Veselības NEDĒĻA Jēkabpilī

22.05 - 28.05

Veselības nedēļa šogad Jēkabpilī norisināsies no 22.līdz 28.maijam, un tās sauklis ir “Insults? Jēkabpilieti, esi zinošs!”.

Insults ir viena no aktuālākajām veselības problēmām Latvijā. Runājot par insulta pacientu, prātā nāk cilvēks gados, kurš maz kustas un, visticamāk, daudz smēķē, bet patiesībā šī smagā un pēkšņā saslimšana var skart cilvēkus jebkurā vecuma grupā, arī zīdaiņus un bērnus. Bet svarīgi ir zināt – insultu var novērst! To nav iespējams iepriekš prognozēt, bet veselīgs uzturs, regulāras sporta nodarbības, mērens alkohola patēriņš un atturēšanās no smēķēšanas risku ievērojami samazina.

Jau no agras jaunības jādara viss, lai saglabātu veselību un vairotu kvalitatīvi nodzīvotu gadu skaitu. Ikviena rokās ir rūpes un atbildība par paša veselību, sākot no veselīga dzīvesveida un beidzot ar regulārām veselības pārbaudēm.

Tāpēc šogad, organizējot Veselības nedēļu, vēlos uzrunāt katru jēkabpilieti – neatkarīgi no vecuma – sabalansēts uzturs, fiziskas aktivitātes, svara kontrole, smēķēšanas atmešana un arī smaids ir dažas no lietām, ar ko sākt jau šodien! Un neaizmirstiet regulāri apmeklēt ārstus, negaidot pirmos saslimšanas simptomus!

Organizējot veselības nedēļu, protams, neiztikt bez sadarbības partneriem, jo tikai visiem kopā darbojoties, ieguvēji būsim visi – veselāki un laimīgāki!

Veselības nedēļas aktivitāšu plāns

Jēkabpils Sporta centrs 24.maijā piedāvā piedalīties orientēšanās sacensībās “Orientieris 2017”. Norises vieta – Sūnas un norāde uz sacensību vietu būs Jēkabpils – Rēzeknes šosejas 10.km. Starts atvērts no plkst.16:00.Uz sacensību „Orientieris 2017” posmu varēs nokļūt ar Jēkabpils Sporta centra organizēto autobusu (izbraukšana pl.16:15 no Vecpilsētas laukuma). Sacensības rīko biedrība “OSK Sēlijas mežs”, ar mērķi popularizēt orientēšanās sportu un lai sniegtu iespēju Jēkabpils un tās apkārtnes iedzīvotājiem aktīvi pavadīt brīvo laiku.

25.maijā ikviens tiek aicināts rūpēties par sevi un būt fiziski aktīvam ikdienā, un pievienoties sporta centra organizētajiem koptreniņam skriešanā, velobraukšanā un nūjošanā Jēkabpils Mežaparkā no plkst.17:30-20:00 (pulcēšanās vieta – Kalna namiņā). Jau no aprīļa sākuma vienu reizi mēnesī koptreniņi skriešanā tiek organizēti sporta speciālista vai kāda izcila sportista vadībā.

Aktīvi ar dažādām aktivitātēm Veselības nedēļā piedalīsies Izglītības iestādes, kuras dažādus veselību veicinošos pasākumus organizē arī visa mācību gada garumā.

Pirmsskolas izglītības iestādē “Bērziņš”:

22.maijs – Baltā diena (kā piens nonāk līdz krūzītei, piena produkti, kāpēc jādzer piens).

23.maijs – Veselīga uztura diena (ēdienkarte visai dienai, vitamīniem bagātu salātu gatavošana no augļiem vai dārzeņiem).

24.maijs – Žilbinoša smaida diena (zobu higiēna-padomi veselu zobu saglabāšanai).

25.maijs – Uzmini nu! (mīklu minēšana par noteiktu nedēļas laikā apskatīto tēmu-augļi, dārzeņi, piena produkti).

26.maijs – Sporta aktivitāšu diena (jautrības stafetes un rotaļas).

Katru dienu rīta vingrošana un dinamiskās pauzītes. Pusdienlaika vingrošana 2 reizes nedēļā.

 

Jēkabpils Agrobiznesa koledža 25.maijā plkst. 12:30 Jēkabpils Meža parkā organizēs Veselības dienu.

 

Jēkabpils Valsts ģimnāzijā veselības nedēļa ilgs no 22.maija līdz pat 30.maijam!

