska vienība, kas sniegusi vairāk nekā 2500 koncertus Ukrainas un pasaules prestižākajās koncertzālēs, tostarp Kārnegī zālē, Ņujorkā, Parīzes Dievmātes katedrālē, Vankūveras “Air Place”, pilī “Ukraina”, Nacionālajā filharmonijā Varšavā, Ukrainas Nacionālajā operā, Ukrainas Nacionālajā filharmonijā u.c. Koris saņēmis Nacionālo Tarasa Ševčenko balvu, kas ir augstākā godalga valsts kultūras nozarē Ukrainā, kā arī daudzus citus apbalvojumus. Šoreiz koris Latvijā muzicēs vīru grupas 24 dziedātāju sastāvā.

DUDARYK pirmoreiz Latvijā viesojās 2022. gadā, pēc tam 2023. gada pavasarī, bet 2023. gada vasarā DUDARYK piedalījās Dziesmusvētkos, emocionāli uzrunājot Mežaparka skatītājus, TV un radio klausītājus, atskaņojot Ukrainas Valsts himnu un Dziesmusvētku koru “zelta” repertuāru kopā ar 15 tūkstošiem Latvijas koru dziedātāju.

Kantāte DIEVS, TAVA ZEME DEG! ir “unikāls darbs, kurā aktuālais apvienots ar pārlaicīgo, mūžīgo. Darbs, kas uzreiz iemantoja milzīgu atzinību visplašākajās tautas masās. Pēc pirmatskaņojuma sekoja daudzi atskaņojumi ne tikai Rīgā – sarkanajai armijai virzoties uz rietumiem, arī atskaņojumi tika pārvietoti šajā virzienā un turpinājās arī 1945. gadā Kurzemē. Saturs bija tik aktuāls, turklāt iemiesots mākslinieciski ļoti spilgti, pie tam visai vienkāršā, pat nesagatavotam klausītājam saprotamā izteiksmē.” Muzikologs Juris Griņevičs.

Koncertturneju Latvijā organizē nodibinājums IEDVESMAS FONDS, JASMĪNAS KORA dziedātāji un ģimenes sadarbībā ar Rīgas Domu.

Rīkotāji: IF, JAK, Stendera biedrība, Ilūkstes Romas katoļu draudze

Atbalstītāji: VKKF Sēlijas vēsturisko zemju kultūras programma, partnerība “Kaimiņi”, Sēlijas salas, Rīgas valstspilsētas pašvaldība, Kultūras pils VEF, Tukuma novada pašvaldība, “BBārs”.

Paldies Jēkabpils novada pašvaldībai, Aizkraukles novada pašvaldībai, Augšdaugavas novada pašvaldībai, Viesītes kultūras centram “Sēlija”, Sunākstes Saieta namam, biedrībai “Saules aka”, Rīgas Domam, Rīgas Biķeru draudzei, SIA “Nezlamni”, kluba BNI ZAPP biedriem un vairākiem privātiem ziedotājiem.

Atpakaļ