Virtuālā novadpētniecības izstāde “Teodors Līventāls. Bibliotēku darba entuziasts” 

Jēkabpils  novada Galvenajā bibliotēkā (Rīgas iela 212) virtuālā novadpētniecības  izstāde  “Teodors Līventāls. Bibliotēku darba entuziasts” 

No 2023. gada 17. līdz 23. aprīlim Latvijā notiks Bibliotēku nedēļa. Šogad, kad Latvijas Bibliotekāru biedrība atzīmē savu simtgadi, tās devīze ir “Svinam kopā! LBB 100”. Jēkabpils novada Galvenā bibliotēka piedāvā virtuāli ielūkoties biedrības pirmā priekšsēdētāja – kādreizējā Jēkabpils pilsētas skolas audzēkņa – Teodora Līventāla dzīves un darba lappusēs. 

Viens no aktīvākajiem Latvijas bibliotekārās dzīves dalībniekiem 20. gadsimta pirmajās desmitgadēs – Teodors Līventāls – dzimis 1882.gada 10.aprīlī. Ļaudonas pagastā. 

Bijis daudzu bibliotekāro jomu aizsācējs Latvijā: 

autors pirmajai bibliotekāru rokasgrāmatai latviešu valodā (1913),  

Latvijas bibliotekāru biedrības pirmais priekšsēdētājs (1923–1927), 

viens no pirmajiem Latvijas bibliotēku vēstures pētniekiem.  

Izglītoties sācis Ļaudonas pamatskolā. Kādu laiku apmeklējis Jēkabpils pilsētas skolu (ko tomēr nav pabeidzis). Tālāk zinību alkas vedušas uz Cēsīm, Viļņu, Ārensburgu (tagad Kuresāre), Parīzi, Maskavu. Ieguvis plašu un daudzpusīgu izglītību. Bijis aktīvs sabiedriskajā dzīvē – piedalījies daudzu izglītības un kultūras biedrību darbā, bijis Rīgas pilsētas domnieks. Darbojies arī uzņēmējdarbībā, žurnālistikā un grāmatu izdošanā. 1918. gada 6. janvārī  Valkā kopā ar domubiedriem izveido izglītības kooperatīvu „Kultūras balss”, kas pastāv līdz pat 1932. gadam un kuram pateicoties klajā nākušas vairāk nekā 100 grāmatas, arī bibliotēku jomas profesionāļiem domātas. Kooperatīva izveidotās ceļojošās bibliotēkas un sarīkotie bibliotekāru kursi kļūst par ierosmi Latvijas Bibliotekāru biedrības dibināšanas sanāksmei 1923.gada 29.aprīlī. Tajā par LBB pirmo priekšsēdētāju tiek ievēlēts T.Līventāls. Seko aktīvs darbs latviešu un pasaules bibliotēku vēstures pētniecībā, bibliotekāru izglītojošu kursu organizācijā un idejas virzīšanā par nozares žurnāla izdošanu. Būdams jau pensionārs, 1935.gadā T.Līventāls izveido jaunu uzņēmumu “Kultūras draugs”, kurš nodarbojas ar antikvāru grāmatu tirdzniecību un jaunu grāmatu izdošanu. Neskatoties uz varu un iekārtu maiņām, T.Līventāls joprojām seko aktuālajām norisēm bibliotēku jomā. Tomēr bagātā darba pieredze neiztur tā laika ideoloģiskās prasības un 1949.gadā T.Līventāls tiek arestēts par “kontrrevolucionāras” literatūras turēšanu mājās. Piespriesto 10 gadu sodu vispirms izcieš labošanas darbu nometnē Abezā (Komi republikā), vēlāk seko izsūtījums uz Karagandu, kur 1956.gada 27.martā noslēdzas T.Līventāla mūža gaitas. 

Atpakaļ