Plānotās aktivitātes:

Akcija “Medmāsa aicina – izmēri spiedienu!”. Skolas medmāsas aktīvais punkts pie skolas galvenās ieejas garajos starpbrīžos. Mērījums, sarunas, rekomendācijas.

Žiperīga un enerģetizējoša rīta rosme pa skolas radio 1.stundas sākumā.

Bioloģijas skolotāju sagatavots tests klases stundām “Nosaki, cik veselīgi tu dzīvo!” Rezultātu analīze, sarunas.

Skolēnu un skolotāju gatavotas tematiskas radiopārraides 3.stundas sākumā ar izglītojošu un interesi raisošu informāciju par cilvēka organismu, vides un ikdienas paradumu ietekmi uz veselību.

Īpašas aktivitātes un komandu spēles sporta stundās.

Veselības nedēļas tēmu akcentējošas bioloģijas u.c. mācību priekšmetu stundas.

Medicīnas u.c. ar veselību saistītu jomu pārstāvju aicināšana uz klases stundām.

Jēkabpils valsts ģimnāzijas Veselības nedēļas noslēgumā 30.maijā Sporta diena pie Radžu ūdenskrātuves 7.-8. un 10.- 11.klasēm, kā arī klašu pārgājieni.

 

 

Arī Jēkabpils pamatskolā veselības veicināšanas pasākumus aktīvi organizē visa mācību gada laikā. Aprīlī un maijā šajā skolā notiek integrētas uzturmācības tēmas mājturības stundās.  Maijā notiks Jēkabpils pilsētas un Jēkabpils novadu uzturmācības olimpiāde 5.klašu skolēniem, izglītojošs pasākums vecākiem par skolēnu veselīgu dzīvesveidu, kopīgs pasākums 6.klašu skolēniem un viņu vecākiem, iekļaujot sportiskas aktivitātes radošās stacijās.

 

Veselības nedēļas ietvaros katru dienu tiks organizēta pusdienlaika vingrošana starpbrīžos skolas pagalmā, kā arī dinamiskās pauzes mācību priekšmetu stundās, prāta vingrinājumus smadzeņu darbības aktivizēšanai. 26.maijā tiks organizēts informatīvi izglītojošs pasākums skolas pedagogiem un tehniskajiem darbiniekiem “Insultu var novērst”, ko vadīs skolas medmāsa Irēna Giluča. Un, līdzīgi kā Jēkabpils Valsts ģimnāzijā, Jēkabpils pamatskolā Veselības nedēļa turpināsies līdz pat maija beigām. 29.maijā Sporta diena 1. – 3.klašu skolēniem R.Blaumaņa ielā 27, 30.maijā Sporta diena 1.-6.klašu skolēniem Rīgas ielā 200. Un Veselības nedēļas noslēgumā 31.maijā notiks pasākums “Sanākam, sadziedam, sadancojam” – klašu aerobikas priekšnesumi un sadziedāšanās.

 

Veselības nedēļā piedāvā bibliotēkas:

Jēkabpils Galvenā bibliotēka visas nedēļas garumā piedāvās apmeklēt tematisku izstādi: “Insults – kas tev par to jāzina?”. 24. maijā plkst. 16.00 aicina apmeklēt tikšanos – sarunu “Kas jādara šodien, lai dzīvotu ilgi un veselīgi…”. Sarunu vadīs personālā Welness konsultante ar 19 gadu stāžu Dace Ščerbina.

Jēkabpils Pilsētas bibliotēka informē lasītājus, ka zināšanu gūšanai par savu veselību, kā arī veselīgu dzīvesveidu popularizējošā literatūra jau ir izvietota atsevišķā plauktā – jautājiet darbiniekiem! Bet Veselības nedēļā stendā tiks izvietota foto izstāde “Stiprini veselību Mežaparkā!” – Jēkabpils Mežaparks sniedz daudz iespēju fiziskām aktivitātēm un izstāde popularizēs šo iespēju bibliotēkas lietotāju vidū!

 

Šogad uzaicināju atbalstīt Veselības nedēļu Jēkabpils uzņēmēju biedrību (JUB). Sadarbībā ar “Austrumlatvijas jaunatnes sporta klubu” biedrības pārstāvjiem tiek piedāvāta lieliska iespēja – 30 minūšu pasākums, kura ietvaros “Austrumlatvijas jaunatnes sporta kluba” vadītājs, veselīga dzīvesveida virzītājs Juris Kalniņš, dalīsies praktiskos un teorētiskos padomos, kā, ieviešot ikdienā pavisam nelielas pārmaiņas, ir iespējams izvairīties no slimošanas, noguruma un iegūt papildus enerģiju ikdienas darbiem! Šim uzaicinājumam ir atsaukušies Jēkabpils uzņēmēji: SIA “Sedumi”, SIA “Raning”, SIA “Laila P” (šis uzņēmums plāno organizēt arī citas aktivitātes, piemēram, dalīšanos ar veselīgām receptēm, dienu ar smaidu u.c.).

SIA “Rītausma” atbalstīs aktīvākos uzņēmējus – tiks sarūpētas veselīgas balvas.

SIA “Lornete” saistībā ar acu veselību sagatavos informatīvo materiālu (piem., par acu vingrināšanu).

SIA “SOLE” bērnu attīstības un atpūtas centrs “Palla” – 27.maijā organizēs tikšanos “Mazuļa valodas attīstība”. Saruna ar sākumskolas pedagoģi un logopēdi Kristīni Aukmani par bērniņa valodas attīstību (kā veicināt mazuļa valodas attīstību, kad ir jāsāk runāt bērniņam u.c. māmiņu interesējoši jautājumi). Līdzīgas tikšanās, kas paredzētas jauno māmiņu izglītošanai tiek rīkotas divreiz mēnesi.

SIA “GEFA LATVIJA” plāno katru dienu organizēt 10 – 15 minūšu vingrojumu kompleksu ārpus darba telpām uzņēmuma teritorijā svaigā gaisā. Vingrojumus vadīs profesionāla trenere ar pieredzi aerobikas grupu vadīšanā Dace Biseniece. Uzņēmumam ir 2 filiāles, katrā aptuveni 75 darbinieki, kuri ik pārdienas katrā filiālē aktīvi un veselīgi vingros.

.Īpašs paldies par uzņēmēju aktīvu iesaistīšanos Veselības nedēļā Lindai Miezītei, JUB Administratīvajai direktorei.

 

27.maijā no plkst. 10:00 līdz 15:00 Jēkabpils iedzīvotājiem un viesiem tiks piedāvāta iespēja apmeklēt pasākumu “Insulta kabinets” Jēkabpils Tautas nama Kamerzālē. Šo lielisko pasākumu organizē Latvijas Universitātes Neiroloģijas un neiroķirurģijas zinātniskais pulciņš. Pasākuma dalībniekiem PAR BRĪVU tiks piedāvāts noteikt cukura un holesterīna līmeni asinīs, izmērīt asinsspiedienu un mirdzaritmijas risku. Rezultātu apkopojums un insulta riska paskaidrošana katram dalībniekam notiks individuāli, kā arī tiks izskaidroti insulta un infarkta riski, simptomi un profilakse.

Savukārt visi Jēkabpils stiprā dzimuma pārstāvji, kuri grib būt PĀRLIECINĀTI VĪRIEŠI visa mūža garumā. 27.maijā no plkst.11.00 līdz plkst.12.00 tiek aicināti uz Jēkabpils Pilsētas bibliotēkas Izstāžu un tikšanās zāli. Teorētiskajās zināšanās un praktiskajā pieredzē, kā kontrolēt, uzturēt un uzlabot vīrieša veselību, dalīsies pieredzējis veselības speciālists Andrejs Strušels.

Praktiskā semināra beigās, ja būs atsaucība un interese – tiks nodibināta “Vīriešu biedrība”, lai kopīgi, plānveidīgi varētu attīstīties un nākotnē risināt veselības jautājumus. Pasākuma apmeklējums ir bez maksas.

 

Būsim veseli, radoši un laimīgi!

Paldies visiem, kuri atsaucās, bet joprojām tie, kuri vēlas sniegt savu artavu Veselības nedēļas veiksmīgākai norisei, var pieteikties rakstot jekabpils.veseliba@inbox.lv vai zvanot pa tālr.26085401.

Tāpat aicinu visus interesentus, rakstot uz iepriekš minēto elektroniskā pasta adresi, atsaukties Veselības nedēļas elektroniskai akcijai – iespējai saņemt bukletu un klipu, kā atpazīt insultu, ko sagatavojis Slimību un profilakses centrs, un biedrības “ParSirdi.lv” (vadītāja Inese Mauriņa) Insulta profilakses dienai sagatavoto izdevumu.

Žanete Tiltiņa,

Veselības veicināšanas koordinētāja

Jēkabpils pilsētas pašvaldībā.

Atpakaļ